• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Co z naszą podróżą poślubną, czyli o konieczności odwołania wyjazdu w czasie pandemii koronawirusa

Co z naszą podróżą poślubną, czyli o konieczności odwołania wyjazdu w czasie pandemii koronawirusa

Oprócz szczegółowo planowanego dnia ślubu i wesela pary młode z dużym wyprzedzeniem myślą również o tym, jak zorganizować swoją niezapomnianą podróż poślubną. Układany misternie plan urlopu, rezerwacja hotelu i transportu, czy to we współpracy z biurem podróży, czy na własną rękę odbywa się zazwyczaj sporo wcześniej. Co zrobić z wykupioną wycieczką w czasie pandemii i w jakich przypadkach można odstąpić od podpisanej umowy, przeczytajcie w artykule.

Wesele zaplanowaliście zaraz po Wielkanocy, a podróż poślubną z końcem kwietnia i zastanawiacie się, co zrobić w zaistniałej sytuacji? Obecnie, w związku z pandemią koronawirusa, w wielu krajach wprowadzone zostały restrykcje, związane z zakazem wpuszczania na terytorium państwa cudzoziemców. Zamknięcie większości granic wiąże się również z koniecznością zamknięcia hoteli, pensjonatów i portów lotniczych. Jak zatem rozwiązać kwestię zaplanowanej imprezy turystycznej?

Envato

Zobacz także: Zmiana grawera na obrączkach ślubnych

Czym w ogóle jest impreza turystyczna?

Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wyraźnie wskazuje, że jest to „połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji”. O jakich usługach mowa? Oczywiście chodzi tu o zakwaterowanie, transport, wyżywienie, ale także wynajem samochodu w miejscu pobytu czy usługi związane ze zwiedzaniem.

Jeśli zatem zaplanowaliście swoją podróż w najbliższym czasie, zgodnie z art. 47 ust.4 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych przysługuje wam prawo do odstąpienia od umowy, podpisanej z biurem podróży w związku z wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, które dotyczą miejsca zaplanowanego wyjazdu oraz jego najbliższego otoczenia.

Jak czytamy:

Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.”

Pandemia koronawirusa jest właśnie taką sytuacją. Odstąpienie od umowy, zgodnie z cytowanym powyżej ust. 4 ustawy nie wiąże się jednak z możliwością uzyskania jakiegokolwiek odszkodowania lub zadośćuczynienia, związanego z koniecznością odwołania planowanej wycieczki. Należy także pamiętać, że okoliczności, jakich doświadczamy, zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego wyżej wspomniany przepis nie uzasadnia odstąpienia od umowy, dotyczącej wakacji zaplanowanych na przykład dopiero na wrzesień. W tej sytuacji należy na bieżąco śledzić pojawiające się doniesienia, na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), a także Ministerstwa Spraw Zagranicznych i reagować wówczas, gdy pojawią się ku temu wyraźne wskazania. Przedwczesne odstąpienie od umowy może nie zostać uznane przez organizujące wasz wyjazd biuro podróży, a wpłacone pieniądze po prostu przepaść.

Palącą kwestią, o którą często pytają zarówno przyszli nowożeńcy, którzy “zabukowali” już swoją podróż, jak również inni klienci, planujący swoje wakacje z dużym wyprzedzeniem, jest problem niewypłacalności biura. Co jeśli ogłosi ono upadłość? Jak wygląda wówczas sprawa wpłaconych zaliczek?

Poważne kłopoty, związane z płynnością finansową, mają obecnie przede wszystkim mniejsze biura podróży. Bez względu na problemy firmy, zobowiązane są one oddać swoim kontrahentom wpłacone zaliczki lub zaproponować inne opcje związane z wyjazdem. Jeśli jednak biuro podróży, w którym zarezerwowaliście swoje wakacje ogłosi bankructwo, wówczas wpłaconych pieniędzy nie będzie można odzyskać.

Envato

Zobacz także: Nie odwołuj – przełóż! Jak zorganizować wesele w czasie epidemii?

Jakie propozycje, w związku z koniecznością odwołania wyjazdu możecie otrzymać od biura podróży?

Niecodzienna sytuacja, w której obecnie się znaleźliśmy jest trudna zarówno dla klientów, którzy zaplanowali już swoje wycieczki i wakacje, ale także dla biur podróży, które zmuszone są zmierzyć się z problemem odwoływania wyjazdów. Oczywiście, żadne biuro podróży nie może odmówić Wam zwrotu poniesionych kosztów, natomiast zgodnie z wprowadzoną tarczą antykryzysową wydłużony zostaje czas oddania wpłaconych pieniędzy z 14 do 180 dni.

Jakie inne opcje mogą zaoferować swoim kontrahentom biura podróży? Przede wszystkim zachęcają do zmiany terminu, wcześniej zaplanowanego wyjazdu, na późniejszy czas, z ewentualnym zastrzeżeniem konieczności dopłaty do wycieczki, gdyby miała ona odbyć się w sezonie. Wyjazdy przekładane są zarówno na terminy wakacyjne, jak i jesienne – poza sezonem. Należy mieć na uwadze, że sytuacja dotyczy dokładnie tej samej imprezy turystycznej, która została odwołana w związku z panującą pandemią, a więc tego samego hotelu, czasu trwania, wyżywienia czy ubezpieczenia. Czasem dozwolona jest również zmiana miejsca wylotu, niż to pierwotnie zarezerwowane, jednak to, czy każde biuro umożliwi taką opcję, znajduje się już tylko w jego gestii.

Biura podróży zachęcają swoich klientów do wyboru vouchera lub bonu podarunkowego, często o zwiększonej wartości niż koszt zaplanowanej wycieczki, który będzie do wykorzystania w ciągu roku od pierwotnie ustalonej daty wyjazdu.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu