10 tradycji ślubnych, których Polacy nie muszą przestrzegać

10 tradycji ślubnych, których Polacy nie muszą przestrzegać

Tradycje weselne i obyczaje są głęboko zakorzenione w przeszłości i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ich przestrzeganie dla wielu jest kluczem do szczęśliwego życia rodzinnego. Fakt, iż czasy się zmieniają, a tradycje ulegają pewnym modyfikacjom. Zapoznaj się z tymi, których już nie musisz przestrzegać.

Zdjęcie: Pexels

1. Suknia ślubna musi być biała

Suknia ślubna może być biała, ale nie ma nic złego w dodawaniu kolorowych akcentów. Teraz coraz częściej można spotkać w salonach sukienki w kolorze kości słoniowej, szampana albo pudrowego różu. Dziewczyny także decydują się na soczyste kolory, opierając się na weselnych trendach kolorystycznych. O modnych kolorach 2019 więcej jest w tym artykule.

2. Pan młody nie powinien widzieć sukni przed ślubem

Coraz mniej panien młodych myśli o zaskoczeniu pana młodego swoim wyglądem, a skupiają się na swoim komforcie. Chociaż jest to dość znany obyczaj, to par, które razem wybierają sukienkę i kupują garnitur dla pana młodego też nie brakuje.

3. Ceremonii ślubnej musi towarzyszyć Marsz Mendelssohna

Masz prawo wybrać inną melodię na swojej ceremonii. Możesz zaprosić zespół muzyczny albo osobę grającą na skrzypcach. Również DJ jest w stanie zaskoczyć oryginalnymi aranżacjami popularnych utworów.

4. Nowożeńcy powinni być obsypani ryżem i monetami

Istnieje wiele sposobów na przywitanie pary młodej tuż po ceremonii. Jednym z nich jest obsypanie płatkami róż, tuba strzelająca kolorowym konfetti albo bańki mydlane.


Zdjęcie: Pexels

5. Suknie druhen powinny być takie same

Nie jest konieczne, aby były takie same. Aby zachować indywidualność każdej z dziewczyn, można zaproponować kilka odcieni koloru albo wybrać jeden kolor, a inny styl sukni.

6. Wieczór kawalerski i panieński tydzień przed ślubem

Z tej tradycji możecie zrezygnować, jeżeli chcecie spędzić tak wyjątkowy pożegnalny wieczór singielki lub singla, np. na wyjeździe albo w wybraną porę roku. Coraz częściej te wieczory przypadają w różne dni i są dopasowane terminem dla każdego gościa imprezy.

7. Uroczysta ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jeszcze kilka lat temu było dokładnie właśnie tak. Teraz zawrzeć małżeństwo możesz w parku, na plaży, na szczycie górskim czy… w ogrodzie domu rodzinnego. Tu nie ma ograniczeń, jakie ma budynek Urzędu Stanu Cywilnego.


Zdjęcie: Pexels

8. Podróż poślubna musi być od razu po weselu

To bardziej wygląda na scenariusz z filmu amerykańskiego. W Polsce najczęściej nowożeńcy jadą wtedy, kiedy mają zaplanowany urlop, albo opierają się na terminie wycieczek „last minute”. Niektórzy w ogóle planują swój miesiąc miodowy dopiero na rocznicę ślubu.

9. Zakładanie welonu

Welon od lat jest nieodłącznym elementem stroju ślubnego panny młodej. Według tradycji zakładanie welonu ma różne znaczenia: m. in. odganianie złego ducha i jest symbolem czystości. To tradycja czy przesąd – każdy odpowie sobie sam. W rzeczywistości można wybrać wiele innych opcji zamiast welonu: wianek z kwiatów w stylu boho czy biżuteryjną opaskę.


Zdjęcie: Pexels

10. Rzucanie welonem przez pannę młodą

Tradycja nawiązuje do tego, aby każda panna młoda tuż po północy rzucała welonem do kobiet stanu wolnego. Mówi się, że dziewczyna, która złapała welon – jako następna stanie na ślubnym kobiercu. W ostatnich latach również przyjęło się rzucanie bukietem ślubnym. Chcecie zaskoczyć swoich gości? Zapytaj DJ-a lub wodzireja, czy ma jakieś inne ciekawe pomysły np. odcinanie wstążek przywiązanych do bukietu. Polega to na tym, że każda panna uczestnicząca w zabawie dostaje do ręki wstążkę, której drugi koniec przywiązany jest do bukietu panny młodej, stojącej w środku sali. W trakcie zabawy ona po kolei odcina wstążki, a bukiet zostaje tej jednej dziewczynie, której wstążka nie została przecięta.

Co kraj – to obyczaj

Tradycje są ważnym elementem historii: niektóre są starożytne, a niektóre – śmieszne i sprzeczne ze sobą. Jak widać w praktyce, niektóre nawet nie są już tak istotne w naszych czasach.

No cóż, jak mówił Jan Paweł II: „Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno – miłować.” Co myślicie o tym?

Jakie jest Wasze podejście do weselnych tradycji?

Autor: Viktoriia Metelska

KOMENTARZE: 1

  1. Jeśli chodzi o welon to wiele Pań młodych, wiele ludzi uważa,że jeśli Pani młoda ma dziecko przed ślubem to nie powinna zakładać welonu. Otóż ja usłyszałam bardzo mądre słowa od księdza że to nie chodzi o taką czystość. To chodzi o czystość intencji a nie to czy masz dziecko przed ślubem czy nie.

Dodaj komentarz