• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Formalności po ślubie? Zobacz, co Cię czeka po weselu!

Formalności po ślubie? Zobacz, co Cię czeka po weselu!

Jesteście już po ślubie i powoli schodzicie na ziemię. Jednak oprócz podróży poślubnej czekają na Was jeszcze poślubne formalności. Zobaczcie, jakie i jak ich dopełnić.

Trzeba otworzyć koperty, odpakować prezenty i podziękować gościom! Jednak oprócz tych przyjemnych rzeczy na nowożeńców czekają też te mniej interesujące –  załatwienie formalności poślubnych. I chociaż niektóre czynności po ślubie są kwestią wyboru, to inne – obowiązkiem.

Wymiana dokumentów

Często po ślubie kobieta przyjmuje nazwisko męża albo po prostu dołącza je do swojego. Jeśli zdecydujesz się na taką zmianę, to ta zobowiązuje Cię przede wszystkim do wymiany dowodu osobistego.

Aby to zrobić, należy udać się do urzędu miasta w miejscu swojego zamieszkania, złożyć osobiście wniosek o wymianę dowodu osobistego oraz dołączyć odpis aktu małżeństwa. Spis wszystkich aktualnych dokumentów, które są potrzebne, by zmienić dowód, znajduje się na stronie internetowej każdego urzędu. Na szczęście obecnie urzędy działają coraz sprawniej!

Wymiana dowodu obliguje również do wymiany prawa jazdy. Należy także zaktualizować dane w banku, w funduszu emerytalnym oraz urzędzie skarbowym. Żeby nie udawać się specjalnie do skarbówki, przy odbiorze dowodu osobistego można od razu wypełnić formularz NIP-3.  Wycieczki do banku jednak nie da się zwykle uniknąć – nowy wzór podpisu należy tam złożyć osobiście.

Także z upływem czasu trzeba wymienić m.in. paszport, okresowy bilet komunikacji miejskiej, dowód rejestracyjny samochodu, legitymację studencką lub służbową.  Należy też zawiadomić o zmianach pracodawcę, uczelnię, operatora komórkowego czy spółdzielnie mieszkaniową.

Zdjęcie: Pexels

Wspólne mieszkanie

Kolejną formalnością jest zwykle zmiana adresu zamieszkania.

Jeżeli nie zamieszkaliście razem przed ślubem, to zmiana adresu zamieszkania po ślubie to również zmiana adresu korespondencyjnego. Możesz także zmienić adres zameldowania. Dokument meldunkowy można dołączyć do wniosku o wymianę dowodu osobistego.

Przy zmianie adresu zamieszkania można także zadbać o zmianę przychodni i lekarza rodzinnego w pobliżu.

Wspólne konto

Czy po ślubie lepiej mieć wspólne czy osobne konto? To zależy od nowożeńców. Większość ludzi uważa, że jedno konto to kwestia wygody i pewności finansowej, a nie braku zaufania do współmałżonka.

Jeżeli dotychczas mieliście oddzielne konta, a chcecie posiadać jedno wspólne –  zlikwidujcie jedno z nich, a na drugim dopiszcie współmałżonka.

Stroje ślubne

Rzecz, którą warto dopiąć zaraz po ślubie, to wyczyszczenie sukni ślubnej i garnituru. Najlepiej zrobić to, oddając ubrania do profesjonalnej pralni chemicznej. Jeżeli w przyszłości stroje będą sprzedawane – to będą do tego już przygotowane. Poza tym dobrze wyczyszczone ubrania nie ulegną zniszczeniu i mogą służyć kilka dobrych lat. Kto wie, czy na 10. rocznicę ślubu nie będziecie chcieli założyć weselnego stroju i udać się na spacer? 🙂

Zdjęcie: Pexels

Nowy etap

Nowe nazwisko, nowy adres, nowe życie! Czas na rozpoczęcie życia małżeńskiego w pewnym wymiarze.  Nie jest to proste, ale z pewnością owocne i przyjemne! Czyż nie? 🙂

Autor: Viktoriia Metelska

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu