Biżuteria kwiatowa – wykonanie i przechowywanie

Biżuteria kwiatowa z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Szczególną popularnością cieszy się latem i wiosną. Swoją oryginalnością zwraca uwagę gości i pozwala wyróżnić się z tłumu. Coraz częściej panny młode decydują się na podkreślenie swojej urody i sukni ślubnej biżuterią wykonaną ze świeżych kwiatów.
Urok i niepowtarzalność biżuterii kwiatowej może wspaniale podkreślić styl i charakter panny młodej. Te niecodzienne dzieła najczęściej wykonuje się z pączków kwiatowych, drobnych owoców, nasion, listków. Tworząc je należy pamiętać, aby forma i użyte kwiaty stanowiły harmonijną całość z bukietem ślubnym, butonierką Pana Młodego oraz elementami ozdobnymi świadków. W tym bajecznym i jedynym dniu Panna Młoda odziana w tak urocze kwiatowe koroneczki będzie czuła się wyjątkowo i niepowtarzalnie, a zachwyt i podziw w oczach gości weselnych na długo pozostanie w pamięci wszystkich.
Jakie kwiaty na ślub wybrać?
W zależności od pory roku biżuterię kwiatową mogą stanowić pojedyncze kwiaty hiacynta, storczyka, pączków eustomy czy owoców dziurawca. Jesienna panna młoda może założyć jarzębinowe koraliki, uplecione drucikiem w wyszukanej i oryginalnej formie. Z bogatego materiału roślinnego, jakim dysponuje florysta, można utkać przepiękne naszyjniki, koraliki, bransoletki, kolczyki. Miękkie liście czyśćca wełnistego oraz starca nadmorskiego, uzupełnione pąkami jaskrów, kwiatami przywrotnika oraz owoców ligustra, mogą tworzyć wspaniałą ozdobę fryzury ślubnej zarówno panny młodej, jak również świadkowej. Drobne i subtelne kwiatuszki samej gipsówki mogą wspaniale podkreślić biel sukni ślubnej. Do wykonania biżuterii z kwiatów wykorzystuje się często ozdobny drucik, ratan, dereń lub subtelnie błyszczące dodatki takie jak koraliki, kryształki, perełki czy pióra.
Co można wykonać z kwiatów?
Każdy florysta tworzący biżuterię kwiatową może zaproponować takie elementy ozdobne jak:
- bransoletki;
- naszyjniki – misternie wyplecione w połączeniu z delikatnymi kwiatami dodają oryginalności;
- kolczyki;
- pojedyncze kwiaty do wpięcia we włosy – zawsze powinny być dobrane do fryzury, koloru włosów, urody i bukietu ślubnego;
- stroiki do włosów – w których kwiaty są mocowane na grzebykach lub wyplecionych konstrukcjach z drutu ozdobnego, niekiedy również kwiaty mogą być umieszczone na opaskach – co zdecydowanie ułatwia fryzjerom wpięcie ich we włosy;
- wianki;
- butonierki – mocowane są na specjalnie przygotowanych przypinkach, dzięki czemu ich sposób przypięcia jest podobny do broszki.
Nawadnianie i przechowywanie biżuterii kwiatowej
Każdy kwiat użyty do stworzenia biżuterii kwiatowej musi być świeży i odpowiednio nawodniony. Końce pędów rośliny powinny być niejednokrotnie poddane zabiegowi watowania (czyli owijania skrawkami mokrej waty, co zabezpiecza przed utratą wody), a końcówki łodyg zabezpieczone taśmą florystyczną. Czasem floryści w celu dodatkowego zabezpieczenia kwiatów używają specjalnego sprayu, który znacznie ogranicza proces parowania wody z rośliny.
Każdy kwiat użyty do biżuterii floralnej powinien być odpowiednio zabezpieczony przed szybkim zwiędnięciem, aby do końca uroczystości weselnej przetrwał w nienagannej świeżości.
Aby biżuteria zachowała swoją świeżość, po odebraniu od florysty powinniśmy ją przechowywać w chłodnym miejscu z dala od promieni słonecznych, pamiętając o okryciu jej jednorazowymi ręcznikami kuchennymi delikatnie zwilżonymi wodą. W przypadku upalnych dni możemy przechowywać biżuterię w lodówce lub chłodziarce.