• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Fotografia ślubna – jak szukać fotografa na wesele?

Fotografia ślubna – jak szukać fotografa na wesele?

Każda para chcąca uwiecznić dzień swojego ślubu na zdjęciach i filmie staje przed trudnym wyborem: jakiego fotografa i kamerzystę wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przecież zdjęcia i film mają być pamiątkę na całe życie, a niektórych ujęć nie da się niestety powtórzyć.

Fotografia ślubna jest obecnie wyjątkowo prężnie rozwijającą się branżą w Polsce. Na rynku pojawia się coraz więcej firm i indywidualnych osób wykonujących usługi fotograficzne i filmowe. Jak więc wśród tysięcy wykonawców znaleźć tego, który wykaże się profesjonalizmem, rzetelnością i świetną znajomością warsztatu?

Fotografia ślubna rządzi się innymi prawami niż tradycyjna fotografia studyjna. Niezwykle istotna jest w niej kreatywność wykonawcy oraz jego umiejętność „złapania” kontaktu z klientem, tj. zawiązania z nim subtelnej nici porozumienia.

Poszukiwany w sieci

Oczywiście, w dzisiejszych czasach poszukiwania fotografa na ślub najlepiej jest rozpocząć od przejrzenia stron internetowych. Profesjonalna wizytówka w sieci często przekłada się na rzetelność usług. Możecie podpytać znajomych, którzy w ostatnim czasie korzystali z podobnych usług. Możecie też liczyć na polecenia innych firm (np. w salonie sukien ślubnych). Zawsze jednak warto umówić się na spotkanie, aby omówić szczegóły osobiście i dopiero po takim spotkaniu podpisać umowę.

Przynajmniej rok przed ślubem

Poszukiwania fotografa należy rozpocząć najpóźniej rok przed planowaną uroczystością, ponieważ tym bardziej znanym i polecanym później może brakować wolnych terminów. Średnio terminy rezerwowane są dwanaście miesięcy przed planowaną datą ślubu. Oczywiście nie zawsze długi termin rezerwacji świadczy o tym, że mamy do czynienia z firmą czy też fachowcami w tej branży niezastąpionymi – więc nie warto panikować. Warto jednak zdecydować się na wcześniejszą rezerwację, jeśli swój wielki dzień będziemy świętować w popularne miesiące, takie jak lipiec, sierpień czy wrzesień. W tych przypadkach rezerwacja z dwuletnim wyprzedzeniem nie jest niczym nietypowym.

Pokaż zdjęcia a powiem Ci, kim jesteś

Na stronie internetowej przejrzeć można portfolio danego fotografa i na przykładach zrealizowanych zdjęć zadecydować, czy jego styl i wizje, kreatywność, ujęcia a nawet barwy nam odpowiadają i czy chcemy się z nim spotkać. Warto też zajrzeć na bloga danego autora, tam tak naprawdę można ocenić czy autor lubi to, co robi.

Nie zadawajcie pytań na forum „Co sądzicie o zdjęciach X?”- wynajmujecie fotografa dla użytkowników forum czy dla siebie? To Wam mają się podobać zdjęcia a nie innym forumowiczom, poza tym narażacie się na lobbing ze strony „dobrych dusz” współpracujących z danym autorem.

Z poleceń znajomych można skorzystać. Ale to, co podoba się im, wcale nie musi Wam. Dlatego fotografa i kamerzystę sprawdźcie sami. Zastępowanie profesjonalisty wujkiem lub innym członkiem rodziny nie jest dobrym pomysłem. Pamiętajcie, że ta osoba jest Waszym gościem. Po kilku drinkach, zamiast robić zdjęcia z zaangażowaniem, będzie rozmawiała przy stole lub się bawiła. Pięknej pamiątki ze ślubu i wesela próżno będzie się domagać!

Pamiętajcie też o warunkach, które powinien spełnić dobry fotograf oraz kamerzysta.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu