Strona główna Organizacja wesela Muzyka weselna Muzyka na wesele – o co pytać zespół muzyczny?

Muzyka na wesele – o co pytać zespół muzyczny?

Wybór zespołu przy tak dużej konkurencji jest bardzo trudnym zadaniem. Jak dokonać prawidłowej oceny?

Muzyka na wesele - o co pytać zespół muzyczny?Bezpośredni kontakt

Odwiedzenie strony internetowej muzyków, przesłuchanie nagrań z występów, podejrzenie, jak członkowie kapeli spisują się podczas imprezy, to niestety z mało. Najlepszym sposobem na znalezienie naprawdę najlepszego zespołu muzycznego jest bezpośredni kontakt z nim – profesjonalny zespół nie będzie stronił od zaproszenia Was na swój występ na żywo. Tylko wtedy przekonacie się:

 • jak prowadzi zabawę?
 • czy jest wytrzymały i rześki przez wiele godzin?
 • czy potrafi zapewnić najlepszą rozrywkę?
 • przekonacie się, jak prezentuje się wizualnie,
 • potwierdzicie, jakiego sprzętu używa do nagłośnienia.

Dobry zespół muzyczny nie będzie unikał podania terminów ich przyszłych występów. Warto także zapytać o adresy lokali, w których grali lub będą grać, po pierwsze po to, by zaciągnąć tam opinii o zespole muzycznym, po drugie, by uzyskać radę czy warto tam organizować przyjęcie weselne. Będziecie mogli zwróćcie uwagę na organizację zespołu i sprawność działania. To ważne, bowiem zdjęcia i filmy zamieszczone w sieci nie odwzorowują faktycznej sytuacji na weselu. Próbki mp3 zamieszczane na stronach internetowych często nagrywane są w profesjonalnych studiach nagraniowych i nie zawsze stuprocentowo odzwierciedlają umiejętności zespołu. Dlatego, jeśli spodoba Wam się jakiś zespół muzyczny (dj czy wodzirej), zapytajcie, gdzie grają w najbliższym czasie i czy możecie posłuchać ich w rzeczywistych warunkach.

Zwróćcie uwagę na wokal, a także na kontakt, jaki z wami nawiązali członkowie zespołu.

Kiedy? Jak? Za ile?

Lista pytań, które należy zadać muzykom, jest długa. Ale tylko poruszając określone kwestii, będziecie mieli konkretny obraz zespołu muzycznego, który chcecie zatrudnić na wesele. Oto one:

 1. Zapytajcie zespół o możliwość obejrzenia materiałów filmowych z przyjęć, które prowadzili. Tylko w taki sposób zobaczycie, jak zespół zabawia gości weselnych.
 2. Poznajcie opinię byłych klientów zespołu, którym jesteście zainteresowani. Można je znaleźć m. in. w serwisie Wesele z klasą.
 3. Zapytajcie, ile czasu trwają bloki muzyczne i jak długimi przerwami są oddzielane?
 4. Zapytajcie o koszt przedłużenia usługi.
 5. Dokładnie przeczytajcie umowę!
 6. Zapytajcie o koszt dojazdu zespołu muzycznego na wesele.
 7. Nigdy nie płaćcie z góry!
 8. Zapytajcie o możliwość spotkania się z zespołem ponownie około miesiąc przed weselem w celu ustalenia szczegółów Waszego przyjęcia.
 9. Zwróćcie uwagę na to, czy zespół ma określony program prowadzenia przyjęcia i ewentualnie, czy możecie coś zmienić w tym programie, jeśli Wam się nie spodoba. Czy i jakie proponuje gościom weselnym zabawy? Jak organizuje oczepiny?
 10. Zapoznajcie się z repertuarem zespołu, zwróćcie uwagę na to, czy zespół gra muzykę zróżnicowaną: zarówno dla młodszych jak i dla starszych gości weselnych? Warto także spytać o możliwość opracowania przez zespół dodatkowej piosenki, która dla Was jest ważna.
 11. Zwróćcie uwagę na to, czy zespół spożywa alkohol podczas swojej pracy? Pamiętajcie, zespół muzyczny będzie w pracy, dlatego zawodowo i na trzeźwo powinien wykonać usługę. Goście na weselach bywają naprawdę różni, zwłaszcza po kilku godzinach zabawy, dlatego trzeźwe zachowanie muzyków jest wskazane.
 12. Zwróćcie uwagę na to, czy w składzie zespołu występuje wokalistka.
 13. Zapytajcie zespół muzyczny, w jakich strojach muzycy występują na weselu (dżinsy i T-shirt nie pasują na tego typu przyjęcia!)?
 14. Zapytajcie, czy zespół muzyczny posiada wodzireja?
 15. Zapytajcie, czy zespół gra biesiadę weselną „za stołami”?
 16. Zapytajcie, czy zespół gra podczas wyjścia z domu Pary Młodej?

Bez umowy ani rusz

Jesteście zdecydowani na konkretny zespół? – Spiszcie z nim umowę, która dość szczegółowo określi zakres obowiązków kapeli. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

źródło: Zespół muzyczny SILVER

KOMENTARZE: 3

 1. Zgadzam się w 100% . Nigdy demo lub filmik z imprezy nie odzwierciedli rzeczywistości. Zawsze warto znaleźć czas i odwiedzić zespół na próbie, posłuchać na żywo, ocenić jaki poziom zespół reprezentuje, na jakich instrumentach gra itd.
  Mój zespół zawsze zaprasza klientów na próby i w 99% wychodzą oni z podpisaną umową bądź wracają do nas po wysłuchaniu innych opcji :)

 2. Nietrudno zrobić płytę demo z kilku czy kilkunastu wesel. Najczęściej to co oglądają narzeczeni to nie popis zespołu a efekt pracy tego, który stworzył taką płytę… Zespół wie kiedy i dla kogo grał na weselu poprosić o telefony kilku poprzednich par – przedzwonić i zapytać się. Umówić na kawę i obejrzeć realny film z wesela :)

Dodaj komentarz