Buty do tańca dla panny młodej – wyjątkowy wybór, aby przetańczyć całą noc

Buty do tańca dla panny młodej – wyjątkowy wybór, aby przetańczyć całą noc

Odpowiednio dobrane buty stanowią nie tylko piękny dodatek do sukni ślubnej, ale zapewniają również noszącej je pannie młodej komfort i wygodę. Czy buty taneczne będą dobrym wyborem na ślub i wesele? O tym, czym różnią się od klasycznych szpilek, a także o dostępnych modelach, zaletach i tym jak wygląda proces ich tworzenia przeczytacie w wywiadzie z właścicielem salonu Elante – panem Adrianem Skonecznym.

Aplikacja wesele z klasą

Czym różnią się buty taneczne od klasycznych butów?

Adrian Skoneczny: Przede wszystkim podeszwą. W odróżnieniu od klasycznych butów, podeszwa butów tanecznych jest wykonana ze skóry, co czyni ją miękką i elastyczną. Dzięki temu stopa podczas tańca jest mniej narażona na kontuzje. Standardowo buty taneczne wyposażone są w zapięcie na pasek przechodzący przez środek kostki lub podbicie, co trzyma stopę w bucie i nawet podczas dynamicznych ruchów i skomplikowanych figur buty odpowiednio przylegają do stopy. Wewnętrzna wyściółka nierzadko skrywa pod sobą dodatkową warstwę ze sprężystej gąbeczki, umieszczonej w przedniej części obuwia, dzięki czemu stopa jest mniej podatna na zmęczenie. Obcasy w butach tanecznych, często różnią się kształtem od klasycznych szpilek i są lepiej wyprofilowane. Nie są tak wysokie jak typowe obuwie wizytowe, a ich wysokość waha się między 5,5-10 cm.

Jakie rodzaje butów tanecznych dostępne są na rynku?

Adrian Skoneczny: Na rynku ślubnym wyróżnia się następujące rodzaje butów tanecznych:

Buty do standardu – to takie klasyczne czółenka do długiej sukni. Mają zakryte palce, zakryte pięty, podeszwy z łosiówki (skóry welurowej) i najczęściej są pokryte satyną. Zapinane na pasek w podbiciu. Obcas najczęściej nie przewyższa 7 cm.

Buty do tańców latynoamerykańskich i salsy – mają odkryte palce, a zakryte pięty. Zapinane są na pasek w podbiciu lub w kostce. Podeszwa ze skóry welurowej jest cienka i bardzo giętka. Standardowym obcasem jest w tym rodzaju butów tanecznych tak zwany FLARE – o kielichowym kształcie, wysokim na 7 do 9 cm i pokryty materiałem. Najpopularniejsze są modele wykonane z satyny, pomimo solidniejszej i trwalszej konstrukcji butów skórzanych.

Tango stylistyką nawiązują do klasycznych butów wizytowych. Są zazwyczaj eleganckie, ale z nutą szaleństwa i zmysłowości. Zgrabne obuwie typu sandałki, odkrywające znaczną część stopy wydają się wizualnie znacznie lżejsze od innych butów tanecznych. Obcasy są wyższe i smuklejsze. Najczęściej są to szpilki wysokie nawet na 10 cm i pokryte lakierem. Wykonane są najczęściej ze skóry naturalnej. Podeszwa jest nieco twardsza niż w przypadku butów do łaciny czy salsy, gdyż wykonana jest ze skóry podeszwowej. Nie znaczy to jednak, że jest sztywna, ale trzeba jej dać nieco więcej czasu, nim stanie się tak elastyczna jak podeszwa welurowa.

W jakich kolorach najczęściej występują buty taneczne?

Adrian Skoneczny: Rynek butów tanecznych zdominowany jest przez jaskrawe i kontrastowe barwy, ale na szczęście coraz częściej projektowane są one w wersjach idealnie nadających się na ślub, czyli na przykład w bieli, odcieniach beżu, perły, złota, srebra, różu itp.

Jakie są zalety butów tanecznych (w kontekście panny młodej)?

Adrian Skoneczny: Elementy konstrukcyjne zwiększają komfort, zmniejszając jednocześnie zmęczenie stóp. Zapewniają stopie wypoczynek, gdyż but dostosowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu nie musi się ona siłować ze sztywnym, niepodatnym materiałem. Nasze klientki często zachwalają buty taneczne na ślub mówiąc, że wyglądają jak księżniczki, a czują się jak w kapciach. To szczególnie istotne w tym wyjątkowym dniu, w którym oczy wszystkich gości przez cały czas skupione są właśnie na parze młodej. Nie ma wówczas czasu na myślenie o bolących stopach, nie mówiąc już o sytuacji, gdy podczas pierwszego tańca lub schodzenia po schodach nieszczęśliwym trafem skręcisz kostkę. Podsumowując, buty taneczne są wygodne i bezkontuzyjne, idealne do tańca i do różańca 🙂

Czy do butów tanecznych można założyć rajstopy?

Adrian Skoneczny: Ci którzy tańczą już jakiś czas wiedzą, że buty taneczne nosi się na bosą stopę. Dlatego dziewczyny, które zaczynają przygodę z tańcem lub kupują buty taneczne jako ślubne mogą być zdziwione, że dobrze byłby wyeliminować klasyczne rajstopy i pończochy. Jednak gdy ktoś uzna, że bez rajstop czy pończoch ani rusz, wtedy warto przemyśleć inne opcje. Na rynku już od dłuższego czasu dostępne są rajstopy i pończochy bez palców do sandałków. Cena i jakość jest porównywalna w zależności o marki, więc różnić się będą tylko odsłoniętymi palcami. A w sytuacji, gdy nie chce się wystąpić z gołymi nogami będzie to super sprawa.

Czy istnieje możliwość personalizacji butów tanecznych?

Adrian Skoneczny: Niektóre marki przewidują takie rozwiązania. Personalizacja pozwala dostosować funkcje butów tanecznych do wizualnych potrzeb panny młodej. Coraz częściej producenci wychodzą naprzeciw potrzebom rynku ślubnego i dostosowują swoją ofertę do oczekiwań klientek.

Jak wygląda procedura zamawiania butów tanecznych?

Adrian Skoneczny: W zależności od marki procedura zamawiania butów tanecznych może nieco się różnić. Dlatego opowiem jak wygląda taki proces w oparciu o własne doświadczenia.

1. Dobór rozmiaru – najlepiej umówić się na przymiarkę w naszym salonie, dzięki czemu wszystkie pomiary zostaną dokonane przez wykwalifikowanego sprzedawcę. Jeśli jednak klientka nie ma możliwości przyjechać do nas na przymiarkę, to może liczyć na naszą pomoc zdalnie i zebrać wymiary samodzielnie.

Kluczowe jest to, aby rozmiar został odpowiednio dobrany i buty mogły spełniać swoją podstawową funkcję – zapewnić komfort podczas wielu godzin spędzonych na parkiecie.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że każda stopa jest inna i dlatego szyjemy buty z uwzględnieniem odpowiedniej tęgości cholewki oraz pięty.

Prawie zawsze coś trzeba zmienić, odbiegając od standardowego rozmiaru. Dla przykładu jeżeli mamy do czynienia ze szczupłą, wąską stopą, najczęściej but pasujący długością okazuje się stanowczo za luźny. Wtedy szyjemy całą górę buta w rozmiarze mniejszym tak, aby wszystko odpowiednio przylegało do stopy. Często zamówienia składane są na but o długości np. odpowiadającej rozmiarowi 38, ale cholewka (przód buta) zwężany jest do rozmiaru 37, a pięta aż do rozmiaru 36.

2. Następnym krokiem nie jest wcale wybór fasonu. Najpierw sensowniej jest skupić się na wysokości i kształcie obcasa. Przyszłe Panny Młode często przychodzą z myślą o kupnie wysokich, zgrabnych szpilek, jednak kiedy przymierzą buty na nieco niższym i ciut szerszym obcasie przekonują się, że różnica w komforcie przeważa nad atrakcyjnością smukłej szpilki.

3. Kiedy mamy już wybrany obcas, przychodzi czas na znalezienie idealnego fasonu. Duży wybór modeli oraz możliwość łączenia ich ze sobą (przód z innego, pięta z innego) zachęca do tworzenia na ich podstawie czegoś zupełnie nowego. Nie musicie ograniczać do naszej wyobraźni, z przyjemnością patrzymy na efekty Waszych projektów.

4. Mając wybrany fason zbliżamy się niemal do końca procesu. Pozostaje już tylko jedna kwestia – trzeba nadać swojemu projektowi nieco koloru. Korzystając z naszego próbnika skór o przeróżnych odcieniach i fakturach, naszym zadaniem będzie wybrać materiały pasujące pod ślubną kreację. To zadanie może być stosunkowo łatwe, kiedy model buta jest wykonany z niewielu elementów, jednak kiedy elementów jest więcej, podjęcie decyzji staje się niemałym wyzwaniem. Na szczęście jest to także kreatywna zabawa, która jak widzimy w naszym salonie, większość klientek przyprawia o najszczerszy uśmiech. W razie potrzeby zawsze służymy radą w dobrze kolorystyki. Widzieliśmy już tak dużą ilość kombinacji powstałych na bazie naszych modeli butów, że nie sposób tego policzyć.

Artykuł powstał we współpracy z Elante.

4.7/5 - (36)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore