Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Piękna, zadbana i błyszcząca biżuteria to ozdoba kobiecej urody. Niestety po kilku miesiącach czy latach użytkowania srebrne kolczyki czy złoty pierścionek mogą nie prezentować się najlepiej. Jak dbać o biżuterię, w tym szczególnie o pierścionek zaręczynowy czy obrączki, by cieszyły nasze oko przez długi czas?

Jak dbać o biżuterię?

Czyszczenie błyskotek

Zaleca się systematyczne pielęgnowanie bizuterii. Po całodziennym użytkowaniu należy przetrzeć biżuterię suchą szmatką, usuwając pozostałości kosmetyków i potu. Raz w miesiącu dobrze jest przemyć biżuterię z zanieczyszczeń, można użyć w tym celu starej szczoteczki do zębów i wody. Nie należy samodzielnie czyścić powierzchni złoconych, zwłaszcza przy użyciu środków czyszczących i polerujących. Co pewien czas zaleca się oddać biżuterię do fachowej pielęgnacji i renowacji.

Użytkowanie biżuterii

 1. Przed przystąpieniem do prac domowych biżuteria powinna być ściągnięta z dłoni, to uchroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy wgniecenia oraz chemicznymi, wynikającymi z działania detergentów.
 2. Domowe środki czystości, a także kosmetyki – perfumy i lakiery mogą powodować przebarwienia biżuterii, a nawet uszkodzenie kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (bursztyn, perły).
 3. Biżuteria powinna być ściągnięta przed myciem rąk. Mydło może dostać się w szczeliny, z których trudno je usunąć, zwłaszcza wtedy, gdy biżuteria zdobiona jest kamieniami.
 4. Należy unikać noszenia biżuterii podczas uprawianiu sportów. Słona woda morska, woda w basenie mogą uszkodzić biżuterię, powodować przebarwienia lub czernienie.
 5. Biżuteria powinna być zdejmowana przed snem, szczególnie, jeśli jest wykonana z dmuchanego (dętego) złota.

Jak biżuteria powinna być przechowywana?

Każda sztuka biżuterii powinna być zawinięta w miękką tkaninę i szczelnie zamknięta w osobnym woreczku. Dzięki temu nie będzie narażona na uszkodzenie czy zakurzenie. Niepotrzebnie też się nie zabrudzi. Łańcuszków nie należy ciasno zwijać ani ich zaginać. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie biżuterii w specjalnej szkatułce lub w kuferku.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).