• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Oszpeci czy ozdobi? – dekoracja sali weselnej

Oszpeci czy ozdobi? – dekoracja sali weselnej

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego często i chętnie decydujemy się na wystrój sali weselnej. Możemy zatrudnić firmę dekoratorską lub wykonać dekorację samodzielnie. Jakie materiały warto wykorzystać, by poprawić wygląd sali weselnej lub podkreślić jej atuty?

Dobre pierwsze wrażenie – dekoracja przed wejście na sale

To drobny, ale istotny element dekoracji. Przed wejściem na salę weselną można ustawić duże zdjęcie w ramie. Na jego odwrocie goście składają podpisy i życzenia. Pamiątkową fotografię nowożeńcy mogą powiesić we własnym mieszkaniu. W ramie lub na sztaludze można również umieścić rozmieszczenie stołów z miejscami dla gości weselnych.

Dekoracja sali weselnej zaczyna się od sufitu

Świetlna rozeta z tiulu – elegancja z nutą romantyzmu

Dobrze wyglądający sufit to bezwzględne minimum. Trzeba więc o niego zadbać. Bardzo ładnie na suficie prezentuje się biały tiul lub szyfon. Jeśli upniemy go w rozetę, podpinając w jej środek nitki świetlne, uzyskamy subtelny i romantyczny nastrój. Zamiast tiulu można użyć białej podszewki lub organzy (organtyny), która ładnie połyskuje i nie jest kosztowna.

Balony czy lampiony? – pozornie niewymagająca dekoracja sufitu

Jeśli sufit jest bardzo wysoko, należy dać więcej materiału, który stworzy „zwisające” półkola. Na środku można umieścić żyrandol lub „winogrono” z balonów. Można też napompować balony helem i przywiązać do każdego wstążeczkę. Ciekawie się prezentują, gdy fruwają nad parkietem (utrzymują się w powietrzu do 10 godzin). Dobrze wyglądają także kule kwiatowe – stroiki wykonane z kwiatów wszczepionych do kuli ze styropianu. Efektowne są także duże, papierowe, białe lampiony w połączeniu z białą tkaniną.

Girlanda lub serce z balonów

Z balonów możemy wykonać girlandy (węże), np. cztery, i rozwiesić je pod sufitem począwszy od jego środka na boki. Na cztery metry girlandy należy kupić około 100 balonów. Można też przywiesić girlandę wzdłuż zaokrąglenia sufitu lub w kształcie kwadratu czy prostokąta. Jeśli wykorzystujemy do dekoracji balony, warto rozważyć stworzenie z nich serca (by powiesić za plecami Młodej Pary). Do serca możemy użyć małych balonów (6″ lub 10″ słabiej nadmuchanych).

Ukryć czy ozdobić? – dekoracja ścian sali weselnej

Gdy ściany są zniszczone, można je przykryć tkaniną, najlepiej w ciemnym kolorze (bordo, brąz, stare ciemne złoto) – przy pomocy taśmy do firanek udrapować w równe fale i przymocować do sufitu.

Za miejscami siedzącymi dla Pary Młodej materiał można przeciąć i upiąć po bokach, odsłaniając ścianę i ozdabiając ją według uznania – zawieszając podkowy, obrączki, gołąbki, cytaty, obrazy święte, wachlarze, serca z balonów, kwiatów lub piór. Można także za plecami Pary Młodej zawiesić kurtynę świetlną i upiąć z przodu tkaninę w kolorze białym lub ecru. Wtedy żadne dodatki nie są już potrzebne. Taką dekorację świetlną można przymocować do specjalnego stelaża lub podwiesić pod sufitem.

Dekoracja kolumn i filarów – efektowna zmiana wystroju

Jeżeli sala jest bardzo duża, można ozdobić kolumny balonami lub powiesić na każdej kwiaty (pędy – liany). Można udekorować kolumny tiulem (pod spód można najpierw położyć fizelinę, aby tiul lepiej się trzymał), delikatnie go poskręcać i po ukosie opleść kolumnę. W tiul można powpinać kwiaty, listki, nitki świetlne. Ładnie i elegancko wygląda kolumna, na której od góry puszczony jest biały szyfon lub organza. Można u góry zmarszczyć materiał taśmą do firanek, bardzo ładnie się wówczas układa. Czasami wystarczy dekoracja z baloników czy kwiatków przymocowanych np. do żyłki owiniętej wokół kolumny. Z balonów można zrobić także dekorację przypominającą kinkiet lub obręcze.

Dekoracja balonowa nie zawsze jest ładna

Wykorzystanie balonów do dekoracji sali weselnej może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego, jeśli nie poprosimy o pomoc specjalistów. Bez wątpienia można wykonać z nich dzieła sztuki (warto zobaczyć prace Michale’a Gjerka), pod warunkiem, że podwiesimy je w przemyślany sposób a nie w przypadkowych miejscach.

Oddasz dekoracje sali weselnej w ręce specjalisty?

Dekorowanie sali weselnej i kościoła można powierzyć firmie dekoratorskiej i florystycznej, które powinny zrealizować spójny projekt – począwszy od bukietów i biżuterii kwiatowej dla Panny Młodej a kończąc na dekoracjach wnętrz. Zanim zatrudnicie firmę dekoratorską, poproście ją o referencje i przygotowanie elementu dekoracji. Wcześniej jednak spotkajcie się z właścicielem lub managerem sali weselnej i sprawdźcie, co proponuje Wam w cenie wynajmu (np.: obrusy, serwetki, świeczniki, elementy dekoracji ścian, sufitu). Warto umówić się na odwiedzenie lokalu w dniu wesela innej pary, by móc skonfrontować zastany wystrój sali weselnej z własnymi oczekiwaniami.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu