Farbowanie ubrań – odmień w łatwy sposób swoją garderobę

Farbowanie ubrań – odmień w łatwy sposób swoją garderobę
Colored colorful powder kumkum on Indian bazaar for holi festival celebration

Twoja ulubiona sukienka straciła już dawny blask lub nie pasuje odcieniem do nowych butów? Jest na to sposób, który nie wymaga dużego nakładu pieniędzy. Farbowanie ubrań pozwoli ci na nowo cieszyć się ulubionymi bluzkami, spodniami i sukienkami!

Aplikacja wesele z klasą

Możesz zmienić kolor zarówno lżejszych elementów garderoby np. jedwabnej apaszki, jak i farbować ubrania z grubszego materiału, takie, jak bawełniane koszulki czy zawsze modne jeansy damskie. Wszystko zależy od zastosowanej techniki i efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Oferty promowane

Farbowanie ubrań w domu – czy można to robić w pralce?

Jeśli planujesz farbowanie ubrań, możesz to zrobić samodzielnie w domu, wykorzystując kilka prostych tricków. Najważniejszym elementem zmiany koloru wybranej tkaniny jest zastosowanie odpowiedniego barwnika, który można kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Istnieją zarówno barwniki naturalne, jak i syntetyczne przeznaczone do konkretnych materiałów.

Farbowanie ubrań możesz wykonać bardzo łatwo bez gotowania, w pralce, wkładając do niej odzież wraz z otwartym pojemnikiem zakupionego barwnika. Przeprowadzając całą procedurę, najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta, tak by nie zniszczyć tkaniny i aby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Szczególną uwagę zwróć na czas farbowania oraz temperaturę wody. Pamiętaj, że ubrania, które wkładasz do pralki, powinny być czyste i suche. Farbowaniu lepiej poddają się materiały naturalne takie jak bawełna. Odcień barwnika na lnianej bluzce będzie więc bardziej intensywny, niż na syntetycznym sportowym topie.

Możliwe jest także farbowanie ubrań z wykorzystaniem naturalnych produktów m.in. kurkumy czy buraka oraz przy pomocy barwnikia spożywczego. Wspaniałe efekty ombre, czyli tonowej koloryzacji możesz uzyskać, zanurzając stopniowo na kilka minut tkaninę w garnku z ciepłą wodą i barwnikiem. Oryginalne efekty uzyskuje się także na kurtkach i kamizelkach jeansowych, wykorzystując farby brokatowe do tkanin oraz specjalne markery do tworzenia dekoracji na ubraniach. Z pewnością, oglądając kurtki wiosenne damskie w popularnych sieciówkach, nie znajdziesz drugiej tak oryginalnej sztuki jak twojai!

Zafarbowane ubrania suszą się na dworze
Unsplash

Farbowanie ubrań na czarno

Jeśli twoje czarne ubrania z czasem tracą intensywny odcień, a ołówkowa spódnica w kolorze czarnym będzie bardziej praktyczna, niż beżowa, schowana w szafie, zaprzyjaźnij się z czarnym barwnikiem. Farbowanie ubrań na czarno możesz wykonać zarówno w pralce, jak i w garnku. W przypadku korzystania z naczyń kuchennych należy się liczyć z tym , że trzeba będzie je dokładnie umyć, albo pozostawić do kolejnego farbowania (a warto to zrobić, bo czarny kolor z czasem płowieje). Wielu producentów zapewnia, że barwnik nie pozostawia natomiast brudnych śladów w pralce.

Farbowanie ubrań na ciemny kolor, głównie na czarno, jest również dobrym rozwiązaniem, kiedy z ulubionych ciuchów nie schodzą plamy. Barwnik może przykryć powstałe niedoskonałości i będziesz mogła na nowo cieszyć się cubraniem.

Farbowanie ubrań - farbnik wlewany do wody
Envato

Jaka jest cena farbowania ubrań?

Jeśli obawiasz się farbowania na własną rękę, możesz skorzystać z usług profesjonalnych zakładów. Niektóre pralnie chemiczne również oferują farbowanie, które nie zawsze wiąże się z wysokim kosztem. Profesjonalne farbowanie ubrań jest czynnością czasochłonną, a jego cena uzależniona jest od intensywności barwy, którą chcemy uzyskać, powierzchni materiału oraz rodzaju tkaniny.

Przyjmuje się, że koszt farbowania jednego elementu garderoby np. bluzki czy koszuli, spódnicy lub spodni to ok. 50 zł. Cena zmiany koloru marynarki to ok. 80 zł, płaszcza lub kurtki skórzanej – 100 zł, garnituru 150 zł. Najtańsze jest farbowanie poszewki czy apaszki – ok. 20 zł.

Cena barwników do samodzielnego wykorzystania w domu waha się od 2 do 40 zł w zależności od koloru, przeznaczenia oraz producenta. Cena pisaków do ubrań to koszt ok. 5 zł za jeden kolor. Relatywnie tanie są naturalne barwniki np. sok z buraków, łupiny z cebuli, jagody, rumianek czy czerwona kapusta. Koszt przygotowania takiego barwnika to cena wybranego produktu spożywczego.

Podsumowując, farbowanie ubrań pozwoli ci efektownie odmienić swoje ubrania. Pamiętaj jednak, żeby najpierw poćwiczyć na skrawkach materiału, by nie zniszczyć odzieży. Trening czyni mistrza, więc na pewno szybko złapiesz bakcyla i będziesz przyciągać spojrzenia oryginalnymi, jedynymi w swoim rodzaju ubraniami!

4.4/5 - (33)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore