Domowe sposoby na oparzenia – te rozwiązania przyniosą ulgę Twojej skórze!

Domowe sposoby na oparzenia – te rozwiązania przyniosą ulgę Twojej skórze!

W pośpiechu niesiona gorąca kawa lub herbata, pozostawione w złym miejscu żelazko po skończonym prasowaniu, a także nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne. Przyczyn oparzenia może być naprawdę wiele. Jak radzić sobie z drobnymi uszkodzeniami skóry, a więc zaczerwienieniem, lekkim obrzękiem czy pojawiającymi się pęcherzami? Poznaj domowe sposoby na oparzenia!

Co to jest oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie skóry, a czasem także znacznie głębiej położonych tkanek i narządów, które powstaje w wyniku działania różnych czynników: wysokiej temperatury (poparzenie gorącym olejem), prądu elektrycznego, promieniowania słonecznego, a także radioaktywnego czy żrących substancji chemicznych.

Oparzenia klasyfikuje się również, biorąc pod uwagę głębokość uszkodzenia tkanek:

 • oparzenie I stopnia – charakteryzuje się pieczeniem skóry i jej zaczerwienieniem, a także lekkim obrzękiem. Zasięgiem obejmuje naskórek. Dolegliwości znikają zazwyczaj po kilku dniach;
 • oparzenie II stopnia – oprócz zaczerwienienia, obrzęku czy bolesności pojawiają się także pęcherze. Zniszczeniu ulega naskórek oraz wierzchnia warstwa skóry właściwej. Oparzenia te dzieli się na A – łagodniejsze i B – silniejsze. Te ostatnie goją się znacznie dłużej i często pozostawiają po sobie blizny;
 • oparzenie III stopnia – ten rodzaj oparzeń powoduje zniszczenie skóry do mięśni, a nawet struktur kostnych, w wyniku czego dochodzi do martwicy skóry. Charakteryzuje się bardzo silnymi bólami, przy czym sama poparzona powierzchnia pozostaje niewrażliwa na dotyk. Zazwyczaj wymagają leczenia operacyjnego;
 • oparzenie IV stopnia – oparzenie to powoduje martwicę tkanek, obejmuje swoim zasięgiem mięśnie, kości oraz ścięgna. W przypadku tego rodzaju oparzeń konieczny jest przeszczep i długotrwałe leczenie.

Jak złagodzić ból po oparzeniu? Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń lekkich

Pierwszą pomoc w przypadku oparzeń lekkich, a więc oparzeń I stopnia które nie wymagają interwencji specjalisty i leczenia szpitalnego, a także dotyczą głównie naskórka można opisać w kilku krokach:

 • Jeśli w miejscu oparzenia, a więc na przykład na ręce znajduje się jakakolwiek biżuteria koniecznie zdejmij są zanim pojawi się obrzęk.
 • Postaraj się delikatnie zdjąć oblane wrzątkiem lub uszkodzone w wyniku działania innego czynnika ubranie. Jeśli ubranie przykleiło się do ciała pod żadnym pozorem nie odrywaj go od skóry. Wezwij pomoc lub skonsultuj się z lekarzem, gdyż oparzenie prawdopodobnie wcale nie jest drobne.
 • Jak najszybciej schłódź oparzone miejsce. Stosuj zasadę “piętnastek” – 15 minut polewania uszkodzonej powierzchni skóry zimną wodą (o temperaturze 15 stopni Celsjusza) z wysokości 15 centymetrów. Przy silniejszych oparzeniach ranę należy schładzać nawet pół godziny.
 • Przygotuj odpowiedni opatrunek. Stosuj w tym celu wyłącznie jałowe materiały: gazy i bandaże. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także opatrunki hydrożelowe. W przypadku oparzeń słonecznych skorzystaj z panthenolu w piance, spryskując uszkodzoną powierzchnię z odległości około 10-20 centymetrów.

PAMIĘTAJ: Jeśli oparzenie jest głębsze niż warstwa naskórka i większe niż dłoń koniecznie udaj się do lekarza. Domowe sposoby sprawdzić się mogą wyłącznie w przypadku drobnych poparzeń skórnych. Nie zdawaj się na nie także, jeśli cierpisz na jakieś przewlekłe choroby i dolegliwości. Wizyta u specjalisty jest również obowiązkowa, kiedy objawy, towarzyszące nawet drobnym oparzeniom nie ustępują do kilku dni, a nawet nasilają się.

domowe sposoby na oparzenia wrzątkiem
Envato

Zobacz także: Masaż twarzy – zafunduj relaks swojej skórze!

Co na oparzenie? Domowe sposoby na oparzenia słoneczne i nie tylko!

Jak poradzić sobie z drobnymi oparzeniami w domu lub zaczerwienieniem pojawiającym się na skórze w wyniku nadmiernego przebywania na słońcu? Jest na to kilka sposobów!

Woda
To pierwszy środek, który należy zastosować w przypadku wystąpienia oparzeń. Jak już zostało wcześniej wspomniane woda powinna być zimna, ale nie lodowata. Strumień wody przyniesie nie tylko ulgę w oparzeniu, ale także spowoduje, że rana nie będzie się rozprzestrzeniać.

Zioła
Na ukojenie przy drobnych oparzeniach sprawdzą się również zioła. Jałową gazę namocz w przygotowanym wcześniej ziołowym naparze, a następnie nałóż na oparzoną powierzchnię. Nie stosuj kompresu z ziół, jeśli na skórze pojawią się pęcherze.

Jakich ziół możesz użyć? Napary wykonane z dziurawca, rumianku, nagietka, szałwii czy czarnego bzu mają właściwości bakteriobójcze oraz łagodzą, pojawiające się przy oparzeniach stany zapalne.

Aloes
Od wieków stosowany na problemy skórne – działa przeciwzapalnie, a także przyspiesza regenerację naskórka i gojenie się ran. Na jałową gazę nałóż sok z aloesu i przyłóż do oparzonej powierzchni. Kompres możesz nakładać na ranę nawet kilka razy dziennie.

Ogórek
Niezwykle bogaty w antyoksydanty i witaminy na skórę zwłaszcza w witaminę C. Chroni skórę, a także pozwala odżywić zniszczony w wyniku oparzenia naskórek.

Domowym sposobem na oparzenia słoneczne mogą być także okłady z gazy nasączonej zsiadłym mlekiem, maślanką czy kefirem. Ze względu na dużą zawartość białka i witamin pomagają odbudować zniszczony nadmiernym opalaniem naskórek. W przypadku oparzeń słonecznych można sięgnąć także po środki dostępne w aptece, szczególnie te zawierające D-panthenol, aloes, witaminy A, E, F czy alantoinę.

kobieta nakładająca na ciało balsam do opalania
Envato

Zobacz także: Co zabrać ze sobą na wakacje? O tych rzeczach lepiej nie zapomnieć!

Oparzenie – co robić, a raczej czego unikać!

W przypadku wystąpienia oparzenia pojawia się szereg wytycznych, do których należy się stosować, aby jak najszybciej pozbyć się “palącego” problemu. Wskazuje się jednak także na czynności, których bezwzględnie nie powinno się wykonywać w momencie oparzenia oraz leczenia. Zalicza się do nich:

 • kąpiele w gorącej wodzie
 • korzystanie z solarium
 • opalanie i długie przebywanie na słońcu
 • nakładanie na skórę tłustych preparatów takich jak masło czy olej – tłuszcze powodują bowiem zatrzymywanie ciepła
 • przebijanie pęcherzy – powstałe w miejscu oparzenia bąble chronią przed przedostaniem się do rany szkodliwych mikroorganizmów
 • zaklejanie rany plastrem
 • używanie do opatrunku niejałowych materiałów na przykład chusteczek higienicznych
 • przemywanie miejsca oparzenia spirytusem
 • schładzanie poparzonej powierzchni lodem

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore