Domowy peeling do ciała – sprawdzone sposoby na piękną i gładką skórę

Doskonałą alternatywą dla gotowych produktów oczyszczających naszą skórę jest domowy peeling do ciała. Przy użyciu kilku produktów, które każdy z nas znajdzie w swojej kuchni, przygotujemy naturalny, bezpieczny dla naszej skóry kosmetyk, którym wykonamy skuteczne złuszczanie naskórka.

Domowy peeling do ciała – sprawdzone sposoby na piękną i gładką skórę
Close-up of person mixing coconut mass during production of natural cosmetics

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (30)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Rodzaje i przeznaczenie peelingów

Najpopularniejszym zabiegiem oczyszczającym skórę, który możemy wykonać w warunkach domowych, jest peeling gruboziarnisty, drobnoziarnisty i enzymatyczny. Czym się charakteryzują i kiedy powinniśmy je stosować? Który z nich to idealny peeling do ciała, a który do skóry twarzy?

Oferty promowane
  • Peeling gruboziarnisty – doskonale sprawdza się przy oczyszczaniu cery tłustej oraz dużych partii ciała, takich jak brzuch, uda, pośladki i biodra. Kiedy wykonujemy delikatny masaż podczas zabiegu, peeling gruboziarnisty nie tylko ściera martwy naskórek, ale i poprawia krążenie, rozbija tkankę tłuszczową, oczyszcza z toksyn, pomaga zwalczać cellulit, ujędrnia skórę, odpręża i relaksuje. Peeling gruboziarnisty nie jest wskazany dla osób o delikatnej skórze ze skłonnością do pękających naczynek. W takiej sytuacji polecamy delikatne peelingi drobnoziarniste.
  • Peeling drobnoziarnisty – to mniej inwazyjny rodzaj peelingu, który sprawdzi się przy oczyszczaniu cery suchej i normalnej oraz całego ciała. Jego bazę stanowią drobno zmielone produkty, które oczyszczą, ale nie podrażnią powierzchni skóry. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z domowymi sposobami na oczyszczanie ciała, zacznijmy od bezpiecznego peelingu drobnoziarnistego.
  • Peeling enzymatyczny – najbardziej delikatna forma złuszczania martwego naskórka. Nie zawiera drobinek ścierających, będących podstawowym składnikiem peelingu mechanicznego. Swoje właściwości zawdzięcza enzymom roślinnym o właściwościach rozjaśniających, regenerujących oraz rozpuszczających martwy naskórek. Działa dużo łagodniej na skórę, ale efekty działania są widoczne dopiero po kilku tygodniach systematycznego stosowania przynajmniej raz w tygodniu. Ten rodzaj oczyszczania skóry dedykowany jest dla osób z cerą wrażliwą, naczynkową i trądzikiem.

Najlepsze przepisy na domowy peeling do ciała

Korzystając z wymienionych poniżej produktów spożywczych, wykonamy naturalny peeling ciała oraz oczyszczanie twarzy:

  • Kawa – domowy peeling kawowy to jeden z najchętniej stosowanych zabiegów w domowym SPA. Aby go wykonać, wystarczy pół szklanki zmielonej kawy, którą zalewamy wrzątkiem i parzymy kilka minut pod przykryciem. Odlewamy napar, a fusy przesypujemy do miseczki. Możemy je zmieszać z cynamonem, miodem, łyżką jogurtu lub mleka. Peeling kawowy to nie tylko zabieg dla ciała, ale i dla zmysłów. Łącząc kawę z cynamonem lub wonnymi olejkami, zyskamy pełne odprężenie ciała i umysłu.
  • Cukier – peeling cukrowy to świetny pomysł na zdrowe wykorzystanie tego produktu. Z pewnością będzie bardziej pożyteczny dla naszego organizmu, jeżeli użyjemy go do odświeżenia powierzchni skóry, zamiast osłodzenia herbaty. Najpopularniejszy przepis na domowy peeling cukrowy, to kilka łyżek cukru połączonych ze zblendowanym owocem kiwi lub mango.
  • Sól – przy użyciu soli z powodzeniem wykonamy domowy peeling do ciała zarówno grubo- jaki i drobnoziarnisty. Peeling z soli jest jednym z najskuteczniejszych i najtańszych zabiegów. To produkt znany ze swoich właściwości antyseptycznych oraz antybakteryjnego działania. Stosując systematycznie peeling solą, możemy zmniejszyć stan zapalny oraz ból związany z bakteryjną chorobą skóry.
  • Migdały – drobno posiekane migdały w połączeniu z miodem i jogurtem naturalnym oczyszczą naszą twarz i pozostawią ją jedwabiście gładką.
  • Płatki owsiane – peeling do twarzy z płatków owsianych nawilża, odżywia, rozjaśnia cerę oraz usuwa przebarwienia. Do zmielonych płatków dodajemy odrobinę wody, łyżkę miodu oraz sok z cytryny.

Przygotowując domowy peeling do ciała, możecie dowolnie łączyć powyższe składniki, np. chcąc zrobić domowy peeling do ust, wystarczy połączyć cukier z odrobiną miodu. Drobinki cukru pozbędą się martwego naskórka, a miód nawilży wypielęgnowane usta. Są to produkty spożywcze, naturalne i bezpieczne dla naszego zdrowia.

domowe mydła i peeling do ciała
Envato

Peeling chemiczny w domu. Czy samodzielny zabieg kwasami jest bezpieczny?

Złuszczanie skóry kwasami to jedna z najbardziej skutecznych kuracji, którą możemy wykonać w domu. Kwasy działają na martwy naskórek, trądzik, przebarwienia, zmarszczki, jędrność i koloryt. Peeling chemiczny ma zbawienny wpływ na większość problemów skórnych i szybko przynosi efekty.

Wykonując peeling domowy z użyciem kwasów, trzeba zachować ostrożność. Kosmetyki te muszą być dostosowane do wrażliwości i rodzaju naszej cery. Jeżeli nie mamy doświadczenia w samodzielnym stosowaniu kwasów, sięgnijmy po gotowe produkty, które są przebadane i mają stężenia odpowiednie do domowych kuracji. Doskonale sprawdzą się preparaty z kwasami AHA (mlekowym i glikolowym), BHA (salicylowym) oraz PHA (laktobionowym). To skuteczne a zarazem łagodne kwasy występujące w gotowych preparatach.

Na czym polega peeling kawitacyjny i czy można wykonać go w domu?

Peeling kawitacyjny to skuteczna metoda oczyszczania skóry, która jeszcze kilka lat temu była wykonywana wyłącznie w salonach kosmetycznych. Kawitacja polega na szybkiej przemianie fazy ciekłej w gazową. Ultradźwięki emitowane przez aparat do peelingu kawitacyjnego zderzają się ze zwilżoną skórą i dochodzi do wytworzenia mikroskopijnych pęcherzyków gazu. Zmienia się ciśnienie, zachodzą kolejne reakcje, które rozbijają wiązanie między martwymi komórkami naskórka, a następnie je złuszczają. Zakończone metalową szpatułką urządzenie, którym wykonasz peeling kawitacyjny w domu jest lekkie i poręczne. Znajdziemy je w sklepach stacjonarnych i internecie, a jego ceny zaczynają się już od 120 zł.

kobieta wykonująca peeling w domu
Envato

Jak często robić peeling ciała?

Jeśli nie oczyścimy naskórka z obumarłej warstwy, skóra ma ograniczoną możliwość odnawiania się, co skutkuje jej szybszym starzeniem się. Cykl odnowy naskórka u osoby dorosłej trwa ok 30 dni. Aby efektywnie, z bezpieczną dla nas częstotliwością oczyszczać skórę, peeling ciała należy wykonywać raz na tydzień lub co dwa tygodnie. Pamiętajmy, aby dać organizmowi czas na zregenerowanie mikrouszkodzeń skóry powstałych w trakcie zabiegu.

Oceń artykuł!

4.6/5 - (30)

Katarzyna Grabowska

Katarzyna Grabowska

Absolwentka prawa, miłośniczka włoskich przysmaków i produkcji filmowych Złotej Ery Hollywood. Interesuje się psychologią, kryminologią, szeroko rozumianą sztuką oraz wnętrzarstwem. Idealny ślub? Powinien odzwierciedlać temperament i zainteresowania młodej pary.

Więcej artykułów autora Katarzyna Grabowska
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore