Czy warto przed ślubem spisać intercyzę? Jakie wiążę się z tym prawa i obowiązki?

Czy warto przed ślubem spisać intercyzę? Jakie wiążę się z tym prawa i obowiązki?
Adobe Stock

Intercyza, czyli inaczej umowa majątkowa małżeńska, to jeden z dokumentów, który między przyszłymi małżonkami potrafi budzić wiele emocji. Sprawdź, czy warto ją spisywać i poznaj wszystkie “za” i “przeciw”!

Zbliżający się ślub konkordatowy czy ślub cywilny rzadko kiedy sprawia, że para młoda skłania się ku rozważaniu o poważnych kwestiach finansowych. Nawet jeśli jej myśli skierowane są ku przyszłości, zazwyczaj dotyczą założenia rodziny, wspólnego dekorowania domu, wspólnego zamieszkania i oczywiście sprowadzenia na świat potomstwa. Kompletujecie dokumenty do ślubu, wybieracie salę weselną i nie w głowie Wam rozmowy o pieniądzach? Jednak w niektórych przypadkach kwestie majątkowe wysuwają się na pierwszy plan. Dzieje się tak, gdy jedna ze stron chce podpisać intercyzę jeszcze przed ślubem. Słowo to dla wielu osób brzmi dość groźnie. A co właściwie oznacza w praktyce? Czy intercyzę można również podpisać po ślubie, już w trakcie trwania małżeństwa? Intercyza ma swoje plusy i minusy, których trzeba być świadomym, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Sprawdźcie co warto wiedzieć na ten temat! ✍️

Co to jest intercyza?

Od momentu ślubu wszystko to, co należy do żony, staje się również własnością męża i odwrotnie, chyba że zaliczane jest do majątków osobistych, czyli na przykład zostało zakupione przez jedną ze stron jeszcze przed uroczystością. Jednak zasady ustawowej wspólności majątkowej można zmienić poprzez podpisanie intercyzy, czyli aktu notarialnego, który ustala sposób podziału majątku między małżonkami. 📜 Pamiętajcie, że wiadomość tego, na czym właściwie polega intercyza ma kluczowe znaczenie dla Waszych interesów.

intercyza - obrączki i długopis na dokumencie intercyzy
Adobe Stock

Intercyza a rozdzielność majątkowa: jakie są różnice? Czy to jest to samo? Nie i warto mieć świadomość, że tych pojęć nie należy używać zamiennie. Intercyza może ograniczać wspólność majątkową (wybrane dobra przestają być własnością jednej ze stron), rozszerzać wspólność majątkową (wybrane dobra należące do majątku osobistego stają się własnością wspólną) oraz ustanawiać rozdzielność majątkową. 📃 Definicja intercyzy wskazuje więc, że rozdzielność majątkowa to tylko jedno z dostępnych rozwiązań. 

Wyjaśniliśmy czym intercyza różni się od rozdzielności majątkowej, skąd zatem zła opinia, którą czasem się spotyka o intercyzach? Ten akt notarialny zazwyczaj kojarzony jest z całkowitą rozdzielnością majątkową, która wiąże się z tym, że po ślubie nic, co jest męża, nie należy do żony i odwrotnie. Małżonkowie mają oddzielne konta i dysponują jedynie swoimi dobrami. Jednak podpisanie tego typu dokumentu niejednokrotnie chroni rodzinę przed bankructwem i nieodpowiedzialnymi decyzjami jednej ze stron. 

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Istnieje jeszcze jeden rodzaj intercyzy, a mianowicie intercyza z wyrównaniem dorobków. 📑 Pod uwagę biorą ją zazwyczaj małżeństwa, w których jedna ze stron nie pracuje, ponieważ na przykład zajmuje się domem. W takim wypadku po ewentualnym rozwodzie dobra materialne małżonków muszą zostać wyrównane. 

Aby doszło do podpisania intercyzy, obie strony muszą osobiście stawić się u notariusza oraz dobrowolnie wyrazić zgodę na stworzenie dokumentu. Przed ślubem do podpisania umowy majątkowej małżeńskiej potrzebne są jedynie dowody osobiste, po ślubie należy również okazać akt małżeństwa. Intercyza przed ślubem to kwestia, którą zdecydowanie warto przemyśleć. Małżeństwo nie powinno być tylko romantycznym uniesieniem. Zadbanie o własne sprawy finansowe to przejaw rozsądku. 

Intercyza – po ślubie czy przed ślubem?

Wiesz już, co to jest intercyza, ale czy masz świadomość tego, że intercyzę można podpisać zarówno przed ślubem jak i po ślubie? 📜 Warunki, jakie zostały w niej zawarte, można również zmieniać w trakcie trwania małżeństwa. Intercyza daje więc pod tym względem spore pole do manewru i jeśli nie podpisaliście jej przed ślubem, możecie nadrobić zaległości. Warto jednak nadmienić, że dobra nabyte przez małżonków przed ślubem nie włączają się we wspólnotę małżeńską, a należą do majątku osobistego jednego z partnerów. W intercyzie zatem nie ma mowy o tych dobrach, chyba że zdecydujemy się na rozszerzenie wspólności majątkowej. Intercyza po ślubie to rozwiązanie dla osób, które zmienią zdanie i zdecydują o tym, że jednak wolą uregulować kwestie majątkowe.

intercyza - małżeństwo podpisujące intercyzę
Adobe Stock

Czy możliwa jest intercyza wsteczna?

Nie ma możliwości podpisania intercyzy z datą wsteczną – miejcie ten fakt na uwadze, jeśli planujecie uporządkowanie swoich stosunków majątkowych. ✍️ Możliwe jest natomiast, ale wyłącznie w bardzo specyficznych i uzasadnionych przypadkach, ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Jest to jednak bardzo skomplikowana od strony prawnej kwestia z uwagi na zagrożenie, że niektóre osoby mogłyby chcieć skorzystać z takiego rozwiązania, żeby nie dopuścić do zaspokojenia roszczeń wierzycieli. 

Koszt intercyzy

Ile kosztuje podpisanie intercyzy? Jeśli zrobimy to przed ślubem, koszt intercyzy wyniesie nas około 400 złotych, choć do sumy tej należy doliczyć 23% podatku VAT i wypisy od umowy, które za sztukę kosztują kilkanaście złotych. 💰

intercyza - kobieta pokazuje palcem mężczyźnie, gdzie ma podpisać intercyzę
Adobe Stock

Koszt intercyzy po ślubie może być znacznie wyższy, ponieważ kwota taksy notarialnej zależna jest wartości majątku wspólnego. Z tego też względu opłaty wahają się od 100 złotych do nawet 10 000 złotych. Podobnie jak przy podpisaniu intercyzy przed ślubem, do kwoty tej należy doliczyć podatek 23% i koszty wypisów. Innymi słowy, to ile kosztuje intercyza u notariusza to kwestia indywidualna. 

Intercyza a dziedziczenie

Niezależnie od tego, czy interesuje Was intercyza przedmałżeńska, czy chcecie ją zawrzeć po ślubie, musicie wiedzieć, z jakimi konsekwencjami wiąże się ten krok. Jak działa intercyza w przypadku dziedziczenia? Co, jeśli w trakcie małżeństwa otrzymaliśmy jakiś spadek? Czy należy on także do naszego współmałżonka? Otóż, jeśli spadkodawca nie postanowił inaczej, odziedziczone dobra wchodzą w skład majątku osobistego, wyłączając urządzenia użytku codziennego, takie jak: pralka czy telewizor. 

Intercyza a długi

intercyza - mężczyzna podpisuje piórem intercyzę
Adobe Stock

W przypadku długów małżonka, majątek drugiej strony jest chroniony, jednak i od tej zasady istnieją pewne wyjątki. 💰 Jeśli wierzyciel nie został poinformowany o podpisanej intercyzie, dobra małżeństwa traktowane są jako wspólne i to na małżonku spoczywa obowiązek udowodnienia, że w dniu zaciągnięcia zobowiązania intercyza była w prawie.

Intercyza a rozwód

Przed ślubem niewiele osób myśli o rozwodzie, ale prawda jest taka, że rozwody są coraz częstsze i trudno jednoznacznie przewidzieć, co i Wam przyniesie życie. Co w takim razie daje intercyza w razie rozwodu? Musicie wiedzieć, że intercyza jest kluczową kwestią, która ma znaczenie dla podziału majątku po rozwodzie. 👐 W tym przypadku wiele zależy od tego, jaką intercyzę ustanowiliście: czy jest to rozdzielność majątkowa czy intercyza z wyrównaniem dorobków, co nieco komplikuje sprawę. Musicie jednak pamiętać, że intercyza wcale nie oznacza, że po rozwodzie mąż lub żona nie będą musieli płacić sobie alimentów.

intercyza - kobieta w niebieskiej garsonce podpisuje dokument intercyzy
Adobe Stock

Intercyza a długi

Jeżeli macie lub planujecie dzieci, a jedno osoba zamierza w całości poświęcić się ich wychowaniu i zrezygnować z pracy, warto zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest wspomniana już wcześniej intercyza z wyrównaniem dorobków. Oznacza to, że w prawdzie w trakcie małżeństwa nie będziecie mieli majątku wspólnego, ale jeśli, na przykład, zdecydujecie się na rozwód, to strona, która wówczas znalazła się w gorszej sytuacji finansowej, może otrzymać tzw. „wyrównanie dorobku”. To bardzo ciekawy sposób na zabezpieczenie swoich interesów w sytuacji, w której jeden z małżonków nie jest w stanie pracować. 

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (28)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore