Dieta oczyszczająca – bądź szczupła i zdrowa!

Dieta oczyszczająca – bądź szczupła i zdrowa!

Obecnie coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, co jemy i w jaki sposób się odżywiamy. W produktach jest wiele odżywczych składników, ale też substancje mające negatywny wpływ na nasz organizm. Po niektórych posiłkach czujemy się ospali, mamy zaburzenia żołądkowo-jelitowe i czujemy się ciążko. To właśnie dlatego coraz częściej sięgamy po produkty ekologiczne i z naturalnych upraw czy hodowli. Czy dieta oczyszczająca może pomóc w walce o zdrowie?

Jeśli marzysz nie tylko o pięknej sylwetce, ale także o dobrym zdrowiu i wspaniałym samopoczuciu – rozważ dietę oczyszczającą. Jest to doskonała propozycja dla osób, dla których dieta Cambridge jest zbyt radykalna, dieta dr Dąbrowskiej za mało białkowa, a popularna dieta Dukana już się po prostu „przejadła”. Dieta oczyszczająca pozwala też na przywrócenie równowagi w organizmie i oczyszczenie go z toksyn, które przyjmujemy wraz z inną żywnością. Sprawdź, czy to dobra opcja dla ciebie!

Dieta oczyszczająca organizm: jelita i wątrobę

Dieta oczyszczająca organizm to dieta skierowana do osób odczuwających chroniczne zmęczenie, mających braki snu, zestresowanych, narażonych na spożywanie tzw. śmieciowego jedzenia oraz skarżących się na nieprawidłową pracę układu pokarmowego. Dieta oczyszczająca pobudza zachodzące naturalnie w organizmie procesy detoksykacji, pozwalając jednocześnie na przywrócenie równowagi pracy ważniejszych organów i narządów, np. jelit czy wątroby. Wpływa również na funkcjonowanie całego organizmu.

Zarówno jelita, jak i wątroba pełnią ważne funkcje w organizmie. Jelito cienkie to miejsce, gdzie przyjmowane są najważniejsze substancje odżywcze z pożywienia, natomiast w jelicie grubym wchłaniana jest woda. Jeśli jelita nie funkcjonują prawidłowo, choruje cały organizm. Podobnie jest z wątrobą, której główną funkcją jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji. Niekiedy jednak sama wątroba po kilku miesiącach, a nawet latach pracy potrzebuje solidnego oczyszczenia.  

Szkodliwe dla organizmu toksyny przyjmujemy z żywnością, wodą i powietrzem. Im więcej toksyn w organizmie, tym w gorszej kondycji są włosy, skóra i paznokcie. Również samopoczucie nie jest najlepsze. Niekiedy skutki przyjmowania szkodliwych substancji ujawniają się dopiero po kilku latach, prowadząc do poważniejszych chorób. Warto więc raz na jakiś czas przeanalizować sposób żywienia i oczyścić organizm ze szkodliwych substancji.

dieta oczyszczająca z owsianki
Unsplash

Zobacz także: Ćwiczenia na płaski brzuch – te ćwiczenia sprawią, że twoja sylwetka będzie idealna!

Dieta oczyszczająca z toksyn – jaką wybrać?

Dieta oczyszczająca to pojęcie szersze, które przypisuje się do diet o konkretnych cechach. Nie każda dieta oczyszczająca organizm jest jednak taka sama. Diety oczyszczające różnią się od siebie jadłospisem oraz długością trwania. Można stosować diety, które polegają na przyjmowaniu specjalnie przygotowanych soków lub też wybrać konkretny jadłospis.

Dieta oczyszczająca choć wpływa na utratę wagi, jest nastawiona przede wszystkim na oczyszczenie organizmu z toksyn. Spadek wagi nie jest podstawowym celem diety i nie jest też tak spektakularny. Dieta oczyszczająca dostarcza niezbędnych składników do życia, ale jest jednocześnie niskokaloryczna i zawiera niski indeks glikemiczny. Najlepiej więc wybrać dietę, w której jest wiele błonnika, mało tłuszczów oraz węglowodanów.

Ostatnio modna jest dieta jednodniowa, która dzięki temu, że trwa krótko, jest najmniej wymagająca, a przy tym całkiem skuteczna. Polega ona na spożywaniu konkretnego produktu w ciągu dnia – np. jabłek (dieta jabłkowa), owsianki (dieta owsiankowa) oraz dowolnej ilości wody – zaleca się 2-3 litry. Z powodzeniem stosuje się również dłuższe diety 3 i 7-dniowe, których jadłospis jest bardziej rozbudowany.

dieta oczyszczająca woda
Unsplash

Dieta oczyszczająca 3-dniowa i 7-dniowa

Dieta oczyszczająca 3-dniowa to dieta, która jak sama nazwa wskazuje, trwa 3 dni. W zależności od wariantu jej jadłospis opiera się przede wszystkim na surowych lub gotowanych na parze warzywach i owocach. Można spożywać też zupy jarzynowe przygotowane na wodzie oraz kiszonki. Używa się oliwy oraz delikatnych przypraw – ziół i soku z cytryny. Dozwolone są soki – najlepiej świeżo wyciskane oraz herbatki.

Inna wersja diety trzydniowej zakłada spożycie kefiru i chleba. Do tego spożywa się kompot z suszonych owoców i oczywiście spore ilości wody mineralnej. Drugiego dnia takiej diety można pić soki owocowe i świeże warzywa, natomiast w ostatnim dniu najlepiej jeść warzywa gotowane w postaci zup czy sałatek. Przez cały okres diety można jeść grzanki z ciemnego pieczywa, nie można za to pić kawy, czarnej herbaty i alkoholu.

Kolejną wersją diety oczyszczającej jest dieta 7-dniowa. Dzięki temu, że trwa dłużej, jej działanie stopniowo dawkujemy. Pierwszy dzień zakłada zazwyczaj powolne wejście w dietę. Dopiero drugiego dnia rozpoczyna się właściwy detox. Czwarty i piąty dzień zakłada przyjmowanie produktów białkowych, natomiast ostatnia faza diety to przygotowanie organizmu na ponowną zmianę sposobu żywienia. W czasie diety spożywa się kasze, owsianki, koktajle, warzywa, owoce i zupy. Dieta oczyszczająca trwająca dłużej, np. 7-dniowa jest łagodniejsza dla organizmu i znacznie bardziej urozmaicona.

Podsumowując, oczyszczenie organizmu za pomocą zbilansowanych posiłków pozwala przywrócić naturalne procesy i odzyskać dobre samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że dieta oczyszczająca nie jest dla każdego. Nie mogą stosować jej osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia oraz wykonujące intensywną pracę fizyczną. Przed przystąpieniem do diety warto wykonać podstawowe badania krwi i skonsultować plan żywieniowy z lekarzem lub dietetykiem. Dietę oczyszczającą warto zastosować raz na jakiś czas, jednak w zgodzie ze swoim organizmem. Najważniejsze jest zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore