• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Czym jest miłość? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele

Czym jest miłość? Odpowiedzi na to pytanie może być wiele

Od wieków najtęższe umysły tego świata starały się rozgryźć temat miłości. W starożytności głowił się nad tym Arystoteles. Do tematu uczuć niejednokrotnie odnosił się również Freud a nawet Albert Einstein. Czy któremukolwiek z nich udało się zbliżyć do odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość?

Bez wątpienia miłość to jedno z najbardziej uniwersalnych pojęć, które pojawia się w każdym języku tego świata, choć jest nieco inaczej odbierane. Istnieją różne rodzaje miłości: rodzicielska, miłość między dwojgiem ludzi czy miłość do zwierząt. Wszystkie mają jednak jeden wspólny czynnik, sprawiają, że ludzie stają się szczęśliwsi, a ich życie nabiera kolorów. Oczywiście naukowcy twierdzą, że zakochanie, które z czasem przeradza się w trwałe uczucie, to jedynie zachodzące w naszych mózgach procesy chemiczne, za które odpowiada fenyloetyloamina, czyli inaczej C8-H11-N. Czy jednak aby na pewno odpowiedź na pytanie, czym jest miłość, jest tak prosta? Mamy nadzieję, że nie. 

Czym jest miłość – definicja uczucia

Według słownika języka polskiego miłość to “głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie” oraz “silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich” i “poczucie silnej więzi z czymś, co jest dla kogoś wielką wartością” dodatkowo to również “głębokie zainteresowanie czymś, znajdowanie w czymś przyjemności”. 

Wygląda więc na to, że rozważania na temat definicji miłości można zakończyć. Skoro pojęcie to zostało przebadane przez naukowców, a jego wytłumaczenie znajduje się w słowniku, wszystko zostało powiedziane. Mimo wszystko uczucie to pozostaje wciąż nieuchwytne, a zachowania z nim związane, niezrozumiałe. Szczególnie, kiedy pomyśli się o bezinteresownej i niezwykle silnej miłości matczynej i tym, co mama jest w stanie zrobić dla swojego dziecka, aby było szczęśliwe i bezpieczne. 

Czym jest miłość
Unsplash

Zobacz także: Cytaty o małżeństwie – o tych łatwiejszych i trudniejszych chwilach

Czym jest prawdziwa miłość? 

Miłość była natchnieniem dla wielu poetów, artystów i malarzy. Właśnie dzięki niej powstały kultowe już dzisiaj dzieła, w tym wiersze i piosenki.Jest to motyw przewodni sztuk, filmów i książek… Czy zatem nie da się bez miłości żyć? Jak już wcześniej wspominaliśmy, rozróżnić można kilka rodzajów miłości, na przykład miłość romantyczną albo miłość nieszczęśliwą. W pewien sposób zatem każdy dąży do tego, aby choć raz móc powiedzieć “kocham cię”. 

Przychodząc na świat, nie zdajemy sobie jeszcze sprawy z tego, co oznacza to wyrażenie, które niesie ze sobą tak wiele znaczeń. A zatem miłość to w pewien sposób wypadkowa kilku czynników, między innymi troski czy przyjaźni. Pierwsze dni na tym świecie mijają nam w bezpiecznym matczynym i ojcowskim uścisku. Jeśli mamy rodzeństwo, również ono okazuje nam troskę i zainteresowanie. Kiedy zatem po raz pierwszy świadomie mówimy “kocham cię?” Bez dwóch zdań pierwszy raz słyszą to od nas rodzice, siostra, brat, babcia, dziadek czy ciocia z wujkiem. Z czasem jednak miłość zyskuje dla każdego człowieka nowe znaczenie… Pojawia się ona lub on i już wiadomo. 

Skąd wiadomo? Czy zawsze jest to miłość od pierwszego wejrzenia? A może to te mityczne motyle w brzuchu mówią o tym, że stoi przed nami wyjątkowa osoba, która stanie się dla nas wsparciem i powietrzem. Początkowo na twarzy pojawia się niezrozumiały i delikatny uśmiech, a nasze ciało daje pierwsze sygnały, że dzieje się coś, z czym do tej pory się nie zetknęliśmy. Zakochanie powoli zaczyna przejmować kontrolę nad naszym organizmem i trudno się skoncentrować. Z dnia na dzień zupełnie obca osoba staje się dla nas centrum wszechświata. Mijają kolejne tygodnie, a zakochanie się powoli zamienia się w świadomą miłość. 

Miłość, czyli śmiech, nieopanowana radość, łzy, wzruszenie, troska, smutek i żal. Całe spektrum niesamowitych przeżyć i emocji, które bezustannie, od pierwszego oddechu, stają się naszym udziałem. Czym zatem jest miłość? Prawdziwa i niezwykła staje się wszystkim, bez względu na niedostatki i niedogodności. Jest niewytłumaczalna i nieuchwytna i w tym właśnie tkwi jej wyjątkowość. Albert Einstein miłość nazywał siłą, która nie została rozpoznana. I zdecydowanie miał rację! Cytaty o miłości powinny towarzyszyć nam każdego dnia!

Istnieje niezwykle potężna siła, dla której, jak dotąd, nauka nie znalazła oficjalnego wytłumaczenia. Owa siła zawiera w sobie i wpływa na wszystkie inne, stoi ponad wszelkimi zjawiskami działającymi we wszechświecie i do tej pory nie została jeszcze przez nas rozpoznana. Tą uniwersalną siłą jest Miłość. Ta siła wyjaśnia wszystko i nadaje życiu znaczenie. To czynnik, który zbyt długo ignorowaliśmy, być może dlatego, że boimy się miłości, ponieważ jest jedyną energią we wszechświecie, która nie podlega woli człowieka.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu