Domowe środki czystości – ekologiczne sposoby na sprzątanie czterech kątów!

Ekologiczne środki czystości podobnie jak biożywność czy ekokosmetyki stają się coraz popularniejsze wśród ludzi, którzy głównie ze względów bezpieczeństwa, ale także mając na uwadze aspekt ekologiczny, sięgają po tego typu produkty. Jak przygotować domowe środki czystości i czym różnią się one od chemicznych specyfików? Przeczytajcie w artykule!
Ekologiczne środki czystości podzielić możemy na te kupowane w ekologicznych sklepach oraz te przygotowywane w domu z naturalnych składników. Ekoprodukty wpływają pozytywnie nie tylko na stan naszego zdrowia, całkowicie eliminując konieczność wdychania drażniących substancji, ale także mają za zadanie poprawienie globalnej sytuacji. Ich stosowanie ma zapobiegać degradacji gleb, ograniczać ilość plastikowych odpadów, co doprowadzi jednocześnie do przywrócenia biologicznej równowagi.
Ekologiczne środki czystości a chemiczne produkty
Czyszczące ekośrodki to przede wszystkim produkty hipoalergiczne, a więc idealne dla wszystkich zmagających się z różnego rodzaju alergiami. To substancje bezzapachowe, których skład oparty jest na bezpiecznych dla organizmu składnikach. I co więcej, są one równie skuteczne jak chemiczne detergenty. Dlatego jeśli planujesz remont łazienki lub remont mieszkania, koniecznie zaopatrz się w takie środki.
Jakich niebezpiecznych składników pozbawione są ekoprodukty?
- Związków chloru, które są szczególnie szkodliwe dla układu oddechowego,
- benzenów oraz formaldehydów występujących w większości odświeżaczy do powietrza, które wykorzystuje się w domach i miejscach pracy, a które wykazują działania rakotwórcze,
- syntetycznych substancji zapachowych wywołujących alergie,
- wodorotlenku sodu, który – jeśli występuje w dużych ilościach- może wywołać poparzenia,
- wybielaczy optycznych i zmiękczaczy, które stanowią jedne z najbardziej toksycznych składników detergentów i powodują m.in. podrażnienia skóry.
Co jeszcze stanowi zalety przemawiające za korzystaniem właśnie z ekologicznych środków czystości? Przede wszystkim nie szkodzą one środowisku naturalnemu, gdyż w większości posiadają biodegradowalne opakowania, które szybciej ulegają rozkładowi. Mają także przyjemny zapach i są łagodne dla skóry.

Zobacz także: Jak urządzić salon? Zaprojektuj swoją oazę spokoju!
Ekośrodki czystości – te produkty z pewnością masz w swoim domu!
Naturalne środki czyszczące to produkty składające się ze składników, które z pewnością codziennie wykorzystujesz w swojej kuchni i nie tylko. Jakie z nich szczególnie sprawdzą się w domowych porządkach? Oto ich lista:
- cytryna – usuwa kamień i tłuszcz, posiada także właściwości wybielające,
- soda oczyszczona – zmiękcza wodę oraz pozwala pozbyć się niechcianych zapachów, idealna do czyszczenia kuchni i sprzętów, można stosować ją także jako alternatywę dla środków wybielających,
- ocet spirytusowy – doskonale rozpuszcza tłuszcz oraz posiada działanie antybakteryjne,
- mydło – zwłaszcza szare, to tani i niezwykle skuteczny środek do sprzątania i mycia podłóg,
- olejki zapachowe – posiadają działanie antybakteryjne (eukaliptus, lawenda, imbir, szałwia,tymianek) oraz antywirusowe (cynamon, cytryna, oregano),
- boraks – posiada właściwości dezynfekujące.
Naturalne środki czystości – jak je przygotować?
Jeśli myślisz, że przygotowanie ekośrodków w domu zajmie ci sporo czasu… nic bardziej mylnego. Poniżej kilka prostych sposobów, które możesz wykorzystać, aby twoje mieszkanie było nie tylko czyste, ale przede wszystkim ekologiczne i bezpieczne dla twojego zdrowia.
- Idealnie wypolerowane lustro bez smug osiągniesz, łącząc ze sobą ocet z wodą.
- Zabrudzone fugi w kafelkach wyczyścisz mieszanką wody z sodą oczyszczoną, przy użyciu szczoteczki do zębów.
- Z brudnymi podłogami doskonale poradzi sobie połączenie ciepłej wody z dodatkiem octu i olejku eterycznego.
- Naczynia ze stali szlachetnej przywrócisz do ładu, wykorzystując sok z cytryny.
- Do wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu z lodówki użyj sody oczyszczonej lub zmielonej kawy, które w całości go pochłoną.
- Kamienia z czajnika pozbędziesz się, zagotowując w nim wodę z dodatkiem kwasku cytrynowego.
- Brudny piekarnik pomoże ci wyczyścić pasta zrobiona z sody oczyszczonej, soli i gorącej wody.
- Jeśli chcesz nadać blasku drewnianym meblom, użyj mieszanki wody z octem i oliwą z oliwek.
- A co na plamy? Ślady po winie czy owocach posyp solą albo zalej wodą, koniecznie gorącą. Plamy z krwi usuniesz przy pomocy zimnej wody oraz wody utlenionej, którą z pewnością posiadasz w swojej apteczce. Z kolei ślady z długopisu na ubraniu potraktuj octem.

Zobacz także: Jak zrobić świeczkę – dla gości, dla klimatu, dla siebie?
Naturalne środki czyszczące – płyn do naczyń domowej roboty
Masz już dość sklepowych detergentów, które podrażniają skórę twoich dłoni? Przygotuj płyn do mycia naczyń w domu i pozbądź się przykrych dolegliwości! Co będzie Ci potrzebne? Kilka składników, które z pewnością posiadasz w swoim domu. Połącz ze sobą sok z 3 cytryn, szklankę soli, szklankę octu oraz 1,5 szklanki wody. Całość gotuj w garnku, aż płyn zgęstnieje. Następnie ciepły środek przelej do naczynia, najlepiej szklanego. Gotowe!