Ile kosztuje ślub cywilny – wszystkie opłaty zebrane w jednym miejscu!

Ile kosztuje ślub cywilny – wszystkie opłaty zebrane w jednym miejscu!

Coraz więcej młodych osób decyduje się zorganizować osobno ślub cywilny i ślub kościelny, zamiast zadowolić się jedną uroczystością i wziąć ślub konkordatowy. Są również takie pary, które zupełnie rezygnują ze ślubu kościelnego.

Oczywiście ślub cywilny daje zakochanym nieco większą swobodę i możliwość wyboru. Po pierwsze, jest to idealna opcja dla wszystkich zakochanych, którzy wymarzyli sobie ślub w plenerze. Ze względu na pewne obwarowania, ślub kościelny może odbyć się jedynie w miejscu uświęconym, takim jak kościół czy kapliczka. Po drugie, koszty związane z organizacją ślubu cywilnego są nieco niższe, ponieważ odpadają opłaty za nauki przedmałżeńskie czy danie na zapowiedzi przedślubne. Ile zatem kosztuje ślub cywilny? Które opłaty musi wnieść każda para młoda, a które są dodatkowe?

Ile kosztuje ślub cywilny?

Każda para młoda, która w Polsce chce wziąć ślub cywilny, musi być przygotowana na stałe opłaty urzędowe, bez których nie odbędzie się żadna uroczystość. Podstawowe koszty dotyczą:

  • sporządzenia aktu małżeństwa (84 złote),
  • sporządzenia dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego w przypadku zgonu małżonka lub rozwodu (22 złote),
 • opłaty za przyspieszenie miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego (39 złotych).

Dodatkowo para młoda, które chce, aby podczas uroczystości w urzędzie stanu cywilnego była obecna muzyka, musi dopłacić od 50 do 150 złotych. Kwota zależna jest od zasad panujących w urzędzie, w którym będziecie brali ślub.

Jak widać, jeśli nie chcemy przyspieszyć terminu ślubu lub nie potrzebujemy dodatkowego zaświadczenia, za samą skromną uroczystość należy zapłacić niecałe 100 złotych. Oczywiście sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli para zdecydowała się na ślub w plenerze. Wtedy koszty uroczystości są znacznie wyższe.

Ile kosztuje ślub cywilny - para młoda po ślubie

Zobacz także: Dekoracje ślubne – zajrzyj do naszego katalogu i wybierz swojego dekoratora!

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Moda na ślub w plenerze przybyła do Polski spoza granic i zadomowiła się już na dobre. Ślub na polanie, na plaży lub w górach to marzenie niejednej panny młodej, która ten jeden jedyny dzień planowała od najmłodszych lat. Na szczęście również polscy urzędnicy postanowili wyjść naprzeciw pragnieniom par młodych i od pewnego czasu zorganizowanie ślubu w plenerze jest znacznie prostsze. Jedyne co może stanąć na przeszkodzie, to znacznie wyższe koszty.

Według przepisów i nowej ustawy o aktach stanu cywilnego opłata za ślub w plenerze nie może wynosić więcej niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. W większości urzędów opłata ta jednak wynosi 1000 złotych, bez względu na wzrost średniego wynagrodzenia. Co składa się na tę kwotę? Przede wszystkim koszt stroju urzędnika i niezbędne akcesoria:

  • pełen strój urzędnika,
  • usługi fryzjerskie,
  • konserwacja odzieży,
  • nabycie insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP,
  • patera na obrączki,
  • konserwacja patery,
  • koszt dojazdu,
 • wynagrodzenie dla zastępcy kierownika USC.

Oczywiście dodatkowo pary młode muszą pomyśleć o różnych innych elementach uroczystości, takich jak: muzyka na ślub, dekoracje ślubne, wynajęcie krzeseł czy dekoracje kwiatowe. Przed wyborem miejsca na ślub w plenerze należy zastanowić się, czy nie zaburza ono powagi urzędy, gdyż w takim wypadku urzędnik może nie wyrazić zgody na przeprowadzenie uroczystości.  

Para młoda po ślubie

Zobacz także: Sukienki na ślub cywilny – sprawdź propozycje!

Ile kosztuje ślub cywilny za granicą?

Co jeśli mieszkacie za granicą i właśnie tam chcecie wziąć ślub lub waszym marzeniem jest skromna uroczystość na jakiejś rajskiej wyspie? Oczywiście istnieje również taka możliwość. Ile kosztuje zorganizowanie ślubu cywilnego za granicą?

Jeśli chcecie wziąć ślub cywilny na terenie Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, Anglii lub Hiszpanii, musicie uiścić opłatę konsularną, która wynosi 500 Euro i którą należy wpłacić gotówką przed uroczystością.

W przypadku krajów spoza Unii Europejskiej, koszt ślubu cywilnego różni się znacząco. Aby dokładnie dowiedzieć się, jaka jest opłata, na przykład na terenie Japonii lub Stanów Zjednoczonych, należy skontaktować się z konsulatem danego kraju. Spis kontaktów znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W polskim urzędzie należy wnieść opłatę za wydanie dokumentu, zaświadczającego o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju (około 35 złotych). Następnie z zaświadczeniem należy udać się do wydziału konsularnego po stosowne tłumaczenie, za które zapłacicie około 40 złotych.

4.4/5 - (25)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore