• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Gry planszowe – idealna rozrywka na wspólny wieczór

Gry planszowe – idealna rozrywka na wspólny wieczór

Wolny czas to chwila, którą zazwyczaj chcemy jak najowocniej wykorzystać. Wycieczka za miasto, wyjście do kina czy rowerowa przejażdżka – propozycji jest naprawdę sporo. Co jeśli jednak zostajemy w domu, a nuda powoli zaczyna nam doskwierać? Zdecydowanie warto sięgnąć wówczas po gry planszowe, które stanowią idealną rozrywkę nie tylko dla najmłodszych, ale także dorosłych graczy! Poniżej nasz subiektywny ranking planszówek doskonałych zarówno na spotkania towarzyskie, jak i weekendowe popołudnie z dziećmi.

Gra planszowa, czyli w to warto zagrać!

Gry planszowe z pewnością u wielu z was przywołują na myśl wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to w zimowe wieczory graliście wspólnie z rodzicami czy rodzeństwem w Chińczyka czy Grzybobranie. W ostatnich latach stały się one ponownie niezwykle popularne nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród nieco starszych graczy, którzy z przyjemnością sięgają po planszówki w trakcie spotkań ze znajomymi, a także romantycznego wieczoru tylko w dwoje.

Wśród szerokiego wachlarza dostępnych na rynku gier można wyróżnić gry logiczne, strategiczne, towarzyskie, ale także te dedykowane specjalnie dla dzieci. Niewątpliwie bez względu na to, jaki rodzaj gry wybierzecie, każda z nich pozwala na kreatywne spędzenie wolnego czasu, a także rozwija umysł, pozwalając na lepsze zapamiętywanie, co zostało potwierdzone naukowo.

Kostki do gry planszowej
Envato

Zobacz także: Jak zrobić slime? Kilka sposobów na przygotowanie zabawki uwielbianej przez dzieci

Najlepsze gry planszowe towarzyskie – te propozycje będą strzałem w dziesiątkę podczas organizowanych domówek!

Towarzyskie gry planszowe to świetna okazja do lepszego poznania się, a także rozluźnienia atmosfery podczas spotkań, jeśli zaproszone osoby nie znają się zbyt dobrze. Na jakie propozycje szczególnie powinniście zwrócić uwagę?

  • 5 sekund – ta gra to z pewnością dawka ogromnej ilości humoru. Zadaniem graczy jest w jak najkrótszym czasie wymienić 3 rzeczy związane z wybranym pytaniem, a czas nieubłaganie odlicza przesypujący się w klepsydrze piasek!
  • Party time – obowiązkowa pozycja na każdej domówce. Gra polega na losowaniu przez drużyny określonych zadań, które muszą wykonać (rymowanie, kalambury, odgadywanie znanych postaci itp.), a to wszystko w bardzo krótkim czasie!
  • Ryzyk-fizyk – jedna z najpopularniejszych gier imprezowych! Z ilu słów składa się hymn Hiszpanii? a może Ile kilogramów cukru spożywa przeciętny Polak w ciągu roku? Nie znasz odpowiedzi na te pytania? Wcale nie jesteś przegranym! Najważniejsze w grze jest to, aby wskazać poprawną opcję i zaryzykować pieniądze we właściwym momencie!
  • Dixit – jeśli uwielbiacie gry w skojarzenia, ta propozycja jest właśnie dla Was! Każdy z graczy w swojej rundzie staje się narratorem i spośród kart, które posiada, wybiera jedną, podając do niej skojarzenie. Zadaniem pozostałych graczy jest wybór takiej karty ze swojego wachlarza, która najlepiej obrazuje skojarzenie narratora. Następnie gracze muszą odgadnąć, która z położonych na stole kart należy do narratora.
  • I know – to gra, w której nie wystarczy tylko rozległa wiedza, aby wygrać, konieczne są także umiejętności taktyczne, by wykorzystać wiedzę innych graczy i przewidzieć trafność udzielanych przez nich odpowiedzi.

Towarzyskie planszówki to naprawdę świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi. Dlatego jeśli wkrótce wybierasz się do znajomych, którzy urządzili nowe mieszkanie i nie wiesz, jaki prezent na parapetówkę będzie najlepszy, postaw na towarzyską grę planszową. To także doskonały prezent dla dwojga, gdyż na rynku dostępnych jest coraz więcej propozycji planszówek dla par.

Tata i syn grają w gry planszowe
Envato

Zobacz także: Jak ćwiczyć w domu i zadbać o swoje zdrowie? Poznaj sprawdzone porady!

Najlepsze gry planszowe dla dzieci

Zastanawiasz się, co robić w domu z dziećmi? Na ratunek przychodzą gry planszowe, które nie tylko gwarantują świetną rozrywkę, ale pozwalają także na lepsze poznanie świata, planowanie i przede wszystkim rozwijają wyobraźnię wśród najmłodszych. Jakie gry dla swoich pociech warto wybrać?

Z pewnością doskonale sprawdzą się Scrabble Junior. Gra polega na łączeniu ze sobą liter na planszy, a także samodzielnym układaniu słów, w zależności od poziomu zaawansowania dziecka. Planszówka ta nie tylko zwiększa zasób słownictwa, ale także pozwala na naukę nowych słów. Świetną edukacyjną grą dla najmłodszych będzie także I know Junior, w której mogą one pogłębiać wiedzę o otaczającym je świecie. Różnorodność dostępnych w grze kategorii sprawia z kolei, że planszówka nie znudzi się za szybko waszym pociechom.

Rodzinny czas z dziećmi umili także Jenga, czyli budowanie wieży z klocków, które najpierw musimy z niej wyciągnąć. Im wyższa budowla, tym większa frajda dla graczy. Świetnie sprawdzi się także zabawa w Dooble Kids. Gra polega na tym, aby jak najszybciej znaleźć wśród rozłożonych na stole kart dwa identyczne obrazki. Z pozoru proste zadanie, w praktyce wcale nie musi takie być!

Gry planszowe dla dwojga – jakie planszówki będą najlepsze na wieczór z ukochaną osobą?

A co jeśli nie macie możliwości zaproszenia do siebie znajomych i przyjaciół? Na ratunek przychodzą wówczas propozycje planszówek do zagrania we dwoje.

Bez problemu w parze zagracie w Dobble czy Scrabble. Możecie także sprawdzić swoją gibkość i elastyczność, organizując rozgrywkę w Twistera. A jeśli lubicie dreszczyk emocji lub jesteście wielbicielami horrorów, koniecznie zagrajcie w Czarne historie! Gra polega na odgadnięciu, jak doszło do przerażających wypadków opisanych na ilustrowanych kartach. A jakie planszówki najlepiej wykorzystać, aby zorganizować romantyczny wieczór we dwoje? Postawcie na Ego Love lub Gierki małżeńskie, gry w których sprawdzicie, jak dobrze znacie swoje drugie połówki, wskazując na odpowiedź, którą według was na wybrane pytanie udzieliłaby ukochana osoba. Takie gry to także doskonały prezent na rocznicę ślubu na przykład dla rodziców!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu