Błogosławieństwo Młodej Pary

Błogosławieństwo Młodej Pary

para młoda przez błogosławieństwem przez rodziców
Pixabay

Błogosławieństwo Młodej Pary przez rodziców jest bardzo ważnym i symbolicznym momentem poprzedzającym ceremonię ślubem. Zadbajcie o tę tradycję.

Błogosławieństwo Pary Młodej – znaczenie

Według tradycji ceremoniał błogosławieństwa Pary  Młodej to pożegnanie, podziękowanie i przeprosiny, które Panna Młoda składała (często płacząc) najbliższej rodzinie, przyjaciołom i co ciekawe – domowi (sprzętom, pokojom), do którego miała już nie powrócić. Dopiero po pożegnaniu następowało błogosławieństwo rodziców.

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem konkordatowym czy ślubem cywilnym jest najbardziej wzruszającą chwilą przed wyruszeniem Państwa Młodych w nową drogę życia. Dlaczego jest tak ważne? Rodzicielskie błogosławieństwo ma ogromne znaczenie, bo jest życzeniem pomyślności, radości, miłości dla dzieci oraz wyrazem przychylności rodziców dla ich małżeństwa.

Zobacz także: Ślub w plenerze – jak go zorganizować, aby był niezapomniany?

Błogosławieństwo przed ślubem

Błogosławieństwo Pary Młodej powinno odbywać się przed ślubem w domu rodzinnym Panny Młodej lub, jeśli to niemożliwe, w domu rodzinnym Pana Młodego lub innym miejscu  (jeśli ślub odbywa się daleko od domu). Pasyjka, woda święcona i kropidło powinny znajdować się na stole przykrytym czystym, białym obrusem.

Narzeczeni ukłoniwszy się rodzicom, klękają przed nimi, prosząc ich o błogosławieństwo. Ceremonię rozpoczyna mama Panny Młodej, następnie mama Pana Młodego, tata Pana Młodego i tata Panny Młodej. Rodzice błogosławią dzieci znakiem krzyża, kropią wodą święconą i dają krzyż do ucałowania. Najczęściej wypowiadają słowa:

Synu/Córko na nową drogę życia niech Cię błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen

lub

Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju.

Ponieważ błogosławieństwo jest chwilą niezwykle podniosłą i wzruszającą, najlepiej ograniczyć się do kilku słów. Po rodzicach błogosławieństwa mogą udzielić także rodzice chrzestni i rodzeństwo Panny, Pana Młodego. Po nim Młodzi powinni podziękować za błogosławieństwo i wychowanie.

Para młoda po błogosławieństwie przez rodziców
Pexels

Zobacz także: Pomysłowe podziękowania dla rodziców

Błogosławieństwo rodziców – przykładowy tekst

Rodzice powinni mieć przemyślane i przygotowane słowa błogosławieństwa. Może być ono wyrażone w jednym lub kilku zdaniach. Oto propozycje:

Kochana (imię Panny Młodej),
Przez wiele lat mieszkałaś z nami.
Dzisiaj staniesz u boku swego męża.
Przejmiesz troski o Wasz dom, o Wasze dzieci.
Bardzo pragnę byś była szczęśliwą żoną i matką.
Byś była wsparciem dla swego męża.
Kochane dzieci,
budujcie swe życie na mocnym fundamencie,
na wspólnej wzajemnej miłości,
wierności Bogu i jego przykazaniom.
Polecam Was Maryi – Matce Pięknej Miłości
i z serca Was błogosławię na nową drogę życia.
W imię Ojca i Syna i Ducha Św.

***

Drogie dzieci,
Na drodze życia są światła i mroki,
Raz szczęście jasne, raz smutek głęboki,
Ale gdy razem się idzie we dwoje,
Łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.
Więc błogosławimy was drogie dzieci,
życząc wam szczęścia , radości i wiecznej miłości.

***

Dziś sobota. Piękna chwila nastąpi,
która Państwa Młodych ślubem złączy.
Droga (imię Panny Młodej) przed ołtarzem będzie stała
i miłość (imię Pana Młodego) będzie ślubowała.
Wianek z mirty dziś Twe zdobi skronie,
tylko raz Cię zdobi, raz ksiądz złączy dłonie.
Możesz się ustroić w złoto i bławaty,
ale nigdy w te mirtowe kwiaty.
Ślicznie ci w tym wianku droga Panno Młoda,
jak różyczka kwitnie dziś Twoja uroda.
I Młodego Pana postać bardzo miła
dlatego żeś mu swą rączkę poślubiła.
(imię Panny Młodej) jedyna do męża przykuta,
żegna Cię cała rodzina, boś z nazwiska jest wykuta.
Dziś wystąpisz z panien grona, bo już jesteś prawie żona.
Za wianuszek, za Twe cnoty dziś Cię zdobi pierścień złoty.
Będziesz panią domu jego, aż do końca życia swego.
Pierwszą córkę rodzice za mąż wydają,
pewnie od żałości im się serca krają.
Czy ty wiesz co to znaczy łzy i miłość matki?
Czy ty wiesz co to znaczy wyjść z rodzinnej chatki?
Czas, ach czas na Ciebie (imię Panny Młodej) miła,
abyś (imię Pana Młodego) zawsze wierną była.
Życzę żebyś wiek spokojny miała,
żebyś w małżeństwie nigdy nie płakała.

KOMENTARZE: 19

 1. Ja biorę ślub już w najbliższą sobotę i nie wyobrażam sobie, żeby miało nie być błogosławieństwa. Dziwią mnie wypowiedzi, że jak są dzieci i narzeczeni razem mieszkają to błogosławieństwo jest bez sensu. Ja z moim narzeczonym mamy 6 letnią córeczkę i już prawie 7 lat razem mieszkamy ale tak jak napisałam nie wyobrażamy sobie że błogosławieństwa miało nie być.

 2. A ja będę udzielać takiego błogosławieństwa jak Matka weselna. Dzieci chcą tego, jest to dla nich ważne, mimo iż mam już od nich słodkiego wnusia. I osobiście uważam, że jest to istotny i batdzo wzruszający element. Dzieci można mieć wiele, brzydko nazywając Posianych, ale ten moment jest tylko jeden. Nie ma znaczenia, czy już potomstwo jest, czy nie. Pozdrawiam

 3. My też nie będziemy mieć Błogosławieństwa od rodziców. Wydaje nam się to zbędne… Mieszkamy razem już kilka lat, mamy dziecko…

 4. U nas też nie będzie typowego błogosławieństwa od rodziców, bo i tak od lat mieszkamy z narzeczoną razem, więc uznaliśmy, że obejdzie się bez „tego”.

 5. a ja nie będę mieć błogosławieństwa. Po pierwsze mamy ślub cywilny i nikt nas w kościele nie będzie błogosławił to było by dziwne to robić w domu. po drugie razem mieszkamy i razem będziemy się do ślubu przygotowywać, moja mam ma wynajmowany pokój więc dziwnie by było iść tam tylko na błogosławieństwo. Po trzecie moja rodzina składa się głównie z ateistów i agnostyków więc połowę te dziwactwa by śmieszyły, choć by to uszanowali oczywiście. Ale ja to chyba bym umarła ze śmiechu tam

  • To bardzo niepoważne podejście do chrześcijańskiego ślubu. Po co wam w takim razie ślub kościelny. Skoro błogosławieństwo jest DZIWACTWEM to kościelny ślub tak samo. Typowe podejście młodzieży nie szanującej nikogo i niczego. A później pretensje do całego świata.

   • Pani napisała : ,,Po pierwsze mamy ślub cywilny i nikt nas w kościele nie będzie błogosławił to było by dziwne to robić w domu.”
    Typowe przyczepianie się do kogoś, zwłaszcza nie czytając najpierw uważnie.

 6. a ja nie chcę tak. Po pierwsze moi rodzice mieszkają 500km ode mnie, jego rodzice- 200km. Nie jest realne takie błogosławieństwo. Tym bardziej nie będę dziękować, gdyż nie mam dobrych relacji z rodzicami. Tak samo on ze swoimi. Jak błogosławieństwo, to niech powiedzą parę słów przed kościołem i tyle.

Dodaj komentarz