Diety odchudzające, które działają!

Diety odchudzające, które działają!

Sylwester już dawno za nami, zegary są przestawione na czas letni, jest coraz cieplej, a Twój ślub jest tuż-tuż. Ale… coś się zmieniło tej zimy i kochanego ciała jest trochę za wiele. Może to stres, a może brak czasu na odrobinę ruchu? W każdym razie czujesz, że chcesz zrzucić parę kilogramów i prezentować się w sukni ślubnej jak najlepiej. Spokojnie – jeśli zaczniesz teraz, do lata z pewnością zdążysz.

Tylko że diety odchudzające to temat, na który każdy ma jakieś zdanie. Nie wiesz więc, którą dietę wybrać, tyle ich jest! Jedni mówią, by nie jeść glutenu, a inni, że liczy się tylko dieta Dukana. Za chwilę czytasz, że jednak dieta ketogeniczna to prawdziwy hit… Jak tu się nie pogubić? Komu wierzyć? Czy to tylko chwilowe mody, czy też faktycznie te diety odchudzające działają lepiej niż inne?  

Odchudzanie bezpiecznie i z głową!

Oczywiście, że chcesz skorzystać z takiej diety odchudzającej, która będzie szybka, skuteczna i tania. Ale cudów nie ma – jeśli chcesz schudnąć trwale, to najrozsądniej jest zrobić to stopniowo i powoli, tak by organizm przyzwyczaił się do zmian. Dobrym sposobem na utrzymanie się na diecie odchudzającej jest zmiana jednego nawyku naraz. Na przykład najpierw zamień napoje gazowane i soki na wodę mineralną. W kolejnym tygodniu ogranicz słodycze, a w następnym zwiększ podaż warzyw w diecie. Dzięki temu, że nie podejmiesz wielu drastycznych kroków naraz, łatwiej będzie Ci wytrwać w odchudzaniu.

Warto zadbać też o dobre nawyki żywieniowe: zmniejszyć ilość kalorii w posiłkach, unikać smażenia i wysoko przetworzonej żywności, alkohol zastąpić wodą mineralną, a czekoladę – owocami. Dodaj do tego aktywność fizyczną i efekty przyjdą, ale musisz na nie poczekać. Nie zawsze jednak masz czas na długotrwałe diety odchudzające. Twój ślub zbliża się przecież wielkimi krokami i musisz zrzucić nadprogramowe kilogramy jak najszybciej! Co robić?

diety odchudzające
Unsplash

Diety odchudzające – szybkie i skuteczne!

Rozwiązaniem są niskokaloryczne, wręcz rygorystyczne diety odchudzające. Pamiętaj jednak, że dieta, która dostarcza bardzo ograniczoną ilość kalorii i produktów odżywczych, może być stosowana tylko przez krótki czas!

  • dieta Dukana – inaczej dieta białkowa. Była niezwykle popularna kilka lat temu, ale co jakiś czas przeżywa swój renesans. Składa się z IV faz – faza I jest najbardziej rygorystyczna, a w następnych fazach rozszerzasz swoją dietę o kolejne produkty. To dieta popularna ze względu na to, że nie trzeba na niej liczyć kalorii. Jest jednak restrykcyjna – w początkowych fazach można spożywać wyłącznie bardzo ograniczoną ilość produktów.
  • dieta Dąbrowskiej – to dieta owocowo-warzywna, która składa się z II faz. I faza to tzw. post Daniela i powinna trwać maksymalnie 6 tygodni, a II faza to stabilizacja. Podczas I etapu tej diety odchudzającej nie można spożywać roślin strączkowych, ziemniaków, zbóż, wielu rodzajów słodkich owoców, olejów, kawy, czarnej herbaty, mięsa, mleka i alkoholu. Nic dziwnego, że utrata wagi jest tak szybka! Jednak łatwo tu o efekt jojo.
  • dieta ketogeniczna – musisz wiedzieć, że to dieta odchudzająca, ale też lecznicza, którą stosuje się np. w leczeniu cukrzycy. Dlatego nie zawsze jest ona zalecana dla osób zdrowych, ale z pewnością jest skuteczna. Polega na wysokim spożyciu tłuszczu. Bardzo wysokim, bo sięgającym około 75%, co powoduje szybki spadek tkanki tłuszczowej. Jednocześnie na początku mogą pojawić się dolegliwości, takie jak ospałość, zaparcia, zawroty głowy, które zwykle ustępują po kilku tygodniach.

Każda z tych diet odchudzających da szybkie efekty, ale może też kończyć się efektem jojo. Tak to już jest w przypadku diet niskokalorycznych lub wykluczających dużą grupę produktów odżywczych. Dlatego zawsze warto skonsultować się z dietetykiem, który rozpisze dietę specjalnie dla Ciebie! Będzie dostosowana do Twoich potrzeb, więc łatwiej będzie Ci wytrwać.

Ciekawym rozwiązaniem jest też tzw. dieta pudełkowa. Za odpowiednią opłatą catering przywozi Ci codziennie zdrowe posiłki o wybranej kaloryczności. Mogą być to dania wegetariańskie czy bezglutenowe – wszystko jest kwestią umowy! Co oczywiste catering dietetyczny jest kosztowny, ale tego typu diety odchudzające są skuteczne i wygodne, dlatego też cieszą się rosnącą popularnością.

diety odchudzające
Pexels

Tania dieta odchudzająca – czy to możliwe?

Wydawałoby się, że skoro podczas odchudzania je się mniej, to  taka dieta pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nic bardziej mylnego, diety odchudzające często stosuje tylko jeden członek rodziny, przez co trzeba szykować osobne posiłki. Dodatkowo warzywa i owoce, których na diecie będziesz jeść zapewne dużo więcej niż dotąd, kosztują więcej niż paczka chipsów. A jeśli do tego doliczysz karnet na siłownię, to tworzy się już całkiem spory wydatek.

Na diecie odchudzającej można jednak oszczędzić. Jak?

  • kupuj w dyskontach – w takich sklepach żywność jest zwykle w konkurencyjnych cenach, a standardami nie odbiega od produktów dostępnych w popularnych marketach ;
  • korzystaj z sezonowych owoców i warzyw – jesienią i zimą wprowadź do diety domowe kiszonki, a wiosną i latem – nowalijki;
  • pij dużo wody – spożycie wody mineralnej jest bardzo ważne w procesie odchudzania, a pijąc więcej wody możesz zaspokoić pierwszy głód;
  • jedz to samo co inni domownicy – dobrze czytasz: gotuj, korzystając z tych samych warzyw, mięs, nabiału, tylko np. odlej dla siebie zupę i nie dodawaj do niej śmietany albo zamiast smażyć kotlet – umieść mięso w piekarniku.

4.7/5 - (47)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore