• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Dieta paleo – żyj zdrowo zgodnie z naturą i wyglądaj pięknie!

Dieta paleo – żyj zdrowo zgodnie z naturą i wyglądaj pięknie!

Jesień zbliża się już wielkimi krokami i w zasadzie czujesz coraz mniejszą presję, by dbać o swoją sylwetkę, jednak skrycie wciąż marzysz o tym, by gruntownie zadbać o swoje zdrowie i wygląd? Przeglądasz wiele poradników z dietą cud, która pomoże schudnąć szybko, łatwo i przyjemnie, ale gdzieś z tyłu głowy wiesz, że wspaniałe efekty wymagają wysiłku i po jakimś czasie odpuszczasz? Dieta paleo może być właśnie dla ciebie!

Dla osób, które nie chcą rezygnować z ulubionych posiłków, najlepsza będzie dieta 8 godzinna. Jesz zazwyczaj to, co lubisz najbardziej, ale tylko przez osiem godzin dziennie. Jeśli czujesz, że twój organizm potrzebuje solidnego oczyszczenia, czujesz się ociężała i ospała – z pomocą przychodzi dieta oczyszczająca. Oczywiście wciąż na topie są: słynna białkowa dieta Dukana czy dość rygorystyczna 13 dniowa dieta kopenhaska, jednak nie dla każdego będą one najlepsze. A może by tak spróbować czegoś nowego, bliżej natury? Jeśli nie słyszałaś jeszcze o diecie paleo – koniecznie dowiedz się więcej! 

Dieta paleo – co to jest?

Dieta paleo jest w ostatnim czasie bardzo popularna – pewnie nazwa obiła ci się kiedyś o uszy, ale cały czas zastanawiasz się co to jest paleo – dieta czy może nazwa nowej odżywki albo element garderoby? Otóż dieta paleo, zwana inaczej dietą paleolityczną, to dieta dosłownie człowieka epoki kamiennej – oparta przede wszystkim na naturalnych produktach i żywności, która nie jest przetworzona. Jej myśl przewodnia opiera się na filozofii, zgodnie z którą propaguje się naturalny styl życia, zdrowy sen, ograniczenie kontaktów z chemikaliami do minimum i przede wszystkim eliminowanie przetworzonych produktów, stosując zdrowe składniki. 

Dieta paleo dla niektórych jest dość kontrowersyjna – nierzadko powoduje wiele dylematów związanych z tym, czy jest zdrowa i przede wszystkim, na czym polega. Dieta paleo charakteryzuje się stosunkowo dobrymi efektami, ale pod warunkiem przestrzegania zasad żywienia. W dobie wszechobecnej i łatwo dostępnej tzw. szybkiej żywności znalezienie dobrych składników i skomponowanie dobrej diety może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak wdrożysz się w styl życia oparty na naturze – szybko dostrzeżesz, że nie jest to takie trudne!

Dieta paleo - marchewka
Unsplash

Zobacz także: Chcesz wprowadzić do swojego życia trochę ruchu – te ćwiczenia dla kobiet ci w tym pomogą!

Dieta paleo – menu i lista produktów

Dieta paleo to przede wszystkim naturalne składniki – lista dopuszczalnych produktów zawiera m.in. owoce, warzywa mięso drobiowe, dziczyznę, orzechy, jaja, nasiona, owoce morza oraz oleje nierafinowane. Dieta paleo wykreśla z menu przetwory mleczne i pieczywo, oleje rafinowane, sól, produkty zbożowe, w tym: kasze, ryże, makarony oraz warzywa, które zawierają dużo skrobi. Dopuszcza się w ograniczonych ilościach olej rzepakowy i kokosowy, miód, wino oraz kawę i herbatę.

Przykładowe śniadanie to surówka z jabłka lub marchewki wraz z jajkami na miękko i ciepłą herbatą. Jeśli przepadasz za śniadaniami mięsnymi, możesz zjeść plaster chudej wołowiny lub kiełbasy. Drugie śniadanie to porcja witamin – awokado, krewetki lub na przykład sałatka z tuńczyka. Możesz przygotować również sałatkę z ulubionych warzyw. Największy posiłek stanowi obiadokolacja. Tutaj też dużą rolę odgrywa solidna porcja warzyw uzupełniona pieczonym lub grillowanym mięsem na zmianę z rybą. Możesz przyrządzić również warzywa na parze. Bardzo odżywcza jest także zupa jarzynowa, która świetnie smakuje zarówno latem, jak i w chłodniejsze wieczory. Na deser idealne będą winogrona, morele lub orzechy. 

dieta paleo - przygotowywanie dania
Unsplash

Zobacz także: Dieta Cambridge – na czym polega i czym się charakteryzuje? Sprawdź, czy jest bardzo wymagająca i jakie są jej plusy i minusy!

Dieta paleo – opinie

Dieta paleo, podobnie jak dieta Dukana czy dieta kopenhaska, choć jest dość popularna, ma oczywiście tyle samo zwolenników, co przeciwników. Z pozytywnych aspektów: pomaga w wyeliminowaniu otyłości brzusznej, poprawia tolerowanie glukozy, wpływa korzystnie na profil lipidowy oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Stosując się do jej zasad, możesz szybko ograniczyć puste kalorie, zapobiec poważnym chorobom cywilizacyjnym, a także ograniczyć produkty ciężkostrawne i spożywanie soli w nadmiernych ilościach. 

Oczywiście, mimo wielu zalet, dieta paleo ma również krytyków. Podkreślają oni, że przede wszystkim poprzez ograniczenie spożycia produktów z niektórych grup, ogranicza się jednocześnie dostarczenie wielu składników i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przyjmowanie zwiększonych ilości białka może obciążyć nerki i wątrobę. Spożywanie produktów o zbyt małej wartości kalorycznej przyczynia się z kolei do spadku wydajności pracy z uwagi na niedobory energii potrzebnej do właściwego funkcjonowania. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu