• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Bal czystości – dla dziewic czy ich ojców?

Bal czystości – dla dziewic czy ich ojców?

Pomiędzy ojcem i córką zazwyczaj wytwarza się specyficzny rodzaj więzi. Większość ojców chce, aby ich córki miały piękną młodość, a życie spędziły u boku wyjątkowego mężczyzny. Córka zazwyczaj postrzega swojego ojca jako autorytet i życiowego mentora, dla niego decyduje się na wzięcie udziału w balu czystości i ślubować zachowanie dziewictwa aż do ślubu.

Kto? Gdzie? Kiedy? Dlaczego?

Bale czystości najczęściej organizują wyznawcy kościoła ewangelickiego. Zjawisko cieszy się niesłychaną popularnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie ćwierć mieszkańców to protestanci. Jednak bale czystości organizowane są w wielu krajach świata, także w Polsce. Kiedy zapadnie decyzja o złożeniu przysięgi czystości, córka wraz z ojcem udaje się na bal. Najmłodsze uczestniczki mają około 7, a najstarsze około 17 lat. Złożenie ślubów to bezapelacyjna deklaracja zachowania czystości do dnia zamążpójścia i darzenia szacunkiem rodziny a przede wszystkim ojca.

Deklaracja złożona podczas balu…

Wytworne sale, pięknie udekorowane stoły, mężczyźni w dobrze skrojonych garniturach i ich córki w białych sukienkach. Na pozór kulturalna impreza ojców i córek. Bal czystości praktycznie niczym się nie różni od innych przyjęć. Jednak przed rozpoczęciem świętowania ojcowie ślubują stwórcy: „Biorąc Boga na świadka, jako autorytet i obrońca mej córki, przysięgam uroczyście chronić jej czystości.” Córka natomiast wypowiada słowa: „Przysięgam Bogu, samej sobie, jak i swojej rodzinie, że pozostanę czysta, zarówno w myślach, jak i w czynach, aż do dnia zamążpójścia.” Dopełnieniem rytuału jest założenie obrączki przez ojca na serdeczny palec córki, którą w przyszłości ma zastąpić obrączka założona przez męża w chwili zawarcia związku małżeńskiego.

…w rzeczywistości może okazać się koszmarem

– Miałam 17 lat. Do złożenia ślubów czystości namówił mnie ojciec. Zauważył, że weszłam w wiek dojrzewania i zaczęli się mną interesować chłopcy. Początkowo uwierzyłam, że będzie to dla mnie dobre. Już następnego dnia zaczęły się moje problemy. Przysięga czystości jest swego rodzaju manifestem mówiącym, że oddam swoje ciało tylko mężczyźnie, który będzie tego godny. Okazało się, że to ja nie jestem godna żadnego. Moje koleżanki miały chłopaków. Chodziły na pierwsze randki. Odkrywały nową płaszczyznę życia: romantyzm, trzymanie za rękę, pocałunki, a nawet i seks. Ja zamiast tego miałam pewność, że nie zarażę się chorobą weneryczną. Przełom przyszedł wraz ze studniówką. Marzyłam o tym balu, ale nie poszłam na niego, bo nikt mnie nie zaprosił. Postanowiłam, że wypowiedziane na balu zdanie nie będzie dłużej niszczyć mojego życia. Teraz jestem szczęśliwa – wyznaje Paulina, dwudziestosiedmiolatka, która zerwała śluby czystości po kilku latach.

Zalety i wady ślubów czystości

Przede wszystkim istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziewczynka wchodząca w wiek nastoletni nie zarazi się chorobami wenerycznymi, uniknie niechcianej ciąży i wielu przykrych sytuacji, które mogłyby być efektem kontaktów z nieodpowiedzialnymi chłopakami. Z drugiej strony nastolatka nie będzie mogła w pełni zanurzyć się w popkulturę. Z socjologicznego punktu widzenia ze złożenia przysięgi przez dziewczynkę nieodczuwającą popędu seksualnego profit czerpie tylko jej ojciec. To doskonała forma kontroli rodzicielskiej, która w połączeniu z podłożem religijnym, występującym w tym ujęciu jako systemem kontroli wewnętrznej, może doprowadzić do frustracji po wyjściu z wieku dziecięcego. Ponadto organizacje feministyczne uważają, że bal czystości ogranicza wolność kobiet. Dziewczyny składające śluby są za młode, aby w pełni zrozumieć istotę wydarzenia i wynikające z niego konsekwencje. Podkreślają, że kobieta, która ślubowała czystość jest szanowana tylko przez ten aspekt. Natomiast jej inteligencja, wiedza, umiejętności i osobowość są wartościami drugorzędnymi.

Jak często „czyste” się „brudzi”?

Norweski religioznawca Dag Øistein Endsjø w książce „Seks a religia. Od balu dziewic po święty seks homoseksualny” wyjawia, że w 1995 roku śluby złożyło 12% amerykańskich dziewczynek i nastolatek. Do 2005 roku 88% ogółu przysięgę złamało.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu