• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Jak napisać zaproszenie na ślub, aby niczego w nim nie zabrakło?

Jak napisać zaproszenie na ślub, aby niczego w nim nie zabrakło?

Po zarezerwowaniu terminu u kamerzysty, fotografa i sali weselnej każda para młoda zaczyna zastanawiać się nad tym, kogo zaprosić na wesele. Czy zorganizować małe przyjęcie, czy może jednak zdecydować się na wystawną uroczystość z dużą liczbą gości.

Po tych ustaleniach rozpoczyna się wielkie wybieranie. Zaproszenia ślubne, winietki, prezenty dla gości weselnych. Pary młode, które zlecają stworzenie dodatków wyspecjalizowanym firmom, nie muszą zastanawiać się nad tym, co powinno znaleźć się w treści zaproszenia.

Jeśli jednak jesteście zwolennikami zaproszeń robionych własnoręcznie i właśnie chcecie stworzyć jego treść, sprawdźcie, jak napisać zaproszenie na ślub! Tych elementów zdecydowanie nie może w nim zabraknąć!

Jak napisać zaproszenie na ślub
Royal MF

Jak napisać zaproszenie na ślub?

Według zasad języka polskiego istnieje kilka podstawowych informacji, których nie może zabraknąć w żadnym zaproszeniu. To tak zwana magiczna piątka, bez której zaproszenie nie będzie pełne:

 1. Kto zaprasza na uroczystość?
 2. Na jaki rodzaj uroczystości zapraszamy?
 3. Kto jest adresatem zaproszenia?
 4. Gdzie i kiedy odbędzie się uroczystość?
 5. O której odbędzie się uroczystość?

W ten właśnie sposób można napisać każde standardowe zaproszenie. Oczywiście te na ślub powinny również zawierać kilka dodatkowych zwrotów, które sprawią, że treść będzie brzmiała znacznie dostojniej.

Zamiast zwykłego “zapraszamy” warto na samym początku użyć bardziej rozbudowanego zwrotu, na przykład: Małgorzata Piecuch i Paweł Manowski mają zaszczyt zaprosić/ mają przyjemność zaprosić…

Jeśli organizujecie wesele i ślub wraz z rodzicami, również ta informacja powinna zostać zawarta w treści zaproszenia ślubnego: Małgorzata Piecuch i Paweł Manowski wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić…

Przykładowy tekst zaproszenia ślubnego:

Małgorzata Piecuch i Paweł Manowski wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić Sz. P. Katarzynę i Zbigniewa Nowaków na ceremonię zawarcia związku małżeńskiego, która odbędzie się w kościele pw. św. Rodziny w Katowicach/w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach (adres) o godzinie 15:00. Po uroczystości zaślubin serdecznie zapraszamy na przyjęcie weselne do domu weselnego “Pod Grzybkiem” (adres).

Obecnie pary młode chętnie dodają także dodatkowe informacje, na przykład na temat noclegu czy tego, co zamiast kwiatów na ślub chcieliby dostać. Jakie jeszcze informacje można zawrzeć w zaproszeniu ślubnym?

 • informację o możliwości zarezerwowania noclegu,
 • numery telefonów do panny młodej i pana młodego,
 • informację o tym, czy para młoda woli prezent ślubny, czy może jednak pieniądze (oczywiście jest to wyjątkowo delikatny temat, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy w ogóle zawierać tego typu prośbę, a jeśli tak, w jakiej formie),
 • prośbę o potwierdzenie przybycia do określonej daty,
 • informację o dodatkach, o które para młoda prosi gości zamiast ciętych kwiatów (w tym wypadku pary młode często wykorzystują postać rebusa lub zabawny wierszyk, w którym zawarta jest ich prośba).

Niektóre pary młode decydują się na to, aby w zaproszeniach umieścić dodatkowe i nietypowe pytania, na przykład o to, czy któryś z zaproszonych gości ma jakieś alergie lub czy jest utwór, który chcieliby usłyszeć.

Zaproszenie ślubne powinno być również spersonalizowane. Jeśli organizujemy np. rustykalne wesele, warto sprawić, aby utrzymane było w kolorach natury. Wesele w stylu boho kojarzy się z koronkami, frędzlami i łapaczami snów, dlatego zaproszenia ślubne również powinny zawierać te elementy.

Jak jeszcze wyróżnić swoje zaproszenie i co do niego dodać? Świetnie sprawdzą się cytaty o miłości i małżeństwie, które staną się waszym mottem życiowym.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu