Butonierka ślubna – poznaj ten ponadczasowy dodatek pana młodego🤵

Moda męska stale zaskakuje różnego typu ciekawostkami, a także mnogością trudnego nazewnictwa, potrzebnego do określenia elementów garderoby, krojów, sposobu szycia. Wielu mężczyzn styka się po raz pierwszy z pewnymi określeniami dopiero przed własnym ślubem, w czasie kompletowania stylizacji odpowiedniej dla pana młodego. Butonierka, często mylona z poszetką lub brustaszą to jeden z elementów garnituru, która dla większości panów pozostaje zagadką. Dziś ją rozwiążemy!

Butonierka ślubna – poznaj ten ponadczasowy dodatek pana młodego🤵
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (42)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Jeżeli masz wątpliwości co do tego, co to jest butonierka, warto pogłębić swoją wiedzę, aby uniknąć modowej wpadki podczas ślubu i innych ważnych okazji. ? Butonierka jest bowiem jednym z najczęściej mylnie rozumianych detali męskiej garderoby. Wyjaśnijmy zatem raz na zawsze, co to jest butonierka i w jaki sposób powinno się ją wykorzystać.

Oferty promowane
  • Butonierka to niewielki, ozdobiony szwem otwór w klapie marynarki męskiej na wysokości obojczyka. W dawnych czasach służył on zapinaniu marynarki aż pod szyję w bardzo zimne dni. Pod koniec XIX i na początku XX wieku każdy elegancki mężczyzna nosił w tym otworze niewielki, żywy kwiat, który stanowił niezbędną część ubioru podczas formalnych spotkań i ważnych uroczystości. Obecnie w większości garniturów jest ona jedynie atrapą (najczęściej jest zaszyta) i wymaga rozcięcia, by móc ją używać zgodnie z przeznaczeniem. Pan młody wkłada kwiaty do butonierki, by nawiązać w swojej stylizacji do bukietu panny młode i posiadać tym samym wspólny element. 
  • Butonierka a poszetka – jaka jest różnica? Wielu panów zadaje sobie to pytanie, co w konsekwencji prowadzi do tego, że butonierkę bardzo często myli się z poszetką, czyli ozdobną chustką, która wkłada się do brustaszy – małej, zewnętrznej kieszonki w marynarce od garnituru.
  • Potocznie często używa się zwrotu “ślubna butonierka” do określenia kwiatów, które wkłada się do tego charakterystycznego otworu w marynarce. Co prawda nie jest to rażący błąd, bo określenie to bardzo szybko przyjęło się do naszego potocznego języka, ale trzeba pamiętać, czym tak naprawdę jest butonierka, aby uniknąć nieporozumień.

Tuż po tym, gdy wybierzemy idealny garnitur ślubny, zaczynamy zastanawiać się nad wszystkimi niezbędnymi dodatkami. Mucha czy krawat to najbardziej oczywiste uzupełnienie ślubnej stylizacji, które na pewno weźmiemy pod uwagę przy zakupach. ? To jednak nie wszystko, co powinniśmy przygotować! Kwiaty do butonierki to jeden z tych detali, które z pewnością tworzą całą stylizację i pięknie prezentują się jako element ubioru pana młodego. Dlatego warto przemyśleć ten drobny szczegół i nie zapomnieć o nim podczas przygotowań do ślubu! ?

Butonierka. Kwiaty w butonierce pana młodego.
Adobe Stock

Kwiaty do butonierki – jakie wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty do butonierki będą najlepsze, zacznijmy od jednej podstawowej zasady – muszą one być koniecznie świeże! ? Użycie sztucznego kwiatka byłoby tutaj ogromny faux pas modowym, którego z pewnością nie chcemy popełniać. Aby mieć pewność, że kwiat w butonierce przetrwa ślub, musimy skonsultować się z florystką, aby podpowiedziała nam, który gatunek kwiatów będzie do tego celu odpowiedni. Pamiętajmy jednak, że żaden kwiat nie będzie wyglądał idealnie po wielogodzinnej zabawie, dlatego należy kontrolować jego stan i w odpowiednim momencie wyjąć ozdobę z butonierki. ?

Kwiaty do butonierki powinny pasować do roślin użytych w bukiecie panny młodej. ? Ponadto, jeśli twoja ukochana ma wianek we włosach lub wpięte pojedyncze kwiatki, to również powinieneś się do nich dopasować. Klucz jest następujący – Wasze stylizacje powinny tworzyć spójną całość. Wiele lat temu pan młody musiał w swej butonierce umieścić biały goździk – dziś od tej zasady się już odeszło. 

Pamiętaj o równowadze – butonierka ślubna mocno rzuca się w oczy i łatwo w tym przypadku o przesadę. Szczegół ten powinien w subtelny sposób zdobić garnitur, ale nie może odciągać uwagi od całej stylizacji. ? Jeśli zdecydowałeś się na oryginalny, niestandardowy garnitur, np. garnitur w kratę, kwiat w butonierce powinien być jeszcze bardziej delikatny, niż w przypadku gładkiego, neutralnego garnituru.

Butonierka. Róża z bordowymi dodatkami włożona do butonierki.
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Pora znaleźć idealny garnitur! Zobacz sprawdzone firmy oferujące garnitury ślubne w naszym katalogu ślubnym w Twojej okolicy.

Stylowo prezentująca się butonierka – kwiat pojedynczy czy bukiecik?

Przez pewien czas mini bukieciki, przypinane do klapy marynarki, przez wielu miłośników klasycznej mody męskiej uznawane były za rozwiązanie w złym guście. Według ekspertów jedynie pojedynczy kwiat był słusznym wyborem. ? Dziś drobniutkie wiązanki są ciekawą alternatywą dla pojedynczych kwiatów i panowie młodzi chętnie je wybierają. Sądzimy, że takie bukieciki pięknie prezentują się na zdjęciach i jeszcze lepiej nawiązują do bukietu panny młodej. 

Butonierka. Panna młoda wkładająca kwiaty do butonierki pana młodego.
Adobe Stock

Butonierka a poszetka – pamiętaj koniecznie o tej różnicy! Kwiaty wkładamy w otwór w klapie marynarki, a nie w kieszonkę na lewej piersi. Ta kieszonka, którą ma każdy garnitur na wesele, to właśnie miejsce dla poszetki, czyli ozdobnej chusty. ?

Butonierka ślubna – inspiracje

Poniżej znajdziesz pomysły na to, jak może wyglądać butonierka ślubna. Zobacz, w jaki sposób wykorzystali ją inni panowie młodzi i zainspiruj się! Pamiętaj jednak o wcześniej wspomnianych zasadach dobrego stylu. Kwiat do butonierki zamówicie razem z bukietem ślubnym panny młodej, a florystyka na pewno zadba o to, by całość tworzyła harmonijny zestaw. ? Dobrze, by widziała ona wcześniej garnitur pana młodego, do którego dopasuje ten wyjątkowy detal. Prawdopodobnie podpowie także, w jaki sposób umieścić kwiat w butonierce. Zwykle przekładamy go przez otwór, a od wewnętrznej strony klapy wsuwamy za specjalną szlufkę. 

https://pl.pinterest.com/pin/405675878930437810/
https://pl.pinterest.com/pin/853713673097971810/
https://pl.pinterest.com/pin/709598485014156003/

Oceń artykuł!

4.6/5 - (42)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore