• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Drużba weselny – nieoceniona pomoc każdego pana młodego!

Drużba weselny – nieoceniona pomoc każdego pana młodego!

Ślub i wesele to niezwykłe, pełne wzruszenia i radości chwile w życiu pary młodej, podczas których obecność i wsparcie najbliższych jest szczególnie ważne. Posiadanie u swojego boku zaufanej osoby, która pomoże w trudnym momencie i na którą w każdej sytuacji można liczyć to prawdziwy skarb. W dzisiejszym artykule kilka słów o tym, kim jest drużba weselny i czym funkcja ta różni się od bycia świadkiem na weselu. Zapraszamy do lektury!

Drużba na weselu a świadek?

Świadek to zgodnie z definicją słownikową osoba obecna przy dokonaniu aktu prawnego i potwierdzająca podpisem ten akt. Zazwyczaj jest to osoba płci męskiej z najbliższej rodziny lub kręgu przyjaciół pary młodej, która nie tylko pomaga w weselnych przygotowaniach, ale bez której nie może odbyć się ślubna ceremonia. Drużba weselny to z kolei mężczyzna, również z najbliższego otoczenia pana młodego, który należy do ślubnego orszaku, uczestniczy w organizacji wesela, ale bez którego ślub tak naprawdę może się odbyć.

Zazwyczaj pary młode, planując swój wielki dzień decydują się na wybór świadka i świadkowej, którzy są jednocześnie jedynym drużbą i druhną na ślubie. Coraz częściej pojawia się jednak zwyczaj wybierania przez nowożeńców większej liczby osób, które pojawiają się w ślubnym orszaku. Wtedy właśnie zgodnie z tradycją, która przywędrowała do nas zza oceanu, wybierają oni swoich drużbów i druhny.

Świadek pana młodego zawsze nazywany jest pierwszym drużbą, pozostali członkowie mogą być określeni po prostu mianem drużbów, albo zostać wyraźnie wskazani w hierarchii jako drugi, trzeci czy czwarty drużba.

drużba weselny i pan młody
Envato

Zobacz także: Sesja stylizowana – zaaranżuj niezapomniany plener ślubny!

Drużbowie weselni – wsparcie i towarzystwo pana młodego

Bycie drużbą weselnym to z pewnością wyjątkowe wyróżnienie dla bliskich z otoczenia pana młodego. Przydzielenie takiej funkcji świadczy o ogromnym zaufaniu, jakim obdarza on osoby ze swojego rodzinnego i przyjacielskiego kręgu. Drużbami są najczęściej bracia, kuzyni, najbliżsi przyjaciele pana młodego, z którymi wiążą go szczególne więzi.

Często nowożeńcy, decydując się na wybór drużbów, pragną podkreślić zajmowaną przez nich funkcję odpowiednim strojem czy dodatkami na przykład identycznymi garniturami, w których pojawią się podczas uroczystości. Niezwykle ważne jest również to, aby stroje drużbów pasowały do stylizacji pana młodego, co będzie nie tylko świetnie wyglądało, ale stworzy idealne tło do wykonania pięknych, ślubnych fotografii.

Jeśli nie chcecie, aby wasi drużbowie byli ubrani identycznie, możecie postawić na przykład na jednakowe przypinki w klapach garnituru lub takie same ozdoby w butonierkach, które pozwolą na ich łatwe odróżnienie od pozostałych gości. W zależności od stylu wesela czy motywu, w jakim organizowane jest przyjęcie, możecie pokusić się o jeszcze inne dodatki i elementy, które będą idealnie z nim korespondowały i podkreślą wasz zaszczytny, ślubny orszak.

drużba weselny pomagający panu młodemu w przygotowaniach do wesela
Envato

Zobacz także: Sypanie ryżem na szczęście, czyli obsypywanie pary młodej na wyjście z kościoła lub urzędu

Co robi drużba na weselu?

Zadania drużby na weselu są ściśle związane z obowiązkami świadka, oczywiście z wyłączeniem konieczności podpisania aktu zawarcia związku małżeńskiego. W jakich czynnościach pomaga zazwyczaj parze młodej drużba weselny? Poniżej kilka zadań, w których jego wsparcie jest naprawdę nieocenione:

 • pomoc w organizacji i przygotowaniach weselnych, zarówno w dniu samego ślubu, jak i przed uroczystością
 • zorganizowanie wspólnie ze świadkiem wieczoru kawalerskiego dla pana młodego
 • dbanie o gości w trakcie trwania wesela
 • wznoszenie toastów podczas przyjęcia weselnego
 • zadbanie o sprawny transport dla weselników
 • wygłaszanie przemowy weselnej – jeśli drużbów jest kilku oprócz świadka głos może zabrać na przykład jeden wytypowany przedstawiciel
 • uczestnictwo w plenerze ślubnym wraz z parą młodą
 • pilnowanie, aby w emocjach i ślubnym zamieszaniu pan młody nie zapomniał o obrączkach
 • branie udziału w zabawach weselnych
 • kontrolowanie czy na stołach weselników niczego nie brakuje

Drużbowie – zainspiruj się!

Choć czasem zwyczaj posiadania drużbów i orszaku ślubnego spotyka się z krytyką, gdyż uważany za przejaw amerykanizacji w polskiej tradycji weselnej musicie przyznać, że prezentuje się on naprawdę zjawiskowo!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu