Powitanie młodej pary chlebem i solą. Poznaj znaczenie tej pięknej tradycji!

Panna młoda i pan młody, którzy pragną mieć typowe polskie wesele, muszą być przygotowani na wiele czasem zabawnych, czasem wzruszających zwyczajów i tradycji. Jednym z nich jest powitanie młodej pary chlebem i solą przez rodziców tuż przed wejściem do sali weselnej. 

Powitanie młodej pary chlebem i solą. Poznaj znaczenie tej pięknej tradycji!
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (33)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Najpierw błogosławieństwo młodej pary, które zazwyczaj odbywa się w domu panny młodej. Później brama weselna i targowanie się o możliwość przejechania do kościoła. Polskie zwyczaje weselne mocno zakorzeniły się w kulturze, choć dla niektórych stają się powoli nieco zakurzonymi „rytuałami”, które przeszkadzają w świętowaniu tego wyjątkowego dnia. Jeśli jednak zdecydowaliście się wykorzystać te elementy podczas waszej uroczystości  i zastanawiacie się nad tym, co oznaczają i co należy powiedzieć, czytajcie dalej! Dzisiaj postaramy się przybliżyć wam zwyczaj, w którym najczęściej udział biorą rodzice. Na czym polega powitanie młodej pary chlebem i solą? Skąd wzięła się taka tradycja?  Co mówić w trakcie witania chlebem i solą i kto właściwie powinien wziąć udział w tej ceremonii? Podpowiadamy!

Oferty promowane
Powitanie młodej pary chlebem i solą - chleb i sól
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Sennik – przygotowania do ślubu. Co może oznaczać taki sen?

Powitanie chlebem i solą – znaczenie i symbolika

W minionych latach, a może nawet bardziej w minionym wieku, wesele wyprawiało się w domu panny młodej 👰. To właśnie tam świeżo poślubieni małżonkowie udawali się prosto po mszy ślubnej, a wraz z nimi wszyscy zaproszeni goście. W progu domu czekała na nich matka panny młodej, która zakochanych witała słowami: 

Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło

Dlaczego akurat chleb 🍞 i sól 🧂? Otóż te dwa produkty jeszcze w czasach pogańskich uważane były za podstawowe składniki pożywienia. Ludność wierzyła, że mają one moc sprawczą, przynoszą szczęście, oczyszczają i chronią przed złem. Chleb jest również niezwykle ważny dla chrześcijan, ponieważ stał się symbolem ciała Pana Jezusa, a co za tym idzie, jest pokarmem nie tylko dla ciała, ale także dla duszy. 

Powitanie młodej pary chlebem i solą - krojenie chleba przez parę młodą
Adobe Stock

Witanie chlebem i solą było tradycją, którą w Polsce znano doskonale już w XVII wieku 📆. Co więcej, w różnych rejonach kraju można spotkać inny sposób na uczczenie tego zwyczaju. W Wielkopolsce para młoda chleb i sól otrzymywała przed wyjazdem do kościoła, aby przed mszą móc położyć bochenek na piersi, pokazując poszanowanie dla religii i darów Bożych. Oczywiście takie zachowanie miało spowodować, że parze młodej nigdy nie zabraknie chleba, w ich domu będzie panowało szczęście ❤️.

Co zatem przede wszystkim oznacza powitanie pary młodej chlebem i solą? Zwyczaj ten ma za zadanie uchronić młodych przed nieszczęściem 💔 i sprowadzić na nich światłość, dobro i mądrość. Czy tego typu zachowania nie sprawiają, że polskie wesele staje się wyjątkowe?

Powitanie młodej pary chlebem i solą - udekorowany chleb
Pixabay

Kto wita młodych chlebem i solą?

Powitanie nowożeńców chlebem i solą to przywilej rodziców, zarówno ze strony panny młodej 👰, jak i pana młodego 🤵. Zazwyczaj rodzice świeżo upieczonych małżonków stają razem, jedno z nich trzyma specjalny chleb na powitanie pary młodej, a drugie sól. Często chleb i sól kładzie się również na tej samej tacy. Chleb zazwyczaj jest dodatkowo zdobiony i pieczony właśnie na tę okazję. 

Kto właściwie wita chlebem i solą? Tacę trzyma z reguły mama pana lub panny młodej. Warto to ustalić z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby później uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Powitanie chlebem i solą na weselu, jeśli z jakiś powodów nie mogą w nim uczestniczyć rodzice, można oddać na ręce dziadków lub rodziców chrzestnych.

Powitanie młodej pary chlebem i solą - nowożeńcy podczas poczęstunku
Adobe Stock

Powitanie młodej pary chlebem i solą – tekst

Wiecie już, jakie jest podstawowe znaczenie powitania pary młodej chlebem i solą oraz jak interpretować ten ważny moment w czasie wesela. Dzisiaj wiele młodych par nadal decyduje się na kultywowanie podobnej tradycji, a sam moment powitania zazwyczaj następuje po przyjeździe świeżo upieczonych małżonków na salę, w której odbędzie się przyjęcie weselne. Rodzice stają na jej progu i trzymając chleb oraz sól witają swoje dzieci. Co się mówi podczas powitania młodych chlebem i solą? To w dużej mierze zależy od regionu i tradycji rodzinnych, ale zazwyczaj rodzice wypowiadają krótką okolicznościową kwestię, na przykład:

„Witamy Was chlebem i solą, życząc wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia” 💕

Warto zadbać o to, żeby sama ceremonia nie trwała zbyt długo. Dlaczego? Goście, po uroczystości w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego zazwyczaj są głodni, dlatego z niecierpliwością czekają na pierwszy posiłek, serwowany po przyjeździe na salę weselną. Tekst witania pary młodej chlebem i solą powinien być więc krótki.

Powitanie młodej pary chlebem i solą - poczęstunek dla nowożeńców
Adobe Stock

Powitanie chlebem i solą: wierszyki

Podczas przywitania młodej pary chlebem i solą mama panny młodej wypowiada zdanie, które już wcześniej cytowaliśmy. To jednak nie wszystko! Rodzice mogą również zadać pytanie, które skierowane jest do panny młodej. To właśnie ona musi udzielić prawidłowej odpowiedzi. Cóż za stres! 

Na szczęście to bardzo krótki wierszyk, a jego wypowiedzenie ma być przede wszystkim zabawą i podkreśleniem roli pana młodego w związku. Co więcej, istnieją aż dwie dobre odpowiedzi!

Co mówią rodzice przy powitaniu chlebem i solą?

Mama panny młodej:

„Panno młoda, co wybierasz – chleb, sól czy pana młodego?”

Panna młoda odpowiada 👰:

Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niegolub „Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”.

Powitanie młodej pary chlebem i solą - poczęstunek na sali weselnej
Adobe Stock

Przywitanie chlebem i solą młodej pary przez rodziców jest ciągle żywą tradycją, którą nadal kultywuje się na polskich weselach. Nic dziwnego, to bardzo wzruszający moment, kiedy rodzice mogą przekazać swoim dzieciom najlepsze życzenia na nowej drodze życia. Chleb na przywitanie pary młodej zazwyczaj ma kształt okrągłego bochenka i często jest zapewniany przez obiekt, w którym odbywa się przyjęcie weselne. Warto zapytać o tę kwestię ustalając menu weselne. Jeżeli lokal nie oferuje podobnej usługi, o kupienie lub upieczenie chleba trzeba zadbać samodzielnie.

Oceń artykuł!

4.9/5 - (33)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore