• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu konkordatowego i kościelnego?

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu konkordatowego i kościelnego?

Ślub kościelny jest wielkim wydarzeniem dla każdej wierzącej pary młodej, która przed Bogiem chce sobie ślubować nie tylko miłość, ale przede wszystkim wierność i trwanie w uczuciu bez względu na zachodzące zmiany i pojawiające się przeciwności. Co może stanąć na ich drodze? Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu? Jakie jeszcze formalności należy wypełnić?

Zanim jednak zakochani będą mogli powiedzieć sobie sakramentalne “tak”, muszą przygotować wszystkie dokumenty do ślubu, bez których nie będzie mogło dojść do uroczystości. Oczywiście narzeczeni przystępujący do ślubu kościelnego czy ślubu konkordatowego muszą być ochrzczeni. To jedno z najważniejszych świadectw, które mówi o tym, że dana osoba przynależy do kościoła katolickiego. Czy sytuacja wygląda podobnie z bierzmowaniem? Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu? Zobaczcie, co o tym mówi prawo kanoniczne.

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu kościelnego i konkordatowego

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ślub kościelny czy ślub konkordatowy nie mogą odbyć się, jeśli przyszła panna młoda lub pan młody nie zostali ochrzczeni. Jest to jeden z podstawowych sakramentów, który większość katolików przyjmuje jeszcze w okresie niemowlęcym.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku sakramentu bierzmowania. Spory odsetek par młodych uważa, że bierzmowanie jest potrzebne do ślubu i bez niego żadna uroczystość się nie odbędzie. Niestety większość księży utwierdza młodych w takim przekonaniu, jednak, jak podaje prawo kanoniczne, wcale nie musi tak być. Bowiem bierzmowanie nie jest konieczne, aby ksiądz mógł udzielić ślubu.

Ślub kościelny a bierzmowanie
Unsplash

Zobacz także:Oprawa muzyczna ślubu na najwyższym poziomie? Zajrzyj do naszego katalogu!

Ślub bez bierzmowania a prawo kanoniczne

Ślub kościelny nie może się odbyć, jeśli para nie poszła na nauki przedmałżeńskie. Obowiązkowo należy również spisać protokół przedślubny czy dać na zapowiedzi.

Jednak jeśli jedno z narzeczonych nie ma bierzmowania, warto zapoznać się z zapisem pojawiającym się w Kodeksie Prawa Kanonicznego dotyczącym tego problemu.

Kan. 1065 – § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Jak rozumieć ten przepis? Czy ślub bez bierzmowania jest możliwy? Według prawa kanonicznego tak, jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy występują problemy zdrowotne. Oczywiście nie oznacza to, że ksiądz ma prawo nie dopuścić do ślubu w sytuacji, w której jedna z osób nie ma bierzmowania i nie zdąży go przyjąć przed wyznaczoną datą mszy ślubnej.

Unsplash

Zobacz także: Psalm na ślub – wybierz najpiękniejszy psalm na swoją wyjątkową uroczystość!

Ślub bez bierzmowania – czy może zostać unieważniony?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu, ale także nad tym, czy ślub konkordatowy lub kościelny bez bierzmowania może zostać unieważniony. Oczywiście o problemach z sakramentem należy porozmawiać z księdzem, który udziela ślubu, jednak żadna siła nie jest w stanie unieważnić zawartego już związku małżeńskiego ze względu na brak bierzmowania.

Co brak sakramentu oznacza dla kościoła? Według hierarchów małżeństwo takie jest niepełne, ponieważ wszystkie sakramenty dostępne dla katolików są tak samo ważne. Właśnie dlatego księża zazwyczaj nakłaniają do szybkiego przyjęcia bierzmowania. Często proponują, aby spotkania związane z bierzmowaniem odbywały się w trakcie nauk przedmałżeńskich, co znacznie skraca czas potrzebny do przyjęcia sakramentu.

Czy bierzmowanie jest potrzebne do ślubu konkordatowego i kościelnego?
5 (100%) 2 głosów

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet