Ile wódki na wesele powinna kupić para młoda? Sprawdź, jak to obliczyć!

Ile wódki na wesele powinna kupić para młoda? Sprawdź, jak to obliczyć!

Choć od jakiegoś czasu pojawia się moda na wesele bez alkoholu lub tylko z delikatniejszymi trunkami, to jednak wciąż wiele par młodych nie wyobraża sobie, żeby zabawa odbyła się bez mocniejszego alkoholu. Podczas organizacji uroczystości warto zastanowić się między innymi nad tym, ile wódki na wesele należy kupić, aby nie przepłacić i aby jej nie zabrakło.

Oczywiście ilość alkoholu zależna jest od kilku czynników, między innymi od liczby zaproszonych gości. Podobnie jest, kiedy wybieramy ciasta na wesele lub decydujemy, jak ciężki powinien być tort weselny 🎂, aby dla wszystkich wystarczyło. Czy istnieje jakaś zasada liczenia ilości alkoholu na przyjęciu? Czy da się precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ile wódki na wesele jest tak naprawdę potrzebne? Zobaczcie, od czego to zależy i jak policzyć liczbę butelek mocniejszego trunku. 

Kalkulator alkoholu na wesele
Adobe Stock

Ile wódki na wesele z poprawinami i jednodniowe

Wybór i ilość zakupionej wódki zależy od kilku czynników. Po pierwsze ważne jest to, czy zdecydowaliście się na jednodniowe wesele, czy może jednak planujecie zorganizować również poprawiny. Oczywiście jeśli myślicie o opcji numer dwa, alkoholu musi być trochę więcej. Przed zakupem weźcie jednak pod uwagę, że wśród gości są dzieci i na przykład kobiety w ciąży, które z pewnością nie będą piły wódki ani żadnych innych napojów wyskokowych. Dodatkowo na weselu warto również podać wino 🍷.

Jeśli postanowiliście zainwestować w drinkbar 🍹, musicie mieć świadomość, że część zaproszonych gości zupełnie zrezygnuje z picia wódki. Oczywiście w większości będą to kobiety, jednak coraz częściej również panowie sięgają po drinki. W drinkbarze mogą pojawić się również drinki bezalkoholowe, co zdecydowanie będzie miłym ukłonem w stronę tych wszystkich osób, które nie mogą pić alkoholu ☺️.

Coraz częściej na weselach spotyka się również stoły biesiadne, które przypominają słodki stół 🍦 lub stół wiejski. Na nich ustawiona jest beczka z piwem i różnego rodzaju nalewki, które z pewnością znajdą swoich amatorów. 

Warto jednak pamiętać o tym, że wódka weselna potrzebna jest nie tylko na sali, aby ustawić ją na stołach, ale także w różnych innych momentach zabawy. Jeśli istnieje tradycja wykupowania panny młodej 👰, wódka przyda się panu młodemu 🤵‍♂ właśnie wtedy. Przyszły małżonek musi również być przygotowany, że na jego drodze stanie brama weselna i aby mógł przejechać dalej, będzie musiał “zapłacić” wódką. Butelki alkoholu przydają się również w trakcie różnych zabaw weselnych i oczepin.  

Ile wódki na wesele - kieliszek
Unsplash

💡 Zobacz także: Szukasz barmana na wesele? Sprawdź nasz katalog, w którym znajdziesz najlepsze oferty!

Ile wódki na wesele na 50, 100, 120 i 150 osób?

Jak zatem odpowiedzieć na pytanie, ile wódki na wesele jest potrzebne? Można zastosować jeden z najstarszych i najbardziej znanych sposobów, o którym mówią również właściciele sal weselnych. Zazwyczaj liczy się, że na jedną osobę przypada 0,5 litra wódki 🍾. 

Jeśli zatem robicie wesele na 50, 100, 120 lub 150 osób, wystarczy odpowiednio pomnożyć liczbę gości przez 0,5 l, aby wyszła liczba litrów lub butelek

Wesele na 50 -> 25 litrów wódki lub 50 butelek o pojemności 0,5 litra.
Wesele na 100 osób -> 50 litrów wódki lub 100 butelek o pojemności 0,5 litra.
Wesele na 120 osób -> 60 litrów wódki lub 120 butelek o pojemności 0,5 litra.
Wesele na 150 osób -> 75 litrów wódki lub 150 butelek o pojemności 0,5 litra.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, warto wziąć pod uwagę liczbę osób poniżej 18. roku życia oraz osoby, które z pewnością alkoholu pić nie będą. Ta nadwyżka powinna wystarczyć na wszystkie dodatkowe sytuacje, w których butelka wódki będzie przydatna. 

Ile wódki na wesele przelicznik
Adobe Stock

W przypadku poprawin można kupić o 25 % więcej wódki, licząc na to, że goście będą również spożywali alkohol drugiego dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że w poprawiny najczęściej schodzi znacznie mniej alkoholu. 

Jeśli alkohol kupujecie sami, możecie umówić się z właścicielem hurtowi, że zwrócicie mu nieotwarte kartony 📦. Oczywiście nie każda hurtownia zgodzi się na taki krok. Jeśli alkohol zapewnia sala, bardzo często płaci się jedynie za otwarte butelki. Średnio za butelkę wódki płaci się od 18 do nawet 30 kilku złotych 💰 za sztukę.  

Podsumowanie tego artykułu

 

4.7/5 - (13)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore