Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Piękna, zadbana i błyszcząca biżuteria to ozdoba kobiecej urody. Niestety po kilku miesiącach czy latach użytkowania srebrne kolczyki czy złoty pierścionek mogą nie prezentować się najlepiej. Jak dbać o biżuterię, w tym szczególnie o pierścionek zaręczynowy czy obrączki, by cieszyły nasze oko przez długi czas?

Aplikacja wesele z klasą

Czyszczenie błyskotek

Zaleca się systematyczne pielęgnowanie bizuterii. Po całodziennym użytkowaniu należy przetrzeć biżuterię suchą szmatką, usuwając pozostałości kosmetyków i potu. Raz w miesiącu dobrze jest przemyć biżuterię z zanieczyszczeń, można użyć w tym celu starej szczoteczki do zębów i wody. Nie należy samodzielnie czyścić powierzchni złoconych, zwłaszcza przy użyciu środków czyszczących i polerujących. Co pewien czas zaleca się oddać biżuterię do fachowej pielęgnacji i renowacji.

Oferty promowane

Użytkowanie biżuterii

  1. Przed przystąpieniem do prac domowych biżuteria powinna być ściągnięta z dłoni, to uchroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy wgniecenia oraz chemicznymi, wynikającymi z działania detergentów.
  2. Domowe środki czystości, a także kosmetyki – perfumy i lakiery mogą powodować przebarwienia biżuterii, a nawet uszkodzenie kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (bursztyn, perły).
  3. Biżuteria powinna być ściągnięta przed myciem rąk. Mydło może dostać się w szczeliny, z których trudno je usunąć, zwłaszcza wtedy, gdy biżuteria zdobiona jest kamieniami.
  4. Należy unikać noszenia biżuterii podczas uprawianiu sportów. Słona woda morska, woda w basenie mogą uszkodzić biżuterię, powodować przebarwienia lub czernienie.
  5. Biżuteria powinna być zdejmowana przed snem, szczególnie, jeśli jest wykonana z dmuchanego (dętego) złota.

Jak biżuteria powinna być przechowywana?

Każda sztuka biżuterii powinna być zawinięta w miękką tkaninę i szczelnie zamknięta w osobnym woreczku. Dzięki temu nie będzie narażona na uszkodzenie czy zakurzenie. Niepotrzebnie też się nie zabrudzi. Łańcuszków nie należy ciasno zwijać ani ich zaginać. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie biżuterii w specjalnej szkatułce lub w kuferku.

4.6/5 - (15)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore