Druhny na ślubie – modne rozwiązanie z Ameryki, które możesz wykorzystać na swoim ślubie!

Druhny na ślubie – modne rozwiązanie z Ameryki, które możesz wykorzystać na swoim ślubie!

Według polskiej tradycji weselnej najważniejszymi osobami towarzyszącymi parze młodej w dniu ślubu jest świadek i świadkowa. Wraz z nadejściem mody zachodniej państwo młodzi bardzo często decydują się jednak na posiadanie większej ilości druhen i drużbów, którzy w czasie przygotowań do ślubu będą wspierać ich w organizacji, a podczas ceremonii i przyjęcia służyć pomocą i pięknie się prezentować. Zastanawiasz się, czy chcesz mieć druhny na ślubie? Sprawdź, jaką funkcję pełnią i jakie stylizacje dla nich przygotować!

Druhny na ślubie to najczęściej najbliższe przyjaciółki panny młodej, jej siostry i kuzynki. Zwykle jest to grupka 4-8 kobiet, które rozpoznamy już na pierwszy rzut oka, ze względu na spójne, a często nawet takie same stylizacje. Zarówno podczas ceremonii, jak i w czasie przyjęcia weselnego spotkamy je tuż u boku panny młodej. Na ślubie będzie zatem świadek i świadkowa, a także kilka dodatkowych druhen i drużbów.

Bycie druhną na ślubie to bardzo miłe wyróżnienie dla gościa weselnego, które wiąże się z wieloma przyjemnościami, ale także kilkoma obowiązkami. Chociaż druhny na ślubie najczęściej zobaczymy w amerykańskich komediach romantycznych, to jednak coraz częściej role te przydzielane są również na polskich uroczystościach. Zwłaszcza wtedy, gdy gości na weselu jest dużo – więcej rąk do pomocy nie zaszkodzi!

Photos De Girasol

Zobacz także: Szukasz pięknych sukienek dla druhen? Znajdziesz je także w salonach sukien ślubnych! Sprawdź nasz katalog firm weselnych i znajdź butik w swojej okolicy.

Obowiązki druhny na ślubie i weselu – czym różnią się od obowiązków świadkowej?

Jeśli chodzi o obowiązki druhny na ślubie w Polsce, to zasada wygląda tutaj tak samo, jak w przypadku świadkowej – to panna młoda ustala, jakiego rodzaju pomocy oczekuje od danej osoby. Wszystko jest więc kwestią ustaleń, które odbywają się w trakcie przygotowań do ślubu. Panna młoda, mając do dyspozycji kilka druhen na swój ślub, powinna spotkać się z nimi i dokonać podziału obowiązków, aby każda z uczestniczek tego grona dokładnie wiedziała, co będzie jej zadaniem. Zwykle wszystkie druhny posiadają zestaw podobnych, wspólnych obowiązków, a dodatkowo każda z nich otrzymuje ewentualne dodatkowe zadania. Lista zadań dla druhen na ślubie i weselu będzie wyglądała następująco:

 • pomoc w wyborze wszelkich elementów stylizacji panny młodej oraz wspólna wizyta w salonie sukien ślubnych podczas przymiarek;
 • przygotowanie zabaw i atrakcji, aby wieczór panieński był maksymalnie udany, kompleksowa pomoc w organizacji tej imprezy i uczestnictwo w niej;
 • pomoc w odbiorze i dowiezieniu na salę różnych elementów niezbędnych podczas uroczystości – ciast, podziękowań dla gości, bukietów, dekoracji, napojów;
 • ewentualna pomoc w dekoracji sali weselnej i kościoła;
 • pomoc w przygotowaniach do ceremonii – ubieranie panny młodej;
 • jeśli panna młoda lubi tradycje i przesądy ślubne, druhny przynoszą dla niej coś niebieskiego, pożyczonego, nowego i starego;
 • pomoc w komunikacji i nadzorze nad wszystkimi podwykonawcami weselnymi (np. kamerzystą);
 • stworzenie orszaku i wprowadzenie pary młodej do kościoła, a następnie towarzyszenie jej i bycie gotowym w każdej chwili do pomocy (odebranie bukietu, ułożenie welonu i sukni);
 • wręczenie drobnych prezentów gościom, którzy uczestniczyli w samej ceremonii;
 • pomoc w odbiorze prezentów i kwiatów od gości weselnych po ceremonii;
 • przygotowanie ratunkowego koszyczka weselnego;
 • zbieranie kopert od gości weselnych;
 • branie udziału w zabawach weselnych, zabawianie gości, pomoc w integracji uczestników przyjęcia;
 • uczestnictwo w sesji zdjęciowej podczas wesela.
Opowiedziane Kadrem

Zobacz także: Gdzie zorganizować wieczór panieński, aby był niezapomnianym przeżyciem? Sprawdź nasze świetne propozycje!

Druhny na ślubie kościelnym – czy to jest możliwe i zgodne z zasadami?

Chociaż w przypadku ślubu cywilnego obecność druhny na ceremonii wydaje się być bardzo prostą sprawą, to jednak w przypadku ślubu kościelnego wiele panien młodych ma wątpliwości. Czy można mieć druhny na ślubie kościelnym? Co powie na to ksiądz, a co mówią reguły? 

W Polsce, zarówno podczas ślubu cywilnego, jak i kościelnego, obowiązki świadkowej może pełnić tylko jedna osoba, która ma ukończone 18 lat i posiada dowód osobisty. To ona poświadcza o zawarciu małżeństwa przez parę młodą. Najczęściej rolę tę pełni po prostu jedna z druhen. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby pannie młodej towarzyszyło kilka druhen, nawet podczas ślubu kościelnego. Nie są wymagane żadne zgody ani dokumenty, aby grupa druhen stanęła blisko panny młodej w czasie ceremonii (najczęściej po prostu siadają w pierwszych ławkach). Warto jednak poinformować o tym księdza.

druhny na weselu w różnych sukienkach w odcieniach beżu
BrodiFotografia

Sukienki dla druhen – jakie wybrać, by świta panny młodej prezentowała się zjawiskowo?

Jedno jest pewne – druhny na ślubie rozpoznamy po tym, że wyglądają niemal tak samo. Zwykle posiadają kreacje w tym samym kolorze lub jego odcieniach, mają na sobie takie same wianki, ozdoby we włosach lub kotyliony. Taka grupa pięknych kobiet ubranych w bardzo spójny sposób stanowi prawdziwą atrakcję ślubu i wesela, co z pewnością robi ogromne wrażenie na wszystkich gościach.

Sukienki dla druhen mogą być identyczne albo w bardzo podobnych fasonach, aczkolwiek różniących się drobnymi detalami (np. rodzajem dekoltu, wiązania w talii czy rękawem). Najczęściej druhny na ślubie noszą suknie do ziemi w pastelowych kolorach, które współgrają z kolorystyką przewodnią uroczystości. Suknie najlepiej się prezentują, gdy uszyte są z tego samego materiału. 

druhny na weselu inspiracje

Aby zadbać o spójny ubiór druhen, warto wcześniej spotkać się w komplecie i przedyskutować kwestię stylizacji. Dajmy szansę każdej z kobiet na to, by wypowiedzieć się w kwestii koloru, fasonu, stylu i materiału kreacji. Nie chcemy przecież kłótni, nieporozumień i zgrzytów. Warto dać druhnom odrobinę swobody co do ostatecznej decyzji i wziąć pod uwagę wszelkie ich wskazówki. Sprawdźcie poniższe sukienki dla druhen, a na pewno wybór stylizacji dla nich nie będzie dla ciebie problemem!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore