Druhny na ślubie – modne rozwiązanie z Ameryki, które możesz wykorzystać na swoim ślubie!

Według polskiej tradycji weselnej najważniejszymi osobami towarzyszącymi parze młodej 👰‍♀️🤵‍♂️ w dniu ślubu jest świadek i świadkowa. Wraz z nadejściem mody zachodniej przyszli nowożeńcy bardzo często decydują się jednak na posiadanie większej liczby druhen i drużbów, którzy w czasie przygotowań do ślubu będą wspierać ich w organizacji, a podczas ceremonii i przyjęcia służyć pomocą i pięknie się prezentować. Zastanawiasz się, czy chcesz mieć druhny na ślubie? Sprawdź, jaką funkcję pełnią i jakie stylizacje dla nich przygotować!

Druhny na ślubie – modne rozwiązanie z Ameryki, które możesz wykorzystać na swoim ślubie!
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

5/5 - (17)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Druhny na ślubie to najczęściej najbliższe przyjaciółki panny młodej, jej siostry i kuzynki. Zwykle jest to grupka 4-8 kobiet, które rozpoznamy już na pierwszy rzut oka, ze względu na spójne, a często nawet takie same stylizacje 👗. Zarówno podczas ceremonii, jak i w czasie przyjęcia weselnego spotkamy je tuż u boku panny młodej. Na ślubie będzie zatem świadek i świadkowa, a także kilka dodatkowych druhen i drużbów.

Oferty promowane

Bycie druhną na ślubie to bardzo miłe wyróżnienie dla gościa weselnego 😍, które wiąże się z wieloma przyjemnościami, ale także kilkoma obowiązkami. Chociaż druhny na ślubie najczęściej zobaczymy w amerykańskich komediach romantycznych, to jednak coraz częściej role te przydzielane są również na polskich uroczystościach. Zwłaszcza wtedy, gdy gości na weselu jest dużo – więcej rąk do pomocy nie zaszkodzi! Kto to jest druhna i co należy do jej obowiązków? Jakie sukienki dla druhny na wesele warto wybrać? Wyjaśniamy!😊

Druhny na ślubie - panna młoda wraz z druhnami siedząca na kanapie
Patrycja Marcinkowska Fotografia

💡Zobacz także: Szukasz pięknych sukienek dla druhen? Znajdziesz je także w salonach sukien ślubnych! Sprawdź nasz katalog firm weselnych i znajdź butik w swojej okolicy.

Obowiązki druhny na ślubie i weselu – czym różnią się od obowiązków świadkowej?

Co właściwie robi druhna na weselu i ślubie? Jeśli chodzi o obowiązki druhny na ślubie w Polsce, to zasada wygląda tutaj tak samo, jak w przypadku świadkowej – to panna młoda 👰‍♀️ ustala, jakiego rodzaju pomocy oczekuje od danej osoby. Wszystko jest więc kwestią ustaleń, które odbywają się w trakcie przygotowań do ślubu. Panna młoda, mając do dyspozycji kilka druhen na swój ślub, powinna spotkać się z nimi i dokonać podziału obowiązków, aby każda z uczestniczek tego grona dokładnie wiedziała, co będzie jej zadaniem. Zwykle wszystkie druhny posiadają zestaw podobnych, wspólnych obowiązków, a dodatkowo każda z nich otrzymuje ewentualne dodatkowe zadania.

Co robią druhny na weselu? Lista zadań dla druhen na ślubie i weselu będzie wyglądała następująco:

 • pomoc w wyborze wszelkich elementów stylizacji panny młodej oraz wspólna wizyta w salonie sukien ślubnych podczas przymiarek;
 • przygotowanie zabaw i atrakcji, aby wieczór panieński był maksymalnie udany 💃, kompleksowa pomoc w organizacji tej imprezy i uczestnictwo w niej;
 • pomoc w odbiorze i dowiezieniu na salę różnych elementów niezbędnych podczas uroczystości – ciast, podziękowań dla gości, bukietów, dekoracji, napojów;
 • ewentualna pomoc w dekoracji sali weselnej i kościoła 💒;
 • pomoc w przygotowaniach do ceremonii – ubieranie panny młodej 👰‍♀️;
 • jeśli panna młoda lubi tradycje i przesądy ślubne, druhny przynoszą dla niej coś niebieskiego, pożyczonego, nowego i starego;
 • pomoc w komunikacji i nadzorze nad wszystkimi podwykonawcami weselnymi (np. fotografem 📸 czy kamerzystą);
 • stworzenie orszaku i doprowadzenie pary młodej 👰‍♀️🤵‍♂️ do miejsca ceremonii, a następnie towarzyszenie jej i bycie gotową w każdej chwili do pomocy (odebranie bukietu, ułożenie welonu i sukni);
 • wręczenie drobnych prezentów gościom 🎁, którzy uczestniczyli w samej ceremonii;
 • pomoc w odbiorze prezentów i kwiatów 💐od gości weselnych po ceremonii;
 • przygotowanie ratunkowego koszyczka weselnego;
 • zbieranie kopert od gości weselnych;
 • branie udziału w zabawach weselnych 💃, zabawianie gości, pomoc w integracji uczestników przyjęcia;
 • uczestnictwo w sesji zdjęciowej 📸 podczas wesela.

Druhna a świadkowa: jaka jest różnica między tymi dwiema rolami, skoro ich obowiązki się pokrywają?

👉 Świadkowa to jedna osoba, która podpisuje dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w kościele. Druhen może być kilka, ale tak czy inaczej spośród tego grona panna młoda musi wybrać “główną” druhnę czyli swoją świadkową.

Czy druhną może być mężatka? Oczywiście, że tak! Tę funkcję najczęściej pełnią przyjaciółki, kuzynki lub siostry panny młodej. 

Druhny na ślubie - panna młoda i druhny w musztardowych sukienkach
Plastermiodu Studio

Druhny na ślubie kościelnym – czy to jest możliwe i zgodne z zasadami?

Chociaż w przypadku ślubu cywilnego obecność druhny na ceremonii wydaje się być bardzo prostą sprawą, to jednak w przypadku ślubu kościelnego wiele panien młodych 👰‍♀️ ma wątpliwości. Czy można mieć druhny na ślubie kościelnym? Co powie na to ksiądz, a co mówią reguły?  W Polsce, zarówno podczas ślubu cywilnego, jak i kościelnego 💒, obowiązki świadkowej może pełnić tylko jedna osoba, która ma ukończone 18 lat i posiada dowód osobisty. To ona poświadcza o zawarciu małżeństwa przez parę młodą. Najczęściej rolę tę pełni po prostu jedna z druhen. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby pannie młodej towarzyszyło kilka druhen, nawet podczas ślubu kościelnego. Nie są wymagane żadne zgody ani dokumenty, aby grupa druhen stanęła blisko panny młodej w czasie ceremonii (najczęściej po prostu siadają w pierwszych ławkach). Warto jednak poinformować o tym księdza.

Prezent dla druhny: tak czy nie?

Druhny na weselu to prawe ręce panny młodej, dlatego szczęśliwa mężatka może (ale nie musi!) zdecydować się na specjalne podziękowania za udzieloną pomoc. Prezent dla druhny 🎁 nie musi być wystawny – wystarczy pudełko czekoladek 🍫, zestaw zapachowych kul do kąpieli, dobre wino lub okolicznościowa biżuteria, np. z datą ślubu. Wybór w dużej mierze zależy od możliwości finansowych świeżo upieczonej mężatki oraz liczby druhen. 

Druhny na ślubie - panna młoda z druhnami w bordowych sukienkach
KTOFOTO FOTOGRAFIA

Jakie fryzury dla druhny to strzał w dziesiątkę?

Suknie dla druhny to jedna z najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednią fryzurę. Kluczowe znaczenie ma też długość oraz rodzaj włosów druhen panny młodej 👰‍♀️, jeżeli wszystkie kobiety mają być uczesane w ten sam sposób. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby panie były uczesane inaczej – zgodnie ze swoimi potrzebami oraz preferencjami. Druhny na ślubie mogą, ale nie muszą wyglądać identycznie. Idealne upięcie dla druhny to klasyczne koczki, fryzury z warkoczami czy wysokie kucyki

Najlepszy makijaż dla druhny: czyli jaki?

Najlepiej, jeżeli wszystkie druhny będą miały takie same albo przynajmniej podobne makijaże 👄. Podobnie jak w przypadku fryzury, wiele zależy od wybranej sukni oraz typów urody pań. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie klasyczna kolorystyka: beżowe lub brązowe cienie do powiek, różowe pomadki lub szminki w kolorze nude itp. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby w makijażu druhen przemycić mocniejszy akcent, np. czerwone usta. Do makijażu, sukienki i fryzury należy również dobrać odpowiednie kwiaty dla druhny. Zazwyczaj bukiet druhny to mniejsza wersja bukietu panny młodej 💐. 

Prośba o bycie druhną: jak powinna wyglądać?

Panna młoda, która chce mieć na swoim ślubie kilka druhen powinna poprosić o pełnienie tej funkcji z odpowiednim wyprzedzeniem 📅 – to da czas na omówienie i zakup sukienek oraz zarezerwowanie terminów u kosmetyczki i fryzjera. Radzimy nie prosić o tak ważną przysługę za pośrednictwem telefonu – warto spotkać się z wybranymi osobami i powiedzieć im kilka słów, dlaczego to właśnie one mają towarzyszyć przyszłej mężatce w tym szczególnym dniu ❤. 

Druhny na ślubie - panna młoda i druhny w czarnych sukienkach
Foresta Studio

💡Zobacz także: Prośba o świadkowanie, czyli jak w oryginalny sposób poprosić o bycie świadkową lub świadkiem?

Jak zaplanować podziękowania dla druhny?

Podziękowanie dla druhny nie jest koniecznością, ale na pewno zostaną odebrane, jako miły gest i docenienie wysiłków. Panna młoda może zdecydować się np. na podziękowania w formie uroczystej kolacji – zaproszenie wszystkich druhen do restauracji lub na kolację przygotowywaną w domu to dodatkowa okazja do spotkania się i wspólnego powspominania ślubu oraz wesela. Okolicznościowy prezent 🎁, jak wspomnieliśmy wyżej, jest opcjonalny. 

Sukienki dla druhen – jakie wybrać, by świta panny młodej prezentowała się zjawiskowo?

Jedno jest pewne – druhny na ślubie rozpoznamy po tym, że wyglądają niemal tak samo. Zwykle posiadają kreacje w tym samym kolorze lub jego odcieniach, mają na sobie takie same wianki, ozdoby we włosach lub kotyliony. Taka grupa pięknych kobiet ubranych w bardzo spójny sposób stanowi prawdziwą atrakcję ślubu i wesela, co z pewnością robi ogromne wrażenie na wszystkich gościach. Właśnie dlatego wybierając suknię druhny należy dobrze przemyśleć tę decyzję. W tym przypadku, ze względu na rangę uroczystości, warto wybrać suknie wieczorowe. Strzałem w dziesiątkę będzie długa sukienka dla druhny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybierać krótsze modele 😊. 

Sukienki dla druhen mogą być identyczne albo w bardzo podobnych fasonach, aczkolwiek różniących się drobnymi detalami (np. rodzajem dekoltu, wiązania w talii czy rękawem). Najczęściej druhny na ślubie noszą suknie do ziemi w pastelowych kolorach, które współgrają z kolorystyką przewodnią uroczystości 😍. Suknie najlepiej się prezentują, gdy uszyte są z tego samego materiału. Sukienka dla druhny powinna odpowiadać typowi figury i gustowi osoby, która ma ją nosić.

Druhny na ślubie - panna młoda i druhny w zielonych sukienkach
Nielot Studio

Aby zadbać o spójny ubiór druhen, warto wcześniej spotkać się w komplecie i przedyskutować kwestię stylizacji. Dajmy szansę każdej z kobiet na to, by wypowiedzieć się w kwestii koloru, fasonu, stylu i materiału kreacji 👗 – sukienka dla druhny musi  podobać się nie tylko pannie młodej. Nie chcemy przecież kłótni, nieporozumień i zgrzytów. Warto dać druhnom odrobinę swobody, co do ostatecznej decyzji i wziąć pod uwagę ich wskazówki.

Panna młoda powinna się też zastanowić, czy suknia dla druhny będzie opłacona z jej kieszeni czy koszt 💸 spadnie na kobiety, które mają pełnić tę rolę. W tym ostatnim przypadku sukienki dla druhny nie mogą przekraczać ich możliwości finansowych, dlatego warto zacząć od przedyskutowania maksymalnej kwoty, którą można przeznaczyć na zakup lub uszycie kreacji. Sprawdźcie poniższe sukienki dla druhen, a na pewno wybór stylizacji dla nich nie będzie dla Ciebie problemem!

Druhny na ślubie – galeria zdjęć!

Oceń artykuł!

5/5 - (17)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore