• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Bukiet ślubny z piwonii – kiedy “róża bez kolców” kwitnie i jakie jest jej znaczenie?

Bukiet ślubny z piwonii – kiedy “róża bez kolców” kwitnie i jakie jest jej znaczenie?

Wiele panien młodych zastanawia się nad tym, jak powinien wyglądać i z jakich kwiatów powinien się składać ich bukiet ślubny. Piwonie to jedna z wielu odpowiedzi, której można udzielić. Skąd wzięła się popularność tych kwiatów? Dlaczego przyszłe mężatki tak bardzo upodobały sobie “różę bez kolców”? 

Bukiet ślubny to bardzo ważny element stylizacji panny młodej. Powinien pasować nie tylko do sukni ślubnej, ale także do stylu wesela. W ostatnim czasie prawdziwą furorę robi bukiet ślubny z piwonii, który zdetronizował bukiet ślubny z frezji i w ostatnim czasie wysunął się na pierwsze miejsce. Piwonie, inaczej nazywane peoniami, były doceniane już za czasów cesarzy chińskich, którzy w swoich ogrodach mieli całe połacie wypełnione tymi kwiatami. Kiedy następuje ich kwitnienie? Jak długo wytrzymują w wiązankach lub włożone do wazonów? Sprawdź, czy bukiet ślubny z piwonii to dobry pomysł i zajrzyj do naszej galerii inspiracji!

Bukiet ślubny – piwonie i ich znaczenie

W starożytności wierzono, że piwonie potrafią wyleczyć wiele chorób, dlatego kwiaty te niezwykle ceniono. Twierdzono również, że potrafią odganiać złe duchy i chronić przed nocnymi koszmarami. W Chinach peonie nazywano kwiatem królewskim, a ich symbolika związana była z bogactwem, zdrowiem i radością. Bukiet ślubny z peonii jest niezwykle elegancki i piękny, choć nie wszystkie kolory tych kwiatów mają pozytywne znaczenie:

  • biała piwonia – egzaltacja,
  • różowa piwonia – głębokie zrozumienie między partnerami,
  • czerwona piwonia – nowa miłość i namiętność,
  • purpurowa piwonia – hańba i potępienie. 

Według wierzeń piękny zapach peonii chroni przed ludzką zawiścią i pozwala cieszyć się tym, co mamy i co osiągnęliśmy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to bardzo stare przesądy i wierzenia, które prawdopodobnie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dlatego, jeśli planowałyście bukiet z białych piwonii, nie martwcie się, że ktoś pomyśli, że jesteście egzaltowane czy zmanierowane. 

Bukiet z piwonii
Unsplash

Zobacz także: Klasyczny bukiet dla świadkowej, a może nowoczesny korsarz? O czym pamiętać, wybierając kwiatowy dodatek dla druhny?

Bukiet ślubny z piwonii – kiedy kwitną i w jakich kolorach można je spotkać?

Kwiaty peonii idealne nadają się na bukiet ślubny. Piwonie kwitną jednak jedynie od maja do czerwca, dlatego panny młode, które mają ślub w innych miesiącach, będą musiały zrezygnować z bukietu z piwonii. Roślina ta jest rośliną długowieczną, w jednym miejscu potrafi rosnąć nawet 15 lat. Co więcej, piwonie są dość wytrzymałe – ścięte kwiaty potrafią stać w wazonach nawet do 10 dni. Piwonie w bukietach można łączyć z różnymi innymi kwiatami, na przykład z frezjami, gipsówką, eustomą czy eukaliptusem, jednak należy uważać na to, aby peonia, ze względu na swoją wielkość, nie zdominowała reszty kompozycji. Jeśli zdecydowałaś się na przykład na wianek z gipsówki, dobrze będzie do bukietu również dodać gałązkę lub dwie, aby całość się ze sobą “nie gryzła”. 

Na giełdach kwiatowych peonie można spotkać w różnych kolorach, choć najpopularniejsze to: biały, różowy, czerwień purpurowa i czerwień fioletowa. Od XX wieku zaczęto również uzyskiwać dwubarwne piwonie (czerwone z żółtymi środkami czy białe z żółtymi środkami). Wśród panien młodych największą popularnością cieszą się jednak standardowe kolory, czyli biały, jasnoróżowy czy purpurowy, który idealnie pasuje, jeśli planujesz wesele w stylu boho

Bukiet ślubny piwonie
Pexels

Zobacz także: Stół pary młodej – jak go udekorować, aby pasował do motywu wesela?

Cena bukietu ślubnego z piwonii

Krzew piwonii kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, zatem bukiet z tych kwiatów nie należy do najtańszych. Oczywiście jego cena zależna jest również od wielkości bukietu ślubnego i tego, czy mają się w nim znaleźć same peonie, czy ma być połączony z innymi kwiatami. Zazwyczaj ceny bukietów ślubnych z piwonii zaczynają się od około 100 złotych, jednak są to zdecydowanie skromniejsze wersje wiązanki ślubnej.

Galeria zdjęć

Jeśli jeszcze nie zdecydowałaś się na to, jakie bukiet wybrać i wciąż się wahasz, zajrzyj do naszej galerii inspiracji. Znajdziesz w niej wiele ciekawych propozycji i połączeń kwiatowych. Sprawdź, z jakimi dodatkami piwonie wyglądają najpiękniej i dobierz odpowiedni bukiet do swojej stylizacji. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu