• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Co należy powiedzieć podczas powitania młodej pary chlebem i solą? Poznaj znaczenie tradycji!

Co należy powiedzieć podczas powitania młodej pary chlebem i solą? Poznaj znaczenie tradycji!

Panna młoda i pan młody, którzy pragną mieć typowe polskie wesele, muszą być przygotowani na wiele czasem zabawnych, czasem wzruszających zwyczajów i tradycji. Jednym z nich jest powitanie młodej pary chlebem i solą przez rodziców tuż przed wejściem do sali weselnej. 

Najpierw błogosławieństwo młodej pary, które zazwyczaj odbywa się w domu panny młodej. Później brama weselna i targowanie się o możliwość przejechania do kościoła. Polskie zwyczaje weselne mocno zakorzeniły się w kulturze, choć dla niektórych stają się powoli nieco zakurzonymi “rytuałami”, które przeszkadzają w świętowaniu tego wyjątkowego dnia. Jeśli jednak zdecydowaliście się wykorzystać te elementy podczas waszej uroczystości  i zastanawiacie się nad tym, co oznaczają i co należy powiedzieć, czytajcie dalej! Dzisiaj postaramy się przybliżyć wam zwyczaj, w którym najczęściej udział biorą rodzice. Na czym polega powitanie młodej pary chlebem i solą? Skąd wzięła się taka tradycja?

Powitanie chlebem i solą – znaczenie i symbolika

W minionych latach, a może nawet bardziej w minionym wieku, wesele wyprawiało się w domu panny młodej. To właśnie tam świeżo poślubieni małżonkowie udawali się prosto po mszy ślubnej a wraz z nimi wszyscy zaproszeni goście. W progu domu czekała na nich matka panny młodej, która zakochanych witała słowami: 

Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło.

Dlaczego akurat chleb i sól? Otóż te dwa produkty jeszcze w czasach pogańskich uważane były za podstawowe składniki pożywienia. Ludność wierzyła, że mają one moc sprawczą, przynoszą szczęście, oczyszczają i chronią przed złem. Chleb jest również niezwykle ważny dla chrześcijan, ponieważ stał się symbolem ciała Pana Jezusa, a co za tym idzie, jest pokarmem nie tylko dla ciała, ale także dla duszy. 

Powitanie chlebem i solą było tradycją, którą w Polsce znano doskonale już w XVII wieku. Co więcej, w różnych rejonach kraju można spotkać inny sposób na uczczenie tego zwyczaju. W Wielkopolsce para młoda chleb i sól otrzymywała przed wyjazdem do kościoła, aby przed mszą móc położyć bochenek na piersi, pokazując poszanowanie dla religii i darów Bożych. Oczywiście takie zachowanie miało spowodować, że parze młodej nigdy nie zabraknie chleba, w ich domu będzie panowało szczęście.

Co zatem przede wszystkim oznacza powitanie pary młodej chlebem i solą? Zwyczaj ten ma za zadanie uchronić młodych przed nieszczęściem i sprowadzić na nich światłość, dobro i mądrość. Czy tego typu zachowania nie sprawiają, że polskie wesele staje się wyjątkowe?

Chlebek do powitania młodej pary chlebem i solą
Pixabay

Zobacz także: Jak zorganizować wesele, aby nie zwariować i nie zbankrutować? Zobacz, jak zaoszczędzić!

Powitanie młodej pary chlebem i solą – tekst

Podczas powitania młodej pary chlebem i solą mama panny młodej wypowiada zdanie, które już wcześniej cytowaliśmy. To jednak nie wszystko! Rodzice mogą również zadać pytanie, które skierowane jest do panny młodej. To właśnie ona musi udzielić prawidłowej odpowiedzi. Cóż za stres! 

Na szczęście to bardzo krótki wierszyk, a jego wypowiedzenie ma być przede wszystkim zabawą i podkreśleniem roli pana młodego w związku. Co więcej, istnieją aż dwie dobre odpowiedzi!

Mama panny młodej:

Panno młoda, co wybierasz – chleb, sól czy pana młodego?

Panna młoda:

Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego” lub „Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu