Auto do ślubu – wizytówka Młodej Pary

Auto do ślubu – wizytówka Młodej Pary

Dziewięciometrową limuzyną, samochodem zabytkowym, bryczką czy nowoczesnym autem? Czym jechać do ślubu? O jakie zapisy w umowie warto zadbać? Podpowiadamy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę, gdy planujemy wynająć auto do ślubu. 

Auto do ślubu - wizytówka Młodej ParyWybór odpowiedniego auta do ślubu to istotna kwestia. Samochód towarzyszy Młodej Parze przez cały dzień, począwszy od odebrania Pana Młodego, jego podróży po Pannę Młodą, potem wspólnej już drogi do USC czy też kościoła, aż do miejsca weselnego przyjęcia, a czasem także innego dnia podczas sesji plenerowej. Auto do ślubu łączy poszczególne etapy dnia w jedną spójną całość, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne dopasowanie samochodu do naszych potrzeb.

Czym do ślubu?

Internet to istna kopalnia ofert. Można wybierać pomiędzy samochodami nowoczesnymi, limuzynami, zabytkowymi autami, jak również dorożkami czy bryczkami. Ważne, by wybrać model auta do ślubu w odpowiednim dla nas stylu, spełniający nasze wymagania i pasujący do charakteru uroczystości – to podstawa sukcesu w tym temacie.

Czarne czy białe? – kolor auta do ślubu

Biały czy czarny? Długi czy klasyczny? Te pytania nurtują niemal każdą Parę Młodą. Za białym samochodem przemawia tradycja. Ale oczywiście wybór koloru to rzecz gustu, jednak nie każdy model samochodu w białym i czarnym kolorze wygląda dobrze. Jedni będą zachwyceni czarnym Chryslerem 300C, bo wzbudza prestiż,  a znów do białego nie będą przekonani, bo mimo, że prezentuje się ładnie, w konfrontacji z ciemniejszą wersją przegrywa. Inni uznają, że jeśli Mercedes to tylko biały, bo jest elegancki, a czarnemu powiedzą: nie! Jeśli wybieracie limuzynę, to zdecydowanie tę białą. Czarna bardziej pasuje na bankiet. Ile gustów tyle opinii, więc wybór koloru samochodu pozostawiamy Młodej Parze.

Zdjęcie prawdę Ci powie  – co ważniejsze auto czy suknia ślubna?

W sieci nie brakuje zdjęć ze ślubów. Porównajcie, jak suknie ślubne Panien Młodych prezentują się na tle czarnych samochodów. Często wzrok najpierw pada na biel sukni, a dopiero potem na resztę fotografii. W przypadku białego auta do ślubu kontrastu już nie ma.

Zabytkowe auto do ślubu może być…za małe

Przed ostatecznym wyborem ślubnego transportu warto samochód obejrzeć osobiście. Auto do ślubu może bowiem okazać się za małe. Wiele aut retro produkowanych w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku cechuje się małymi rozmiarami i ma dość ciasne wnętrze. Niektóre auta produkowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mają bardzo surowe i małe wnętrza. Jeśli nie możemy auta obejrzeć osobiście, a zależy nam na rezerwacji, warto poprosić firmę lub osobę wynajmującą auto do ślubu o podanie jego wymiarów zewnętrznych albo o obrazowe porównanie do współczesnych aut popularnych, np.Volkswagena czy Skody.

Jeśli suknia Panny Młodej posiada krynoliny, może ciężko jej się  wsiadać do niewielkiego auta – warto o tym pamiętać przed ostateczną decyzją.

Co wpływa na koszt wynajęcia auta?

Ofert wynajmu pojazdów do ślubu nie brakuje, przez co rozbieżność cenowa także jest duża. Decydując się na konkretną firmę, sprawdźcie dokładnie, za co będziecie mieli zapłacić. Cześć z ogłoszeń dotyczy kompleksowej usługi. Inne w cenie mają tylko wynajem auta, więc po dodaniu dopłaty za przejechane kilometry, dodatkową godzinę obsługi, ewentualną dekorację, tablice rejestracyjne itd. rzeczywiste koszty będą wyższe. Warto zapytać o szczegóły związane z ceną, jeśli nie lubimy kosztownych niespodzianek.

Dekoracja taka jak bukiet ślubny?

Dekorację do auta ślubnego należy dopasować zarówno do rodzaju i modelu pojazdu, jak również bukietu Panny Młodej i innych ślubnych dekoracji. Ważne jest, by elementy ozdobne były przymocowane w odpowiedni sposób i nie niszczyły karoserii.

Na jaki czas wynająć samochód do ślubu?

Trzy godziny to minimum, jeśli zamawiamy samochód od momentu wyjścia Pana Młodego z domu poprzez błogosławieństwo u Panny Młodej, ceremonię zaślubin i moment składania życzeń oraz robienia zdjęć przed kościołem. Czas może ulec wydłużeniu w zależności od odległości pomiędzy danymi punktami. Warto więc dla własnego komfortu zarezerwować samochód na 4 godziny.  Jeśli jednak planujecie także przejazd na sesję zdjęciową, to nawet 4 godziny nie wystarczą. Przeliczcie wszystko dokładnie. Planując, weźcie poprawkę na korki na drodze, spóźnienia innych osób i niespodziewane zdarzenia.

Kto pierwszy ten…niech spisze umowę!

W ciągu roku jest kilka bardzo newralgicznych terminów, o które zabiega bardzo duża ilość osób. Stosuje się wtedy regułę: „kto pierwszy ten lepszy”. Dokonując wcześniejszej rezerwacji macie pewność, że samochód, który został przez Was wybrany „czeka” i nikt go nie „podkradnie”. Umowa najmu samochodu jest dla nas gwarantem wykonania planowanej usługi. Czasem warto, w zależności od sezonu, dokonać rezerwacji wybranego terminu i konkretnego auta do ślubu z minimum półrocznym wyprzedzeniem. Pamiętajcie, iż właściwie sporządzona umowa zabezpiecza obie strony transakcji. W umowie potwierdzonej podpisami koniecznie określcie:

 • dokładny termin i czas zlecenia (datę i godzinę),
 • wysokość płatności za usługę,
 • wysokość pobranej zaliczki,
 • wszelkie dodatkowe kwestie związane z usługą (np. samochód zastępczy; informacja o tym, która ze stron odpowiada za strojenie auta, montaż tablic itp.),
 • w umowie powinny być zawarte dane kontaktowe zleceniodawcy i zleceniobiorcy.

Poważnie działająca firma potwierdza aktualność wcześniejszych ustaleń na około tydzień lub najpóźniej parę dni przed ślubem. Jeśli ustalenia spisaliście ze sporym wyprzedzeniem, potwierdźcie termin. Nie wynajmujcie usługodawców „na słowo honoru”, ono nie da Wam pewności, iż transakcja dojdzie do skutku.

Frak kontra dres – strój kierowcy jest ważny!

Przy wynajmie auta na ślub, warto zapytać usługodawcy, jak będzie wyglądał kierowca. Powinno nam bowiem zależeć na jego czystości, schludności i stosownym ubiorze (kategoryczne „nie!” dla jeansów czy dresów).  Upewnijcie się, że kierowca, w dniu Waszego ślubu będzie ubrany odpowiednio do okoliczności, a nawet stylu samochodu. Kierowca ubrany w frak lub strój z epoki będzie pięknie prezentował się na tle auta retro czy zabytkowego.

Nieoczekiwane okoliczności

Warto zapytać o samochód zastępczy, gdy rezerwujemy samochód do ślubu. Niestety nieszczęścia się zdarzają –samochód dzień lub chwilę przed uroczystości może się zepsuć lub ulec stłuczce. By oszczędzić sobie dodatkowego stresu w dniu ślubu, zadbajcie o zapis w umowie dotyczący samochodu zastępczego.

KOMENTARZE: 28

 1. Czarne auta są zdecydowanie lepsze, nie tylko ze względu na komfort ale ogólnie wyglądają lepiej i bardziej elegancko

 2. Ten jaguar to było fajne auto w momencie premiery, czyli lata temu.
  Za 20 – 30 lat być może to znowu będzie fajne auto, w tej chwili niestety troche się już opatrzyło. Biorąc pod uwagę ilość wyprodukowanych egzemplarzy, to nadal będzie auto dość popularne, podobne bardzo do innych z tego okresu, czyli niestety mało oryginalne. Ale kto wie, za parę dekad może się jeszcze komuś spodoba….

 3. Mi się marzył kiedyś Maluch, który zawiezie nas do kościoła. Ale niestety okazało się, że się nie zmieszczę z suknią do niego 🙁 Teraz nie wiem na jakie auto się zdecydujemy 🙁

 4. My wybraliśmy przepiękną odpicowaną z ledami i białymi kanapami w środku kultową Nysę. Tanio, można dogadać się z właścicielem, a efekt opadłej kopary u gości gwarantowany, mówili, ze nigdy nie widzieli czegoś podobnego!

 5. My pojedziemy repliką Renault (nie pamiętam modelu). Mój narzeczony się uparł. Mam nadzieję, że samochód nie zepsuje nam się w drodze do ślubu…

 6. Zgadzam się z autorem co do wyglądu,jestem usługobiorcą i właśnie to widać na http://www.videobest.pl-np.auto z lat50-tych i kierowca ubrany stosownie do epoki ,co do smokingu który posiadam odradzam bo mogło by się zdarzyć, że kierowca jest lepiej ubrany niż pan młody a trzeba wiedzieć kto płaci i jest najważniejszy

 7. My jedziemy samochodem naszych rodziców, kierowcą będzie nasz świadek (mój brat), a obok niego świadkowa. Chyba dobrze to wymyśliliśmy.

 8. My nawet myśleliśmy o wynajęciu dwuosobowego kabrioletu, ale później jednak zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, bo bym się chyba nie zmieściła z suknią na kole

 9. Ja jechałam z mężem (wtedy jeszcze narzeczonym) do ślubu piękną limuzyną – Jaguarem , oczywiście w kolorze białym. Naprawdę prezentował się bosko! Do tego Pan kierowca był niezwykle uprzejmy. Dla mnie wszystko na plus! 🙂

 10. jaki zbieg okoliczności! U mnie w rodzinie też wszyscy mówią, że auto do ślubu powinno być białe, ale moim zdaniem, suknia będzie pięknie się odznaczać na klasycznej i eleganckiej czerni.

 11. Witam.Jezeli chodzi o Jaguara to akurat jest u nas sportowe cacko kabriolet E-Type z 1973roku.Polecam dla par,ktore sami chca usiasc za kierownica.Pozdrawiam.Katarzyna

 12. Witam.Musze przyznać iż nie zgadzam się ze stwierdzeniem iż samochody zabytkowe są wolniejsze od nowoczesnych-może jedyna różnica jest fakt iż należy się z nimi obchodzić trochę delikatniej….Posiadamy 2 Cadillacki i jak na staruszków z lat 1966-1976 wymijają wiele nowszych od siebie aut.Nasz Jaguar ma ponad 5 litrowy sportowy silnik i również często samochody kilkuletnie zostają w tyle.Austin mimo swojej wielkości pędzi jak strzała……Katarzyna

 13. Chciałabym zwrócić uwagę na poradę wynajmu aut zabytkowych i zamykania dachów .Nie zawsze założenie dachu wymaga kilkudziesięciu minut.W naszych zamykanie jest elektryczne co zajmuje kilka minut łącznie ze zdjęciem pokrywy a w naszych sportowych jest to tylko przypięcie pokrowca na zatrzaski wiec również 2-4 min w Jaguarze natomiast dach składa się ręcznie ale również nie wymaga specjalnych umiejętności – wystarczy po złożeniu zamknąć zatrzaski.Pozdrawiam.Katarzyna

 14. U nas to jest tak:cena obejmuje zawsze cala usługę,z dojazdem,przystrojeniem,sesja zdjęciowa itp.Umawiam się z klientem na maksymalna ilość godzin np. 1000zl do 6 godz a później każda następna jest liczona np 100zl. Jeżeli dodaje swoje dekoracje i Młodzi godzą się na sztuczne to w ramach promocji mogę wybrać kolor na życzenie, jeżeli dekoracje mają być żywe to umawiam się na maksymalna cenę.Zawsze ustalam ceny indywidualnie i bez żadnych ukrytych kosztów!Pozdrawiam.Kasia.

 15. W ofercie posiadamy 6 róznych modeli Jaguara również w wersji long …proponujemy wynajem klasyka jak również najnowszego XJ z 2011 roku 🙂

 16. co do terminów myślę, ęe nie ma się co obawiać, wystarczy zadzownić do miejsca gdzie chcemy zorganizowac wesele co nam mogą zaproponowac.

  Mi podano kilka terminów i na tej podstawie dobraliśmy resztę rzeczy (muzyka,wakacje itp)

 17. Dobre sobie, każdy chwali co swoje !!! Zabytkowe okazjonalnie na zloty ? No proszę większośc osób to nie pasjonaci, których podziwiam, ale osoby które garażowo „odrestarowali” swój zabytek.

 18. Dobra rada dla nowożeńców. Dość często zdarza się że „bramy” organizują miejscowi wielbiciele darmowych trunków i szkoda tracić tak szlachetny czysty napój w dużych ilościach (0,5 lub 0,7 litra) dla każdego z nich.

  Proponujemy zakupić dla tych gości mniejsze buteleczki zwane „małpkami” lub „szczeniaczkami”, które powinny zaspokoić ich pragnienie.

 19. Witam.
  Chciałem wyprowadzić co niektórych z błędu, że akurat ten model Jaguara ( X-Type) nie jest ani przestronny ani nie jest to klasyczny Jaguar, zaliczyłbym go raczej do nowoczesnych samochodów mających mało wspólnego z klasycznym, tradycyjnym JAGUAREM.

 20. Auta są różne, jedni wolą starodawne, inni nowoczesne, ale z doświadczenia wiem, że JAGUAR to limuzyna ponadczasowa. W końcu nawet księżna Diana poruszała się jaguarem… Miała w swojej żelaznej stajni różne marki aut do ślubu, ale pary najczęściej wybierały klasycznego Jaguara. Samochód jest przestronny, wnętrze jasne (idealne na ślub).

Dodaj komentarz