Drogowskazy weselne – funkcjonalny i stylowy element dekoracji ślubnych

Drogowskazy weselne – funkcjonalny i stylowy element dekoracji ślubnych

Nadchodzi dzień ślubu, na głowie masz tysiące spraw, a do tego jeszcze każdy z gości zadaje Ci pytanie: jak dojechać i gdzie dokładnie znajduje się kościół czy sala weselna? Aby nie martwić się, czy na pewno wszyscy zaproszeni dotrą na miejsce na czas i czy odnajdą się w przestrzeni weselnej, skorzystaj z drogowskazów stanowiących doskonałe dopełnienie dekoracji weselnych.

Drogowskazy weselne – dekoracja czy informacja?

Ważnym elementem zaproszenia na ślub jest wskazanie, gdzie dokładnie znajduje się kościół i sala weselna. Młodzi, tuż przed datą ślubu, często dołączają w mailu lub za pomocą wiadomości w mediach społecznościowych specjalną mapkę z wyznaczoną trasą dojazdu. Jest to spore ułatwienie, które pomoże uniknąć wielu problemów. Kiedy już goście dotrą na wyznaczone miejsce, bardzo ważną funkcję informacyjną pełnią również drogowskazy i tabliczki na weselne. Dzięki nim zaproszeni mają pewność, że znajdują się w odpowiednim kościele lub domu weselnym. Drogowskazy weselne wykorzystywane są chętnie przez pary, które organizują wesela na większych powierzchniach oraz w plenerze. Dzięki temu goście nie czują się zagubieni i od razu odnajdują się w przestrzeni, w której spędzą następnych kilka czy kilkanaście godzin.

Choć drogowskazy weselne stanowią przede wszystkim podpowiedź i wskazówkę dla gości, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stały się również piękną dekoracją wpisującą się w klimat i styl wesela. Drogowskazy weselne stanowią idealne dopełnienie zarówno dekoracji sali weselnej, jak i oznakowania domu panny młodej, okolicy kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Spójne z drogowskazami weselnymi mogą być też zaproszenia ślubne, które goście bardzo często zabierają ze sobą na ślub i wesele. Dzięki jednemu spójnemu emblematowi czy inicjałom młodych, rodzina i znajomi, którzy będą docierali na miejsce z dalszych okolic, od razu zorientują się, że dobrze trafili!

Zobacz także: Jak zorganizować ślub w plenerze? Poznaj najważniejsze wskazówki!

Rodzaje drogowskazów weselnych

Przygotowanie drogowskazów weselnych zależy przede wszystkim od inwencji pary młodej. Obecnie występuje kilka popularnych typów drogowskazów. Można tu wskazać na przykład drogowskaz plastikowy, papierowy (tekturowy) i najczęściej spotykany – drewniany. Drogowskazy drewniane chętnie wykorzystywane są przez pary młode, które organizują wesela w stylu rustykalnym, albo w stylu boho. Drewno jest jednak na tyle uniwersalne, że może być bardzo dobrym dodatkiem do każdego stylu. Wszystko zależy od charakteru dekoracji i napisu, który znajduje się na frontach tabliczek.

Drogowskazy weselne mogą zawierać różne informacje dotyczące przygotowanych przez parę młodą stref: strefa chill, bar, toalety, taras, itp. Spotyka się również rozwiązanie, w którym wszystkie drogowskazy weselne mają identyczny napis, np. inicjały narzeczonych i prowadzą naszych gości do poszczególnych miejsc: domu panny młodej, na sale weselne czy też do kościoła. Mogą zawierać dodatkowo informację o tym, ile kilometrów zostało do celu.

Zobacz także: Najpiękniejsze kwiaty na bukiety ślubne! Które z nich wybrać?

Drogowskazy weselne – cena i wymiary

Drogowskazy weselne różnią się między sobą wymiarem i oczywiście tym, jaka jest ich cena. Najtańsze drogowskazy można zakupić na aukcjach internetowych już od ok. 6 zł. Koszt droższych dekoracji może sięgać nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od materiałów, z jakich są wykonane, długości napisów oraz przede wszystkim wymiarów. Im większy drogowskaz, tym jego cena jest zazwyczaj wyższa.

Z uwagi na niższe koszty, najczęściej stosuje się drogowskazy mocowane do różnych elementów przestrzeni, czyli drogowskazy poziome o wymiarach zazwyczaj od 20 do 100 cm. Tego typu drogowskazy weselne mogą być montowane do drzwi, płotków lub nawet gałęzi drzew na przykład za pomocą sznurka. Spotyka się również drogowskazy pionowe, wraz z całym stelażem do zamontowania, o wysokości kilku metrów. Są one jednak stosunkowo drogie.

Zobacz także: Dekoracje ślubne i weselne – największa baza wyjątkowych specjalistów

Jak zrobić drogowskazy weselne?

Drogowskazy weselne jako dekoracje ślubne generują dodatkowe koszty, dlatego też warto rozważyć zrobienie ich samemu. Dzięki temu, wykonując samodzielne efektowne dekoracje w postaci drogowskazów, możesz znacząco obniżyć koszty wesela.

Drogowskazy weselne można wykonać z przyciętych w sklepie budowlanym kawałków drewna i za pomocą farby lub wodoodpornych markerów dodać napisy. Idealnie sprawdzą się też różnego rodzaju naklejki. Efektowną dekorację na drewnie można stworzyć także wykorzystując wydruki z drukarki laserowej lub atramentowej i klej do drewna. Przyklejony wydruk do tabliczki pozostawi odbicie lustrzane. Jest to jednak zadanie dość czasochłonne.

Pionowe – najdroższe drogowskazy można przygotować samodzielnie najczęściej za pomocą kijków, które wbija się w podłoże lub umieszcza w konewkach/wiaderkach z ziemią.

Niektóre pary decydują się na przygotowanie humorystycznych drogowskazów, które wykorzystują elementy popularnych grafik internetowych na wydrukowanych i odpowiednio przyciętych kartkach. Tak wykonane drogowskazy papierowe można dodatkowo zalaminować, aby były odporne na panujące warunki atmosferyczne i zniszczenia.

Warto dodać, że drogowskazy weselne mogą przyjmować różną formę, wszystko zależy od waszego pomysłu i wybranego przez was motywu przewodniego wesela. Mogą to być na przykład karty do gry, tabliczki z wynikiem meczu, płyty winylowe czy płyty CD z dodatkowym oznakowaniem.

Teraz, kiedy już wiesz, jak zrobić drogowskazy weselne i znasz ich funkcję, nie pozostaje nic innego, jak tylko uwzględnić ich wykonanie lub zakupienie w planie przygotowań weselnych. Drogowskazy weselne mają przede wszystkim stanowić wskazówkę dla gości, których zaprosiliście na ślub i wesele. Dodatkowo są doskonałym i stosunkowo niedrogim uzupełnieniem dekoracji stanowiącym wyjątkowy dodatek do waszego wesela!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore