Co naszej skórze może dać mikrodermabrazja? Poznaj najważniejsze efekty zabiegu!

Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej proponowanych zabiegów ze względu na swoją małą inwazyjność i wysoką skuteczność. Zalecany jest przede wszystkim tym osobom, które walczą z niedoskonałościami skórnymi i starają się pozbyć potrądzikowych blizn.
Raz na jakiś czas każda kobieta powinna wybrać się na zabieg kosmetyczny, dzięki któremu jej skóra będzie bardziej sprężysta i lepiej odżywiona. Do jednych z najpopularniejszych zabiegów należą m.in. peeling kawitacyjny, mezoterapia bezigłowa czy właśnie mikrodermabrazja. Jak często należy powtarzać mikrodermabrazję, ile kosztuje jeden zabieg i jakie daje efekty? Zobacz, czy właśnie tego potrzebujesz.
Co to jest mikrodermabrazja i jakie są jej rodzaje?
Mikrodermabrazja służy przede wszystkim złuszczeniu naskórka i według specjalistów jest zabiegiem, który niesie ze sobą najmniejsze ryzyko powikłań, takich jak pojawienie się blizn czy przebarwień. Co więcej, skutki wykonania zabiegu najczęściej widać już po pierwszym razie.
Dzięki złuszczaniu naskórka na twarzy powstają nowe, pełnowartościowe komórki, które skutecznie zastępują komórki uszkodzone. Można rozróżnić 3 rodzaje mikrodermabrazji:
- mikrodermabrazja diamentowa – zalecana jest osobom, które mają bardzo delikatną cerę. Do przeprowadzenia zabiegu używa się głowicy diamentowej, która usuwa naskórek i nie pozostawia śladów pyłu na skórze. Po zabiegu na twarzy nie występują prawie żadne zaczerwienienia,
- mikrodermabrazja korundowa – od mikrodermabrazji diamentowej różni się zastosowaniem mikronizowanych kryształków gliny zamiast diamentu. Pył wytwarzany przez głowicę stymuluje głębsze warstwy skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Po zabiegu na twarzy mogą pojawiać się zaczerwienienia.
- mikrodermabrazja tlenowa – do złuszczenia naskórka wykorzystywany jest tlen i sól fizjologiczna. Mikrodermabrazja tlenowa pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, które prowadzą do powstawania zaskórników i niedoskonałości.

Zobacz także: Pielęgnacja paznokci – jak zadbać o piękny wygląd dłoni?
Mikrodermabrazja – jak często ją powtarzać i jak wygląda zabieg?
Zabieg mikrodermabrazji zazwyczaj trwa około godziny i jest zupełnie bezbolesny. Kosmetyczka rozpoczyna od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia twarzy. Następnie do skóry, centymetr po centymetrze, przykłada głowicę, która zasysa naskórek i go usuwa. Po wszystkim kosmetyczka nakłada na twarz krem nawilżający i krem z filtrem UV. Po mikrodermabrazji warto pamiętać o tym, aby nawilżać cerę. Nie zaleca się również wystawiać skóry na słońce i uczęszczać na basen.
Zazwyczaj zaleca się, aby zabieg mikrodermabrazji powtarzać 2 lub 3 razy w miesiącu. Częstsze wykonywanie mikrodermabrazji może doprowadzić do mocnego podrażnienia naskórka.
Mikrodermabrazja – efekty
Istnieje wiele pozytywnych skutków regularnego wykonywania mikrodermabrazji, która nie tylko znakomicie oczyszcza skórę, ale także walczy ze zmarszczkami. Przede wszystkim jest ona jedną z odpowiedzi na pytanie “Jak pozbyć się trądziku?”. Na jakie jeszcze efekty możemy liczyć? Oto najpopularniejsze z nich:
- spłyca zmarszczki,
- rozjaśnia przebarwienia,
- spłyca blizny i rozstępy,
- oczyszcza pory,
- regeneruje skórę,
- pobudza produkcję kolagenu,
- spowalnia procesy starzenia.
Cena mikrodermabrazji
Choć po zabiegu mikrodermabrazji efekty widać już po pierwszym razie, aby utrzymały się na dłużej, należy poddać się serii przynajmniej 5 zabiegów. Oczywiście można mikrodermabrazję powtórzyć więcej razy.
Zazwyczaj w salonach kosmetycznych za jeden zabieg należy zapłacić od 100 do 170 złotych. Często zdarzają się również pakiety 5 lub 7 zabiegów, dzięki czemu można nieco zaoszczędzić.
Mikrodermabrazja w domu to jeden ze sposobów, aby nieco bardziej zaoszczędzić. Do jej przeprowadzenia potrzebne są: peeling termiczny, kwas glikolowy, płyn neutralizujący i krem z filtrem UV. Samodzielnie można również wykonać peeling kawitacyjny w domu, jednak należy zaopatrzyć się w odpowiednią maszynę.

Zobacz także: Na które diety odchudzające warto postawić? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami!
Mikrodermabrazja – przeciwwskazania
Tak jak przy innych zabiegach kosmetycznych, również przy mikrodermabrazji występują pewne przeciwwskazania. O czym należy powiadomić kosmetyczkę:
- zakażenia skóry (brodawki, opryszczka, liszajec, zakażenia grzybicze)
- trądzik krostkowy,
- trądzik różowaty,
- nadżerki,
- nowotwory,
- znamiona skórne,
- naczyniaki jamiste,
- terapia przeciwtrądzikowa doustną izotretynoiną (około 6 miesięcy odstępu).
Mikrodermabrazja w ciąży
Wielu zabiegów kosmetycznych nie poleca się kobietom w ciąży. Na szczęście w przypadku mikrodermabrazji nie stwierdzono żadnego wpływu na płód czy procesy menstruacyjne.