• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Auto do ślubu – wizytówka Młodej Pary

Redakcja
Auto do ślubu – wizytówka Młodej Pary

Dziewięciometrową limuzyną, samochodem zabytkowym, bryczką czy nowoczesnym autem? Czym jechać do ślubu? O jakie zapisy w umowie warto zadbać? Podpowiadamy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę, gdy planujemy wynająć auto do ślubu. 

Wybór odpowiedniego auta do ślubu to istotna kwestia. Samochód towarzyszy Młodej Parze przez cały dzień, począwszy od odebrania Pana Młodego, jego podróży po Pannę Młodą, potem wspólnej już drogi do USC czy też kościoła, aż do miejsca weselnego przyjęcia, a czasem także innego dnia podczas sesji plenerowej. Auto do ślubu łączy poszczególne etapy dnia w jedną spójną całość, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne dopasowanie samochodu do naszych potrzeb.

Czym do ślubu?

Internet to istna kopalnia ofert. Można wybierać pomiędzy samochodami nowoczesnymi, limuzynami, zabytkowymi autami, jak również dorożkami czy bryczkami. Ważne, by wybrać model auta do ślubu w odpowiednim dla nas stylu, spełniający nasze wymagania i pasujący do charakteru uroczystości – to podstawa sukcesu w tym temacie.

Czarne czy białe? – kolor auta do ślubu

Biały czy czarny? Długi czy klasyczny? Te pytania nurtują niemal każdą Parę Młodą. Za białym samochodem przemawia tradycja. Ale oczywiście wybór koloru to rzecz gustu, jednak nie każdy model samochodu w białym i czarnym kolorze wygląda dobrze. Jedni będą zachwyceni czarnym Chryslerem 300C, bo wzbudza prestiż,  a znów do białego nie będą przekonani, bo mimo, że prezentuje się ładnie, w konfrontacji z ciemniejszą wersją przegrywa. Inni uznają, że jeśli Mercedes to tylko biały, bo jest elegancki, a czarnemu powiedzą: nie! Jeśli wybieracie limuzynę, to zdecydowanie tę białą. Czarna bardziej pasuje na bankiet. Ile gustów tyle opinii, więc wybór koloru samochodu pozostawiamy Młodej Parze.

Zdjęcie prawdę Ci powie  – co ważniejsze auto czy suknia ślubna?

W sieci nie brakuje zdjęć ze ślubów. Porównajcie, jak suknie ślubne Panien Młodych prezentują się na tle czarnych samochodów. Często wzrok najpierw pada na biel sukni, a dopiero potem na resztę fotografii. W przypadku białego auta do ślubu kontrastu już nie ma.

Zabytkowe auto do ślubu może być…za małe

Przed ostatecznym wyborem ślubnego transportu warto samochód obejrzeć osobiście. Auto do ślubu może bowiem okazać się za małe. Wiele aut retro produkowanych w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku cechuje się małymi rozmiarami i ma dość ciasne wnętrze. Niektóre auta produkowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mają bardzo surowe i małe wnętrza. Jeśli nie możemy auta obejrzeć osobiście, a zależy nam na rezerwacji, warto poprosić firmę lub osobę wynajmującą auto do ślubu o podanie jego wymiarów zewnętrznych albo o obrazowe porównanie do współczesnych aut popularnych, np.Volkswagena czy Skody.

Jeśli suknia Panny Młodej posiada krynoliny, może ciężko jej się  wsiadać do niewielkiego auta – warto o tym pamiętać przed ostateczną decyzją.

Co wpływa na koszt wynajęcia auta?

Ofert wynajmu pojazdów do ślubu nie brakuje, przez co rozbieżność cenowa także jest duża. Decydując się na konkretną firmę, sprawdźcie dokładnie, za co będziecie mieli zapłacić. Cześć z ogłoszeń dotyczy kompleksowej usługi. Inne w cenie mają tylko wynajem auta, więc po dodaniu dopłaty za przejechane kilometry, dodatkową godzinę obsługi, ewentualną dekorację, tablice rejestracyjne itd. rzeczywiste koszty będą wyższe. Warto zapytać o szczegóły związane z ceną, jeśli nie lubimy kosztownych niespodzianek.

Dekoracja taka jak bukiet ślubny?

Dekorację do auta ślubnego należy dopasować zarówno do rodzaju i modelu pojazdu, jak również bukietu Panny Młodej i innych ślubnych dekoracji. Ważne jest, by elementy ozdobne były przymocowane w odpowiedni sposób i nie niszczyły karoserii.

Na jaki czas wynająć samochód do ślubu?

Trzy godziny to minimum, jeśli zamawiamy samochód od momentu wyjścia Pana Młodego z domu poprzez błogosławieństwo u Panny Młodej, ceremonię zaślubin i moment składania życzeń oraz robienia zdjęć przed kościołem. Czas może ulec wydłużeniu w zależności od odległości pomiędzy danymi punktami. Warto więc dla własnego komfortu zarezerwować samochód na 4 godziny.  Jeśli jednak planujecie także przejazd na sesję zdjęciową, to nawet 4 godziny nie wystarczą. Przeliczcie wszystko dokładnie. Planując, weźcie poprawkę na korki na drodze, spóźnienia innych osób i niespodziewane zdarzenia.

Kto pierwszy ten…niech spisze umowę!

W ciągu roku jest kilka bardzo newralgicznych terminów, o które zabiega bardzo duża ilość osób. Stosuje się wtedy regułę: „kto pierwszy ten lepszy”. Dokonując wcześniejszej rezerwacji macie pewność, że samochód, który został przez Was wybrany „czeka” i nikt go nie „podkradnie”. Umowa najmu samochodu jest dla nas gwarantem wykonania planowanej usługi. Czasem warto, w zależności od sezonu, dokonać rezerwacji wybranego terminu i konkretnego auta do ślubu z minimum półrocznym wyprzedzeniem. Pamiętajcie, iż właściwie sporządzona umowa zabezpiecza obie strony transakcji. W umowie potwierdzonej podpisami koniecznie określcie:

  • dokładny termin i czas zlecenia (datę i godzinę),
  • wysokość płatności za usługę,
  • wysokość pobranej zaliczki,
  • wszelkie dodatkowe kwestie związane z usługą (np. samochód zastępczy; informacja o tym, która ze stron odpowiada za strojenie auta, montaż tablic itp.),
  • w umowie powinny być zawarte dane kontaktowe zleceniodawcy i zleceniobiorcy.

Poważnie działająca firma potwierdza aktualność wcześniejszych ustaleń na około tydzień lub najpóźniej parę dni przed ślubem. Jeśli ustalenia spisaliście ze sporym wyprzedzeniem, potwierdźcie termin. Nie wynajmujcie usługodawców „na słowo honoru”, ono nie da Wam pewności, iż transakcja dojdzie do skutku.

Frak kontra dres – strój kierowcy jest ważny!

Przy wynajmie auta na ślub, warto zapytać usługodawcy, jak będzie wyglądał kierowca. Powinno nam bowiem zależeć na jego czystości, schludności i stosownym ubiorze (kategoryczne „nie!” dla jeansów czy dresów).  Upewnijcie się, że kierowca, w dniu Waszego ślubu będzie ubrany odpowiednio do okoliczności, a nawet stylu samochodu. Kierowca ubrany w frak lub strój z epoki będzie pięknie prezentował się na tle auta retro czy zabytkowego.

Nieoczekiwane okoliczności

Warto zapytać o samochód zastępczy, gdy rezerwujemy samochód do ślubu. Niestety nieszczęścia się zdarzają –samochód dzień lub chwilę przed uroczystości może się zepsuć lub ulec stłuczce. By oszczędzić sobie dodatkowego stresu w dniu ślubu, zadbajcie o zapis w umowie dotyczący samochodu zastępczego.

Oceń artykuł

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet