Co warto zobaczyć w Pradze – sprawdź nasze propozycje!

Co warto zobaczyć w Pradze – sprawdź nasze propozycje!

Praga to jedno z najciekawszych pod względem architektonicznym, historycznym i kulturowym miejsc na mapie Europy. Będąca największym miastem a zarazem stolicą Czech, znajduje się w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jeżeli planujecie podróż do tego wyjątkowego miejsca, zerknijcie na nasze krótkie zestawienie, co warto zobaczyć w Pradze.

Aplikacja wesele z klasą

Jedna z europejskich stolic – Praga. Co zobaczyć w tym mieście?

Mieszkańcy centralnej i północnej Polski mają do wyboru liczne połączenia lotnicze. Bilety z największych miast Polski znajdziecie już za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli mieszkacie na południu kraju, najprostszym sposobem będzie podróż samochodem lub autobusem. Praga to idealny wybór na spontaniczny wyjazd we dwoje lub zaplanowany z wyprzedzeniem weekend ze znajomymi. Zatem co warto zobaczyć w Pradze? Poniżej przedstawiamy kilka obowiązkowych pozycji:

 1. Zamek na Hradczanach – istniejący od IX wieku kompleks pałaców, kościołów i innych budynków, do których należy również gotycka Katedra św. Wita oraz Złota Uliczka. Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa to największy zamek na świecie, pod względem zajmowanej powierzchni – 70 tysięcy m2.
 2. Majestatyczna Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha – siedziba praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego oraz główny kościół Pragi.
 3. Most Karola i Trakt Królewski – Jeżeli odpowiedzią na pytanie, co warto zobaczyć w Rzymie, jest Koloseum, Most Karola będzie obowiązkowym punktem podczas pobytu w Pradze. To XIV-wieczny most strzeżony przez kilkanaście gotyckich figur świętych.
 4. Mala Strana – piękna, tajemnicza i zdecydowanie mniej hałaśliwa część Starego Miasta. Znajdują się tu ambasady, konsulaty oraz budynki parlamentu.
 5. Złota uliczka – wbrew nazwie składa się z licznych kolorowych domków, w których obecnie znajdują się urokliwe galerie i sklepiki. Nazwa pochodzi od zamieszkujących ją w XVII wieku złotników pracujących przy zamku. W XX wieku zamieszkiwali ją poeci i pisarze, m. in. Franz Kafka.
Most Karola, który warto zobaczyć w Pradze
Unsplash

Zobacz także: Ciekawe miejsca w Warszawie na sesję ślubną, randkę i spacer we dwoje!

Praga – atrakcje, których nie możesz przeoczyć

Praga to miasto pełne imponujących budynków, wąskich uliczek oraz niepowtarzalnego klimatu zabytkowego centrum znajdującego się od 1992 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Gdy odwiedzicie najważniejsze zabytki czeskiej stolicy, pora na nieco bardziej współczesne atrakcje Pragi:

 1. Muzeum Alfonsa Muchy – usytuowane w barokowym pałacu w centrum Pragi, poświęcone twórczości znanego na całym świecie przedstawiciela secesji i fin de siècle’u. Zgromadzono tu ok. 100 eksponatów, są wśród nich obrazy, rzeźby, fotografie i przedmioty osobiste artysty. Dla entuzjastów sztuki pełnej roztańczonych roślinnych linii bezsprzecznie kojarzonych z secesją Muzeum Alfonsa Muchy będzie prawdziwą gratką!
 2. Obrotowa głowa Franza Kafki – to ogromna, kinetyczna rzeźba, sterowana układem elektronicznym, zmieniającym kształt dzieła. Ta 11-metrowa instalacja została wykonana z 42 paneli ze stali nierdzewnej o łącznej wadze 39 ton. Błyszczące panele znajdują się w ciągłym ruchu, symbolizując tym samym pełną sprzeczności twórczość Franza Kafki. Autorem rzeźby jest David Černý, kontrowersyjny artysta znany z wielu, często prowokacyjnych dzieł. Obrotowa głowa Franza Kafki to nowoczesna odsłona starego zegara astronomicznego.
 3. Zegar astronomiczny Orloj – jeżeli o zegarach mowa, powróćmy na moment do XV wieku. Na gotyckim ratuszu Starego Miasta znajduje się przepiękny zegar astronomiczny, skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadani, przebudowany w 1490 roku przez Hanuša. W trosce o niepowtarzalność dzieła władze Pragi oślepiły wybitnego mistrza, który go stworzył.
 4. Ściana Johna Lennona – historia tego miejsca sięga 1988 roku. Przeciwnicy komunizmu wypisywali na murze słowa zawierające antyreżimowy przekaz. Każdego dnia ściana jest wzbogacana o nową, zgodną z pierwotnymi ideałami sztukę. To miejsce trzeba nie tylko zobaczyć, ale i zostawić na nim swój ślad.

Ciekawe miejsca w Pradze na sesję zdjęciową

Jeżeli wszystkie romantyczne miejsca w Polsce są wam już dobrze znane, warto wybrać się na plener ślubny do Pragi. Rynek Staromiejski, Most Karola czy Mala Strana stanowią wyjątkową oprawę zdjęć ślubnych, jednak trudno o dobre ujęcia w miejscu pełnym turystów. Oto kilka alternatywnych propozycji na magiczną sesję ślubną w stolicy Czech:

 1. Vojanovy Sady – miejski sad zachwycający starodrzewem. Wiekowe jabłonie, spacerujące po trawie pawie i uroczy mały domek;
 2. Ogród Vrtbowski – prawdziwa gratka dla miłośników baroku. Trzykondygnacyjny ogród, który tworzą kolorowe kwiaty, bukszpany i wspaniały widok na kościół św. Mikołaja;
 3. Ogrody Wallensteina – przybywając tu wczesnym rankiem, zyskacie cudowną scenerię do zdjęć ślubnych w miejscu nazywanym wizytówką Pragi;
 4. Ogrody przy Zamku Królewskim – renesansowy zamek otoczony ogrodem ze śpiewającą fontanną na środku;
 5. Grabova Vila – usytuowana z dala od centrum. W ciszy i spokoju wykonacie przepiękną sesję zdjęciową.
co warto zobaczyć w Pradze
Unsplash

Zobacz także: Jakie atrakcje warto zobaczyć w Paryżu? Te miejsca są idealne na romantyczne zaręczyny i podróż poślubną!

Praga – atrakcje dla dzieci

Jeżeli na wyjazd do Pragi zabieramy potomstwo, warto pomyśleć o lokalnych atrakcjach dla najmłodszych podróżników. Analizując, co warto zobaczyć w Pradze i co zabrać na wakacje, musicie pamiętać, że zwiedzanie zabytków i podziwianie zapierających dech w piersi plenerów nie jest najbardziej interesującą rozrywką dla kilkulatków. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji dla najmłodszych:

 1. Praskie zoo – lokalny ogród zoologiczny ma wielu czworonożnych mieszkańców i bogatą historię, sięgającą końca XIX wieku.
 2. Muzeum Lego – najstarsze zbiory pochodzą z lat 50-tych minionego wieku. Wraz z pociechami możecie podziwiać ulubionych bohaterów bajek i komiksów, w tym wywodzącego się z Czech – Krecika. Alternatywą dla tego miejsca może być Muzeum Zabawek.
 3. Aquapark – dla znużonych zwiedzaniem, spragnionych wodnego szaleństwa dzieci proponujemy Aquapark. Kilka zjeżdżalni, rwąca rzeka oraz zbiornik ze sztuczną falą spełnią oczekiwania najbardziej wymagających pociech.

Praga to niewyczerpalne źródło magicznych zakątków, imponujących zabytków i niezwykłych historii. Nazywana Paryżem Wschodu, każdego roku ściąga rzesze turystów ciekawych smaku wybornego, czeskiego piwa, melodyjnego języka i bogatej kinematografii. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu zestawienia, co warto zobaczyć w Pradze, zapragniecie odwiedzić to miasto niejeden raz.

4.9/5 - (11)

Katarzyna Grabowska

Katarzyna Grabowska

Absolwentka prawa, miłośniczka włoskich przysmaków i produkcji filmowych Złotej Ery Hollywood. Interesuje się psychologią, kryminologią, szeroko rozumianą sztuką oraz wnętrzarstwem. Idealny ślub? Powinien odzwierciedlać temperament i zainteresowania młodej pary.

Więcej artykułów autora Katarzyna Grabowska

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore