Co sprawia, że czujemy się kochani? Naukowcy odpowiedzieli!

Co sprawia, że czujemy się kochani? Naukowcy odpowiedzieli!

Wydaje się, że dwa słowa „kocham cię”, to jedyne czego pragnie zakochana kobieta i zakochany mężczyzna, aby poczuć, że drugiej osobie naprawdę zależy i że jest to miłość do końca życia i o jeden dzień dłużej.

Jak się jednak okazuje, nie wszystko jest takie proste, a w szczególności kwestie związane z uczuciami. Grupa badaczy z Pennsylvania State University postanowiła odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę sprawia, że czujemy się kochani. Odpowiedzi 500 ankietowanych dały naukowcom możliwość bliższego poznania terminu „miłość”.

Co sprawia, że czujemy się kochani?

Osoby, które są w długoletnich związkach, dobrze zdają sobie sprawę z tego, że o miłości świadczy wiele gestów, nawet tych najbardziej prozaicznych. Zrobienie prania czy ugotowanie obiadu. Krótki masaż lub pytanie „Jak było w pracy”.

Ponieważ możliwości jest tak wiele, naukowcy postanowili stworzyć 60 scenariuszy, które dotyczyły nie tylko dwojga zakochanych, ale także sytuacji związanych z innymi osobami, a nawet zwierzętami. Część z nich była pozytywna, część neutralna, jeszcze inne miały wywrzeć na ankietowanych negatywne wrażenie.

To, czy czujemy się kochani, wpływa na jakość naszego życia i poziom odczuwanego szczęścia. Chcieliśmy sprawdzić, czy to, co sprawia, że czujemy się kochani jest indywidualną kwestią, czy jednak nasze odczucia w tym temacie są podobne – powiedział dla Journal of Social and Personal Relationships Saeideh Heshmati.

Ankietowani mieli możliwość udzielenia jedynie trzech odpowiedzi: „prawda”, „fałsz” i „nie mam zdania”. Ostatecznie po zliczeniu wszystkich odpowiedzi, wskazano 4 sytuacje, w których bezapelacyjnie czujemy się kochani.

Pierwsza następuje wtedy, kiedy mamy trudny okres w życiu i ktoś okazuje nam wsparcie i zrozumienie. Druga, gdy przytula się do nas małe dziecko. Trzecia, gdy nasz zwierzak cieszy się na nasz widok. Dopiero na czwartym miejscu pojawiło się stwierdzenie „kocham cię”.

Które scenariusze zostały ocenione najgorzej? Kiedy czujemy się najmniej kochani? Okazuje się, że takie odczucia pojawiają się wtedy, kiedy ktoś próbuje nami rządzić i jest zaborczy. Takie zachowanie partnera nie sprawia, że czujemy się bezpieczni.

A wy, kiedy czujecie się kochani? 😉

4.5/5 - (10)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore