Jak dobrać stanik do rozmiaru piersi? Znajdź swój idealny biustonosz!

Jak dobrać stanik do rozmiaru piersi? Znajdź swój idealny biustonosz!

Stanik to bardzo ważna część kobiecej garderoby. Po pierwsze odciąża plecy, kiedy kobieta ma duży biust. Po drugie pomaga zachować jędrność piersi. Wiele pań niestety nie wie, jak dobrać stanik, aby pasował do kształtu biustu i jego rozmiaru.

Jakie rodzaje staników są najpopularniejsze i skąd wiedzieć, że pasują akurat do naszych piersi? Balkonetki, bardotki, staniki pełne i samonośne. Na rynku można spotkać wiele krojów i typów, jednak podstawowe pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Jak dobrać biustonosz? Zupełnie innego potrzebujemy do letniej sukienki i innego podczas biegania czy kolejnych sportowych wyzwań.

Aby zakupy tej części bielizny stały się łatwiejsze, warto choć raz skorzystać z porady profesjonalnej brafitterki, która dokładnie określi wielkość naszego biustu. Niestety możliwe, że to nie wystarczy, ponieważ rozmiar stanika niejednokrotnie różni się w zależności od marki bielizny. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które powinny sprawdzić się w każdej sytuacji.

Jak dobrać biustonosz?

Aby biust przed długie lata był jędrny i zachował swój kształt, należy zainwestować w odpowiedni stanik, który będzie go podtrzymywał. W tym celu warto wiedzieć, jak się zmierzyć i jaki rozmiar stanika wybrać. Od czego zatem zacząć? Po pierwsze należy określić obwód biustonosza (podbiuścia), który mierzy się pod biustem. Pomiar należy wykonać bez założonego stanika z wyprostowanymi plecami, lekko ściskając się miarką krawiecką. Miarka krawiecka zarówno z przodu jak i z tyłu powinna znajdować się na tej samej wysokości.

W następnej kolejności musimy poznać obwód mierzony na wysokości brodawek, który pomoże nam określić wielkość miseczki. W tym celu należy lekko pochylić się do przodu.

Ważne, aby przy mierzeniu stanika nie robiła się tak zwana bułka, czyli aby nadmiar biustu nie wystawał górą i pod pachami. Piersi nie mogą również wychodzić dołem. Miseczka jest dobra wtedy, kiedy mieści się w nią cała pierś, a fiszbiny idealnie przylegają do mostka. Miski są zdecydowanie zbyt duże, jeśli po pochyleniu się, zaczynają odstawać lub gdy fiszbiny leżą po bokach piersi.

W przypadku obwodu biustonosza od uzyskanego wyniku warto odjąć kilka centymetrów, ponieważ staniki wykonane są z rozciągliwych materiałów. Zatem, jeśli uzyskamy wynik 75 centymetrów, to zakupiony stanik powinien mieć wymiar 70 centymetrów.

Ważne jest, aby stanik nie ściskał ciała zbyt mocno, ponieważ noszenie go nie może powodować dyskomfortu. Stanik ma przede wszystkim podtrzymywać. Obwód jest odpowiednio dobrany, jeśli na plecach układa się w linię prostą. Jeśli jednak tył stanika wygina się w łuk, obwód stanika jest zbyt duży.

Nowy stanik podczas zakupu warto zapinać na pierwszą haftkę od brzegu, ponieważ biustonosz podczas użytkowania lubi się rozciągać.

Biustonosze na sznurku
Unsplah

Zobacz także: Sprawdź, jaki masz typ sylwetki! Dzięki temu dobierzesz idealne kroje sukienek i spodni

Jak dobrać stanik do małego i dużego biustu?

Panie z małym biustem chcą, aby stanik optycznie powiększył ich piersi. Aby tak się stało powinny wybierać odpowiednie kroje staników, między innymi:

  • stanik typu “plunge” zbiera piersi do środka i wypycha je do przodu,
  • stanik “half cup” to stanik, który ma ½ miseczki, czyli między innymi bardotka. Tego typu biustonosz znakomicie eksponuje i podnosi biust,
  • stanik “push-up” również powiększy biust, jednak należy uważać na to, aby nie spłaszczał go i nie deformował.

W przypadku pań z dużym biustem stanik musi nie tylko unosić piersi, ale przede wszystkim być wsparciem dla zmęczonego kręgosłupa. Kroje, które się sprawdzą to:

  • balkonetka – stanik z miseczką 3/4, który zbiera i unosi cały biust,
  • stanik “full cup”, który zakrywa całą pierś i daje jej dobre podparcie.
Jak dobrać stanik?
Envato

Jak dobrać stanik do karmienia?

Biustonosz do karmienia należy kupić nie wcześniej niż półtorej miesiąca lub miesiąc przed planowaną datą porodu. Oczywiście ze względu na większe piersi, warto na nowo zmierzyć obwód pod biustem i obwód na wysokości brodawek.

Stanik do karmienia może posiadać fiszbiny, jednak w żadnym wypadku nie powinny one uciskać biustu. Ważne jest, aby dobrze podtrzymywał biust, tak by po ciąży nie mieć problemów z jędrnością piersi. Pas pod stanikiem do karmienia powinien utrzymywać się na jednej wysokości zarówno z przodu jak i z tyłu. Warto, aby stanik do karmienia miał więcej zapięć niż biustonosz na co dzień. O tym udogodnieniu pomyśleli producenci, którzy najczęściej projektują staniki ciążowe nawet z sześcioma rzędami haftek.

Jak dobrać stanik sportowy?
Pexels

Zobacz także: Jakie są kształty paznokci? Dobierz odpowiedni do wielkości swojej dłoni

Jak dobrać biustonosz sportowy?

Wybranie biustonosza sportowego staje się dla wielu pań niemałym kłopotem. Jaki krój i typ wybrać, aby biust dobrze się trzymał, na przykład podczas podskoków i nie był jednocześnie zupełnie spłaszczony. Oczywiście w tym wypadku przydają się wszystkie wskazówki dotyczące doboru stanika codziennego i niejednokrotnie właśnie ten sam rozmiar jest idealny również w przypadku stanika sportowego.

Czasem jednak biustonosz sportowy musi mieć większy rozmiar niż ten codzienny, ponieważ w niektórych przypadkach w trakcie ćwiczeń klatka piersiowa może się znacznie.

4.7/5 - (48)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore