Jak dbać o storczyki, żeby pięknie kwitły i zdrowo rosły? Zobacz najlepsze sposoby!

Storczyk, to jeden z najładniejszych, a co z tym idzie, najpopularniejszych kwiatów. Jak dbać o storczyki, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą tych pięknych kwiatów? Według opinii większości, najłatwiejsza i mało wymagająca odmiana to Phalaenopsis. Niektórzy doradzają do uprawy dla początkujących Cymbidium, a odradzają Vandy. Sama zdecyduj, które z tych pięknych roślin wybierzesz! Jeśli kwiat ci się spodoba, jego pielęgnacja będzie przyjemnością.
Podstawowa wiedza o pielęgnacji storczyków pozwoli cieszyć wzrok urokliwymi kwiatami przez długi czas, zarówno w domu, jak i ogrodzie. Storczyki to doskonałe kwiaty doniczkowe domowe! Paleta odmian i kolorów pozwala dobrać odpowiedni kwiat do aranżacji pomieszczenia i gustu właściciela. Świetnie nadaje się też jako prezent na parapetówkę, ale równie pięknie prezentuje się na balkonie! Zatem do dzieła! 🙂
Jak dbać o storczyki, by długo się nimi cieszyć? Wystarczy trochę doświadczenia i sporo chęci
Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o storczyki, a nie masz doświadczenia, mimo, że twoje oko cieszył już niejeden piękny storczyk – jak dbać o niego prawidłowo, to podstawa tego, by pozostał z tobą na wiele sezonów! Odpowiedź na pytanie, jak dbać o storczyki jest prosta – po prostu dostarcz im odpowiedniej ilości światła i wody – ta prawidłowa pielęgnacja storczyka w domu może przynieść zaskakujące efekty!
Obiegowa opinia głosi, że uprawa storczyków jest trudna, jednak nie jest to do końca prawdą. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Bardzo częstym błędem w pielęgnacji storczyków jest stawianie ich w miejscu zbyt mocno nasłonecznionym. Storczyki potrzebują dużo światła, ale rozproszonego. Dlatego też lepszy będzie parapet okna wschodniego, niż południowego. W lecie można też wystawić storczyk do ogrodu, ale nie w pełnym słońcu. Postaw go raczej w półcieniu, a szybko zobaczysz efekty!
Na świecie występuje wiele gatunków storczyków. Specjaliści twierdzą, że może to być nawet blisko 100 000 odmian występujących w wielu strefach klimatycznych. Wśród storczyków znajdziesz takie, które uwielbiają słońce, ale również kwiaty doniczkowe cieniolubne. Większość lubi jednak światło rozproszone. Jak dbać o storczyki, aby długo i pięknie kwitły, a także jak pielęgnować storczyki – pielęgnacja w zależności od pochodzenia jest bardzo ważna, zatem, jaką odmianę wybrać? Warto o tym pomyśleć już na etapie zakupu. Piękny okaz to koszt nawet do 100 zł, ale tańsze, z marketu po 20-30 zł też są ładne, chociaż mogą okazać się ozdobą krótkotrwałą. Najlepszy egzemplarz to taki, który ma już rozwinięte kwiaty i kilka pąków na pędach. Zwróć też koniecznie uwagę na system korzeniowy. Nie powinien mieć suchych i zgniłych korzeni, a liście muszą być zdrowe i bez plam. Dzięki temu storczyk wytrzyma znacznie dłużej!

Zobacz także: Jak zrobić świeczkę – dla gości, dla klimatu, dla siebie?
Jak pielęgnować storczyki – tych zasad warto przestrzegać, a roślina odwdzięczy ci się przepięknie kwitnąc!
Jeśli wciąż nurtuje cię to pytanie, jak dbać o storczyki, zanim dokonasz zakupu, warto poznać podstawowe zasady, jak pielęgnować storczyki w domu. Jeżeli zastosujesz kilka zasad, z pewnością kwiaty pozostaną piękne i świeże na dłużej. Po pierwsze, podłoże do storczyków powinno być przewiewne. Doskonale sprawdzi się kora, którą możesz wzbogacić gąbką czy łupinkami orzeszków ziemnych. Kwiat postaw też w pewnej odległości od szyby, tak żeby liście nie nagrzewały się od słońca. W zimie natomiast uważaj na zimne powietrze z otwartego okna. Storczyk tego nie lubi.
Bardzo ważne jest także odpowiednie podlewanie. Najczęściej to właśnie złe nawodnienie jest powodem zmarnowania rośliny. Do podlewania odpowiednia jest nie zimna, ale ciepła woda, najlepiej wcześniej przegotowana i ostudzona. Możesz też zanurzyć go na kilkanaście minut w naczyniu z wodą. Przed podlewaniem podłoże w doniczce powinno być nieco przesuszone. Storczyk to roślina, która nie lubi mokrego podłoża przez cały czas, warto o tym pamiętać.
Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o storczyki, przesadzając ukochany kwiat do nowej doniczki – musisz wiedzieć, że przesadzanie to z pewnością dobra pielęgnacja storczyka w domu, która poprawi jego kondycję! Nie jest to przy tym czynność skomplikowana. Przede wszystkim, pamiętaj o przewiewnym podłożu. Dobrym sposobem jest posadzenie kwiatka w przezroczystej doniczce. Wtedy szybciej zauważysz, gdyby coś złego działo się z systemem korzeniowym. Unikaj doniczek glinianych, storczyk ich nie lubi. Zasady te warto uwzględnić, jeśli planujesz remont kuchni lub zastanawiasz się nad tym, jak urządzić sypialnię. Już na tym etapie możesz znaleźć idealne miejsce oraz donice dla swoich wymarzonych roślin.

Zobacz także: Jak wprowadzić do swojego domu styl skandynawski?
Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Prosta zasada pozwolić im odpocząć!
Storczyk potrafi kwitnąć przez kilka miesięcy bez przerwy, potem potrzebuje jednak fazy odpoczynku. Jak zadbać o storczyki, tak żeby zakwitły ponownie, czyli jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Prawidłowa pielęgnacja jest bardzo ważna, aby roślina przeżyła i zakwitła ponownie. Składa się ona z dwóch etapów. Pierwszym jest przycięcie pędów. Można to zrobić zaraz po przekwitnięciu, albo zaczekać aż pęd uschnie i dopiero wtedy taki pęd ściąć. Drugim etapem jest przeniesienie storczyka do chłodnego miejsca (o temperaturze 15-18 stopni) na kilka tygodni. Jak dbać o storczyki, tak aby pielęgnacja storczyków była wystarczająca, żeby zakwitł ponownie? Zastosuj przede wszystkim odpowiednie podlewanie, zraszanie i odżywianie, a roślina na pewno odwdzięczy ci się pięknymi kwiatami.
Storczyki to kwiaty doniczkowe domowe, ale też i ogrodowe. Jak dbać o storczyki, aby cieszyły oko także w ogrodzie? W tym wypadku pielęgnacja storczyków, to zapewnienie im żyznego wilgotnego podłoża, najlepiej w pobliżu oczka wodnego. Jest tak wiele odmian (np. Obuwik), że znajdziesz egzemplarz na każde miejsce w swoim ogrodzie. Pamiętaj, podstawą tego, jak dbać o storczyki, jest również uważne obserwowanie kondycji kwiatów i tego jak wyglądają na co dzień – uprawa, która jest nieodpowiednia może powodować ich złą kondycję, a nawet chorobę. Jeśli tak się zdarzy, w pierwszej kolejności odizoluj chory egzemplarz, usuń zarażone części i opryskaj odpowiednim preparatem, a następnie obserwuj. Po tych zabiegach storczyk powinien wrócić do formy.
Jeżeli stworzysz odpowiedni klimat twoim storczykom one stworzą piękny klimat w twoim domu. Posadzone w ogrodzie ucieszą oko paletą barw, ustawione w wazonie (np. Cymbidium), stworzą niepowtarzalny klimat. Storczyki są idealnym dodatkiem do wnętrz – jeśli przeprowadziłaś się do nowego mieszkania i zastanawiasz się jak urządzić salon – wymarzone miejsce wypoczynku, storczyk sprawdzi się idealnie! Storczyk – ten w ogrodzie czy na parapecie, mimo, że jest to kwiat delikatny, to jednak jest wytrzymały, a przy tym piękny i wyjątkowy! Trochę praktyki, czasu i serca, a już wkrótce będziesz podziwiać efekty swojej pracy!