Drenaż limfatyczny – pomoc w walce ze zbędnymi kilogramami i nie tylko!

Jak pozbyć się zbędnych kilogramów? To pytanie niezwykle często, zwłaszcza w perspektywie zbliżającego się lata, pojawia się w głowach osób, marzących o pięknej i zgrabnej sylwetce. Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna to z pewnością klucz do osiągnięcia wymarzonej wagi. Oprócz tego z pomocą przychodzi szereg zabiegów wspomagających odchudzanie. Dziś kilka słów o tym, czym jest drenaż limfatyczny i jakie są zalety jego stosowania.
Masaż limfatyczny polecany jest szczególnie osobom rozpoczynającym odchudzanie i dietę, borykającym się z problemem ciężkich nóg, wykonującym „stojącą” pracę, a także wszystkim, którzy chcą poprawić krążenie, zapobiec pojawianiu się obrzęków i żylaków, a także wzmocnić swój organizm.
Co to jest drenaż limfatyczny i jakie jest jego działanie?
Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego, który przeprowadzany jest zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, mający za zadanie pobudzić krążenie krwi i chłonki, aby usprawnić ich przepływ, zapobiec powstającym zakrzepom, odżywić tkanki, a także poprawić ogólny stan organizmu.
Do największych zalet masażu limfatycznego zalicza się:
- zmniejszenie obrzęków, pojawiających się na kończynach
- pobudzenie krążenia krwi
- usprawnienie przepływu limfy
- pobudzenie do pracy komórek oraz narządów wewnętrznych
- pozbycie się z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii
- oczyszczenie organizmu
- redukcja cellulitu
- rozbicie zalegających komórek tłuszczowych
- przyspieszenie metabolizmu
- ujędrnienie i uelastycznienie skóry

Zobacz także: Domowy peeling do ciała – sprawdzone sposoby na piękną i gładką skórę
Jak przebiega masaż limfatyczny?
Można wyróżnić dwa sposoby wykonywania drenażu limfatycznego – manualny oraz mechaniczny. Masaż manualny polega na zastosowaniu przez fizjoterapeutę lub masażystę odpowiednich technik, polegających na wykonywaniu specjalnych ruchów, które mają za zadanie pozbycie się nagromadzonej limfy, a w rezultacie zlikwidowanie pojawiających się obrzęków i poprawę krążenia. Z kolei podczas mechanicznego masażu limfatycznego pacjent zakłada specjalny strój (mankiety, które napełniane zostają powietrzem). Dzięki wykorzystywanemu urządzeniu następuje udrożnienie węzłów limfatycznych i oczyszczenie organizmu.
Drenaż limfatyczny można wykonywać na całym ciele, ale także skupiając się na poszczególnych partiach:
- twarzy – masaż polegający na oczyszczeniu jej z nagromadzonych toksyn. Często wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej, aby zniwelować pojawiające się siniaki i obrzęki po przeprowadzonych zabiegach. Limfatyczny masaż twarzy przeprowadzany przez kosmetologa ma również na celu odświeżenie, dotlenienie, uelastycznienie skóry oraz spłycenie drobnych zmarszczek. Przyczynia się także do zmniejszenia stanów zapalnych zatok i łagodzenia bólów pojawiających się w tym obszarze.
- rękach – drenaż całej kończyny począwszy od dołu pachowego na palcach rąk kończąc. Masaż polega na naprzemiennym uciskaniu, rozcieraniu i ugniataniu obszarów ciała poddawanych zabiegowi.
- nogach – jego głównym celem jest redukcja obrzęków i pojawiającego się często u pacjentów bólu łydek, związanego z pracą „stojącą”, a także chodzeniem na wysokich obcasach.
- brzucha – szczególnie polecany osobom zmagającym się z nadwagą oraz cellulitem. Efektem serii przeprowadzonych masaży może być redukcja masy ciała oraz zmniejszenie obwodów.

Zobacz także: Jak skutecznie schudnąć z brzucha? Sprawdź, co jeść i jakie ćwiczenia wykonywać
Drenaż limfatyczny a odchudzanie
Drenaż limfatyczny może stanowić jedynie uzupełnienie w odchudzaniu. Aby osiągnąć zamierzone efekty i wygrać walkę z cellulitem oraz nadprogramową tkanką tłuszczową należy w cały proces włączyć odpowiednią dietę, dopasowaną do potrzeb organizmu i skonsultowaną ze specjalistą z zakresu dietetyki i żywienia (może to być na przykład dieta lekkostrawna, dieta oczyszczająca czy dieta wysokobiałkowa) oraz aktywność fizyczną (ćwiczenia na płaski brzuch, ćwiczenia na boczki itp.).
A jak sam drenaż limfatyczny wpływa na zmniejszenie wagi? Dzięki stymulowaniu przepływu limfy rzutuje na lepszy obieg płynów ustrojowych. Poprawie ulega również metabolizm, co z kolei przyczynia się do skutecznego rozbicia tkanki tłuszczowej i wpływa na redukcję cellulitu.
Drenaż limfatyczny działa także na głębokie partie skórne, pobudzając jednocześnie produkcję elastyny i kolagenu. Białka te odpowiadają za prawidłowe napięcie i większą elastyczność skóry, co w konsekwencji niweluje szanse na powstawanie rozstępów, które pojawiają się najczęściej w wyniku zmiany wagi. Masaż limfatyczny ogranicza również zatrzymywanie limfy oraz wody w organizmie, które często powoduje zwiększenie nadprogramowych kilogramów.
Masaż limfatyczny – koniecznie zapoznaj się z przeciwwskazaniami!
Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj zabiegu powinieneś w pierwszej kolejności zapoznać się z przeciwwskazaniami, które uniemożliwiają jego przeprowadzenie oraz skonsultować się ze specjalistą jeśli nie jesteś pewna, czy twój stan zdrowia pozwala na wykonanie drenażu limfatycznego.
Do głównych przeciwwskazań zalicza się: choroby nowotworowe, ciążę, żylaki, zapalenie stawów, astmę, niewydolność nerek, niewydolność serca, nadciśnienie, zapalenie żył, miażdżyca, niewydolność oddechowa, choroby przewlekłe, drętwienie kończyn, zapalenie naczyń limfatycznych, wady serca, otwarte rany czy zapalenie skóry.