Sposób na niechciany kolor? Dekoloryzacja!

Sposób na niechciany kolor? Dekoloryzacja!
Envato

Co zrobić, kiedy kolor włosów po farbowaniu nie spełnia twoich oczekiwań, a ty zwyczajnie źle się w nim czujesz? Możesz skorzystać z radykalnego rozwiązania i ściąć włosy albo zdecydować się… na ściągnięcie koloru! Na czym polega dekoloryzacja? Czy warto wykonać ją samodzielnie w domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule!

Dekoloryzacja włosów – co to takiego?

Dekoloryzacja to najprościej mówiąc usunięcie niechcianego koloru z włosów. Poprzez zastosowanie odpowiednich produktów pigment farby zostaje ściągnięty. Zabieg dekoloryzacji można wykonać na dwa sposoby, a mianowicie:

  • przy pomocy dekoloryzatora z włosów ściągnięty zostaje kolor, z którego nie jesteś zadowolona. Zastosowanie dekoloryzatora lub tzw. ściągaczy koloru ma za zadanie pomóc w wypłukaniu farby także podczas codziennego mycia włosów. Dla osiągnięcia zamierzonych efektów zabieg ten zazwyczaj należy kilkakrotnie powtórzyć.
  • poprzez rozjaśnianie – użycie rozjaśniacza polega na znacznie mocniejszej i bardziej inwazyjnej ingerencji w strukturę włosów. Za pomocą odpowiednich środków chemicznych, które aktywują proces utleniania, usunięte zostają sztuczne pigmenty z włosów.
Envato

Zobacz także: Jak zakręcić włosy – sprawdzone sposoby na piękne loki i romantyczne fale!

Ściąganie koloru z włosów w salonie

Ściąganie koloru to zabieg wymagający fachowej wiedzy i kompetencji, dlatego prawdopodobnie każdy fryzjer odradzi ci samodzielne wykonanie dekoloryzacji w domu.

Skuteczność, a także czas trwania dekoloryzacji uzależniony jest od kilku czynników, do których zalicza się: intensywność koloru, jakość farby, która została wykorzystana podczas wcześniejszego farbowania, a także kondycję i rodzaju włosów. Im ciemniejsze i bardziej zniszczone włosy, tym dłużej trwać będzie dekoloryzacja. Należy pamiętać również o tym, że pomiędzy kolejnymi zabiegami konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów czasowych.

Po ocenie stanu włosów fryzjer dopasowuje rodzaj preparatów i ich stężenie oraz informuje klienta, ile wizyty w salonie będzie niezbędnych do osiągnięcia zamierzonego koloru. Często bowiem zastosowanie najlepszych preparatów nie daje od razu zadowalających efektów i zabieg trzeba powtórzyć.

Podczas dekoloryzacji możliwe jest rozjaśnienie włosy o kilka tonów. Zatem jeśli obecnie jesteś posiadaczką hebanowych włosów, a zależy ci na osiągnięciu słonecznego blondu, na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Sytuacja jest dużo prostsza w momencie, kiedy wszystkie koloryzacje wykonywałaś w profesjonalnym salonie, a twój fryzjer posiada informację, jaki rodzaj farby został wykorzystany. Wówczas zastosowanie odpowiedniego dekoloryzatora, dobranego do twoich włosów, pozwoli znacznie szybciej osiągnąć wymarzony odcień (farby drogeryjne zawierają czasem metale ciężkie, które bardzo trudno wybarwić).

Jeśli twoje włosy są cienkie, słabe i co gorsza zniszczone warto przed umówieniem się na dekoloryzację spróbować nieco je odbudować i wzmocnić. Zabieg ściągnięcia koloru, który w końcowym etapie wiąże się z nałożeniem farby, mającej za zadanie ujednolicić kolor, może bowiem jeszcze bardziej osłabić.

dekoloryzacja
Envato

Zobacz także: Laminowanie włosów w domu – domowe SPA na rozdwojone końcówki!

Dekoloryzacja w domu – o czym pamiętać?

Na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej produktów do samodzielnego wykonania dekoloryzacji. Jeśli decydujesz się ściągnięcie niechcianego koloru w domu, koniecznie pamiętać musisz o kilku ważnych kwestiach:

  • Uzbrój się w cierpliwość! Dekoloryzacja przeprowadzona w salonie jak i w domu może trwać nawet kilka godzin.
  • Stosuj się do wszystkich wskazówek zamieszczonych na dołączonej do preparatu ulotce. Zabezpiecz dłonie rękawiczkami, a dekoloryzator nakładaj na pasma pędzlem.
  • Przed wykonaniem właściwego zabiegu wykonaj próbę uczuleniową.

Dekoloryzacja włosów krok po kroku

  • Przygotuj stanowisko do wykonania dekoloryzacji. Rozczesz dokładnie włosy. Nie zapomnij o rękawiczkach.
  • Nałóż dekoloryzator na pasma. Rozpocznij od końcówek, gdyż pigment farby zawarty właśnie na końcach jest najciemniejszy i następnie kieruj się ku górze. Nie nakładaj preparatu na odrost!
  • Odczekaj zalecany czas, a następnie zmyj dekoloryzator z głowy.
  • Dokładnie umyj włosy, nałóż na nie odżywkę lub maskę, aby je zregenerować. Świetnie sprawdza się także witaminy na włosy i oleje.

Po zabiegu dekoloryzacji i rozjaśniania kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja włosów, przede wszystkim po to, aby zniwelować szkodliwe skutki tych zabiegów. Zrezygnuj z kosmetyków posiadających w swoim składzie silikon, a także inne składniki chemiczne. Stosuj naturalne preparaty, zawierające keratynę, jedwab i oleje roślinne. Pozwoli to na właściwie nawilżenie włosów, dzięki czemu nie będą się puszyć oraz przesuszać, a także na domknięcie łusek.

4.7/5 - (21)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore