Aromaterapia – relaks dla ciała i ducha!

Aromaterapia – relaks dla ciała i ducha!
Envato

Aromaterapia to znana od tysięcy lat forma medycyny niekonwencjonalnej, polegająca na wykorzystywaniu olejów roślinnych, w tym głównie olejków eterycznych, w celu poprawy samopoczucia – zarówno tego fizycznego jak i psychicznego. O innych właściwościach aromaterapii oraz tym, jak używać olejków eterycznych przeczytacie w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Olejek eteryczny – czym jest i jakie są jego właściwości?

Olejek eteryczny to ciekła i lotna substancja zapachowa, pozyskiwana z występujących na całym świecie roślin olejkodajnych. Olejki te znaleźć można w każdej z części roślin, a więc w kwiatach, korzeniach, łodydze, nasionach, liściach, owocach, a nawet korze. Otrzymuje się je na kilka sposobów, a mianowicie poprzez tłoczenie na zimno, destylację, a także ekstrakcję alkoholem. Olejki eteryczne wykorzystywane są nie tylko w celach aromaterapii. Stanowią również składnik wielu kosmetyków produkowanych przez koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne.

Oferty promowane

Olejki eteryczne posiadają rozmaite, zdrowotne właściwości. Do głównych zaliczyć można działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także przeciwwirusowe.

Ponadto stosowanie wybranych olejków eterycznych:

  • poprawia krążenie,
  • pomaga w walce z przeziębieniem,
  • łagodzi różnego rodzaju bóle (w tym bóle głowy, bóle mięśni, bóle reumatyczne, bóle menstruacyjne),
  • łagodzi stres i stany depresyjne,
  • pozwala na odprężenie i relaks,
  • przyczynia się do poprawy trawienia,
  • poprawia kondycję skóry,
  • pomaga w walce z trądzikiem,
  • działa odstraszająco na owady.

Olejki zapachowe do domu i nie tylko – jakie naturalne olejki eteryczne wybrać?

Do najczęściej stosowanych olejków eterycznych zalicza się:

  • lawendowy – działa uspokajająco i odprężająco, świetnie sprawdzi się w przypadku osób posiadających problemy ze snem, przyspiesza proces gojenia się ran, łagodzi ból głowy i migrenę, działa przeciwzapalnie, idealny do masażu ciała.
  • eukaliptusowy – wykazuje działanie bakteriobójcze i oczyszczające, stosowany głównie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
  • miętowy – wykazuje działanie przeciwbólowe i rozkurczowe. Ze względu na właściwości wykrztuśne stosowany w inhalacjach, a także w przypadku dolegliwości układu pokarmowego.
  • różany – łagodzi bóle menstruacyjne, a także podrażnienia skórne – idealny do codziennej pielęgnacji twarzy (zwłaszcza do cery suchej i wrażliwej), ponadto zmniejsza stres i poprawia nastrój, dlatego idealnie sprawdzi się także jako zapach do domu.
  • z drzewa herbacianego – doskonale pielęgnuje i leczy skórę, stosowany do oczyszczania porów, walki z trądzikiem, a także przy infekcjach grzybiczych.
  • waniliowy – łagodzi stres i niepokój, obniża ciśnienie krwi, stymuluje wydzielanie hormonów (testosteron i estrogen), pozwala zwalczyć nieprzyjemny zapach, odstrasza komary i muchy.
  • geraniowy – przyspiesza proces gojenia się ran oraz trądziku, oczyszcza i wygładza skórę, wzmacnia włosy, reguluje krążenie krwi, działa kojąco i odprężająco, wykazuje właściwości moczopędne, a także ujędrniające.

Inne olejki, z których wyjątkowych właściwości możesz skorzystać to m.in. ylang-ylang, cedrowy, rozmarynowy, cynamonowy, jaśminowy, bazyliowy, melisowy, imbirowy, cyprysowy.

lawendowy olejek eteryczny
Envato

Zobacz także: Najpiękniejsze i najtrwalsze kwiaty doniczkowe domowe. Które ozdobią twój dom?

Aromaterapia w domu. Olejek do inhalacji, kąpieli, a także jako odświeżacz powietrza

Leczenie zapachem znane i praktykowane już od starożytności obecnie znów zyskuje na popularności. Aromaterapię w domu można stosować poprzez kominki zapachowe, nawilżacze powietrza, a także kąpiel czy inhalacje. Substancje wykorzystywane w aromaterapii wprowadzane są do organizmu poprzez skórę, drogi oddechowe, a także błony śluzowe.

  • Inhalacje – dodaj do miski z gorącą wodą kilka kropel olejku eterycznego, a następnie zakrywając głowę ręcznikiem, wdychaj unoszące się opary. Jeśli nie jesteś zwolenniczką lub też zwolennikiem tej formy aromaterapii, wystarczy, że skropisz pościeli ulubionym olejkiem. Ta metoda także się sprawdza.
  • Masaż – połącz kilka kropel olejku eterycznego (3-5) z naturalnym olejem roślinnym i następnie tak przygotowaną mieszaniną wykonaj masaż. Z pomocą olejków eterycznych możesz przygotować także roztwór na kompres, idealny na lekkie oparzenie oraz ból głowy. Do litra wody dodaj 4-5 kropel olejku i następnie nasącz nim opatrunek.
  • Kominek zapachowy – wlej do kominka ciepłą wodę i około 5-10 kropel wybranego olejku, ustawiając pod nim zapaloną świeczkę. Cudowny zapach powoli rozprzestrzeniać się będzie w całym mieszkaniu.
  • Kąpiel – to zdecydowanie jedna z najczęściej i najchętniej stosowanych metod aromaterapii. Wystarczy, że do ciepłej wody dodasz około 10-15 kropel olejku i gotowe. Jeśli nie lubisz kąpieli w wannie – nic straconego! Moc aromaterapii możesz wykorzystać także pod prysznicem. Wystarczy, że dodasz około 30-40 kropel wybranego olejku do bezzapachowego żelu do kąpieli.
kąpiel z olejkami eterycznymi
Envato

Zobacz także: Jak zrobić świeczkę – dla gości, dla klimatu, dla siebie?

Olejki eteryczne gdzie kupić i o czym pamiętać przy ich stosowaniu?

Olejki eteryczne kupić możesz praktycznie wszędzie. Dostępne są zarówno w drogeriach, sklepach internetowych, zielarniach, a także… kwiaciarniach. To o czym zawsze musisz pamiętać, to aby przed zakupem dokładnie sprawdzić skład produktu i ocenić czy rzeczywiście jest on w 100% naturalny.

Stosowanie olejków eterycznych ma wiele zalet zarówno dla naszego zdrowia jak i samopoczucia. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnych zasad ostrożności, tylko wówczas korzystanie z nich będzie w pełni bezpieczne. Używając olejków samodzielnie pamiętaj, aby nie stosować ich na skórę, a także doustnie, jeśli nie zostaną one uprzednio rozcieńczone.

W przypadku kąpieli czy inhalacji nie przekraczaj zalecanej dawki olejku (wszystkie informacje odnośnie ich zastosowania znajdziesz w dołączonej do preparatu ulotce). Olejki eteryczne najlepiej łączyć z innymi olejami roślinnymi lub wodą. Ponadto staraj się wybierać produkty o najwyższej jakości, które gwarantują bezpieczeństwo. Jeśli masz wątpliwości, czy dany preparat nie wywoła u ciebie alergii, wykonaj wcześniej próbę uczuleniową, a także zapoznaj się z przeciwwskazaniami, które uniemożliwiają stosowanie olejków eterycznych.

4.6/5 - (35)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore