Jak napisać zaproszenie na ślub, aby niczego w nim nie zabrakło?

Nadszedł ten najważniejszy dla Was czas. Organizujecie ślub i wesele. W pierwszym kroku oczywiście rezerwujecie salę, zamawiacie fotografa i kamerzystę oraz szukacie odpowiednich kreacji, ale przed Wami również zaproszenie gości. Jak zatem napisać zaproszenie na ślub, aby uwzględniało wszystkie najważniejsze informacje i było atrakcyjne w odbiorze? 💌

Jak napisać zaproszenie na ślub, aby niczego w nim nie zabrakło?
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Po najważniejszych ustaleniach rozpoczyna się wielkie wybieranie. Zaproszenia ślubne, winietki, prezenty dla gości weselnych. Pary młode, które zlecają stworzenie dodatków wyspecjalizowanym firmom, nie muszą zastanawiać się nad tym, co powinno znaleźć się w treści zaproszenia.

Oferty promowane

Jeśli jednak jesteście zwolennikami zaproszeń robionych własnoręcznie i właśnie chcecie stworzyć jego treść, sprawdźcie, jak napisać zaproszenie na ślub! Tych elementów zdecydowanie nie może w nim zabraknąć! 😊

Jak napisać zaproszenie na ślub?

Według zasad poprawnej komunikacji istnieje kilka podstawowych informacji, których nie może zabraknąć w żadnym zaproszeniu. 😉 To tak zwana magiczna piątka, bez której zaproszenie nie będzie pełne:

1. Kto zaprasza na uroczystość?
2. Na jaki rodzaj uroczystości zapraszamy?
3. Kto jest adresatem zaproszenia?
4. Gdzie i kiedy odbędzie się uroczystość?
5. O której odbędzie się uroczystość?

jak napisać zaproszenie - zaproszenia ślubne i różowa koperta
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Zajrzyj do naszego katalogu i wybieraj spośród gamy różnorodnych zaproszeń ślubnych.

W ten właśnie sposób można napisać każde standardowe zaproszenie. Oczywiście te na ślub powinny również zawierać kilka dodatkowych zwrotów, które sprawią, że treść będzie brzmiała znacznie dostojniej.

Zamiast zwykłego “zapraszamy” warto na samym początku użyć bardziej rozbudowanego zwrotu, na przykład: Małgorzata Piecuch i Paweł Manowski mają zaszczyt zaprosić/ mają przyjemność zaprosić…

Jeśli organizujecie wesele i ślub wraz z rodzicami, również ta informacja powinna zostać zawarta w treści zaproszenia ślubnego: Małgorzata Piecuch i Paweł Manowski wraz z rodzicami mają zaszczyt zaprosić…

💡 Zobacz także: Szukasz oryginalnej papeterii ślubnej? Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz najlepszą ofertę.

Przykładowy tekst zaproszenia ślubnego

Małgorzata Piecuch i Paweł Manowski wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić Sz. P. Katarzynę i Zbigniewa Nowaków na ceremonię zawarcia związku małżeńskiego, która odbędzie się w kościele pw. św. Rodziny w Katowicach/w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach (adres) o godzinie 15:00. Po uroczystości zaślubin serdecznie zapraszamy na przyjęcie weselne do domu weselnego “Pod Grzybkiem” (adres).

Obecnie pary młode chętnie dodają także dodatkowe informacje, na przykład na temat noclegu czy tego, co zamiast kwiatów na ślub chcieliby dostać. 💐 Jakie jeszcze informacje można zawrzeć w zaproszeniu ślubnym?

jak napisać zaproszenie - zaproszenia hand made
Adobe Stock

1. informację o możliwości zarezerwowania noclegu,
2. numery telefonów do panny młodej i pana młodego,
3. informację o tym, czy para młoda woli prezent ślubny, czy może jednak pieniądze (oczywiście jest to wyjątkowo delikatny temat, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy w ogóle zawierać tego typu prośbę, a jeśli tak, w jakiej formie),
4. prośbę o potwierdzenie przybycia do określonej daty,
5. informację o dodatkach, o które para młoda prosi gości zamiast ciętych kwiatów (w tym wypadku pary młode często wykorzystują postać rebusa lub zabawny wierszyk, w którym zawarta jest ich prośba).

Zaproszenie ślubne powinno być również spersonalizowane. Jeśli organizujemy np. rustykalne wesele, warto sprawić, aby utrzymane było w kolorach natury. 🌻 Wesele w stylu boho kojarzy się z koronkami, frędzlami i łapaczami snów, dlatego zaproszenia ślubne również powinny odpowiadać motywowi Waszego wesela. 🌾

Jak jeszcze wyróżnić swoje zaproszenie i co do niego dodać? Świetnie sprawdzą się cytaty o miłości i małżeństwie, które staną się waszym mottem życiowym.

Jak właściwie skonstruować tekst zaproszenia na ślub?

Jeszcze zanim zamówicie jakiekolwiek zaproszenia ślubne, musicie zastanowić się, jak chcecie, żeby wyglądał ich tekst. Wyżej wyjaśniliśmy Wam już, jak napisać zaproszenie na ślub, żeby znalazły się w nim wszystkie najważniejsze informacje. Teraz odpowiemy na Wasze wątpliwości dotyczące konkretnych przypadków. Sprawdźcie, jak powinien wyglądać tekst zaproszenia na ślub dla rodziców, osób z dziećmi oraz jak napisać treść zaproszenia na ślub cywilny. 😉

jak napisać zaproszenie - zaproszenia ślubne z różowym motywem
Adobe Stock

Zaproszenia dla rodziców na ślub – tekst

Treść zaproszenia ślubnego dla rodziców nie musi być tak zasadniczy, jak w przypadku innych gości. Największą różnicą będzie moment, w którym wpisujecie imiona i nazwiska osób zaproszonych (dzisiaj większość zaproszeń ma wydrukowany gotowy tekst, który trzeba tylko uzupełnić odpowiednimi danymi). Wystarczy, że wpiszecie w zaproszeniu, że zapraszacie mamę i tatę, nie ma konieczności posługiwania się imionami i nazwiskami. 👩‍🦳👨‍🦳 Jeżeli teksty na zaproszenia ślubne zawierają adnotację, że zapraszacie gości razem z rodzicami (to częsta praktyka, jeżeli rodzice partycypują w kosztach), możecie po prostu zamówić dwa zaproszenia z inną treścią. Tekst na zaproszenia ślubne dla rodziców możecie wzbogacić również okolicznościową sentencją, pokazując im w ten sposób swoją miłość.

Ja wypisać zaproszenie na ślub z dziećmi?

Tekst zaproszenia ślubnego musi być dostosowany do tego, kogo właściwie zapraszacie. Nie macie pojęcia, jak sformułować teksty do zaproszeń ślubnych, jeżeli gośćmi ma być rodzina z dziećmi? To proste, w polu z nazwiskami wystarczy wpisać imiona i nazwiska rodziców, a później dopisać „z dziećmi” lub wymienić imiona pociech. 👧🧒 Ta druga opcja jest jednak zarezerwowana zwykle dla sytuacji, w których rodzina ma dwójkę lub trójkę pociech, ponieważ ilość miejsca na zaproszeniach jest zazwyczaj dość ograniczona.

Jak powinien wyglądać tekst zaproszenia na ślub cywilny?

Tekst zaproszenia na ślub cywilny może być taki sam, jak w przypadku zaproszeń na ślub odbywający się w jakiejkolwiek świątyni. 💒 Jedyna różnica może w takiej sytuacji dotyczyć tylko informacji na temat miejsca, w którym odbędzie się uroczystość. Dla gości będzie to wystarczająca informacja, że mają być przygotowani na ceremonię świecką. Jeżeli wiecie, że trudno jest trafić do Urzędu Stanu Cywilnego, na zaproszeniu możecie umieścić wskazówki dojazdu. 

Czy warto wykorzystywać cytaty na zaproszenia ślubne?

Zastanawiając się, jak wypisać zaproszenia ślubne, młode pary często chcą umieszczać na nich okolicznościowe sentencje. Czy warto? Cytaty o miłości na zaproszenia ślubne mogą okazać się ciekawym uzupełnieniem suchej treści, ale zwróćcie uwagę na to, czy rzeczywiście na zaproszeniu jest wystarczająca ilość miejsca, żeby taki cytat zamieścić. 😊 To ważne, ponieważ stłoczony tekst nie wygląda estetycznie. Wybierając sentencje na zaproszenia ślubne szukajcie w miarę możliwości takich, które nie są oklepane.

jak napisać zaproszenie - eleganckie zaproszenia ślubne wraz z kwiatami i obrączkami
Adobe Stock

Czy oryginalne teksty na zaproszenia ślubne to rzeczywiście dobry pomysł?

Nietypowe, ciekawe teksty na zaproszenia ślubne to rozwiązanie, które cieszy się dzisiaj coraz większą popularnością. Czy warto się na nie zdecydować? To zależy tylko od Was i Waszych osobistych preferencji. Wypisywanie zaproszeń ślubnych warto jednak dostosować do charakteru przyjęcia. 👰 🤵 Przykład? Jeżeli bierzecie ślub na jachcie lub statku, możecie w zaproszeniach nawiązać do tego tła. Uważajcie jednak, żeby nie wpaść w pułapkę przesadnej oryginalności – Wasze zaproszenie ślubne ma być przede wszystkim czytelne, zrozumiałe i przekazywać najważniejsze informacje dotyczące uroczystości.

jak napisać zaproszenie - zaproszenia i koperty z tektury
Adobe Stock

Rebusy na zaproszenia ślubne: tak czy nie?

Komponując tekst do zaproszeń ślubnych młode pary coraz częściej posługują się rebusami. Rebusy są najczęściej używane, jeśli przyszli małżonkowie wolą bez słów przekazać informacje o tym, że zamiast kwiatów chcą dostać wino czy książki, a zamiast prezentów, gotówkę. 💰 Rebusy do zaproszeń ślubnych wydają się być delikatniejszym sposobem na przekazanie tych próśb. Jeżeli Wy również chcecie je umieścić na swoich zaproszeniach pamiętajcie o jednym – rebus powinien być maksymalnie jasny. Nie pozwólcie gościom domyślać się, co może oznaczać. To dla niektórych będzie niepotrzebnie irytujące.

Jak napisać zaproszenie - zaproszenia ślubne z kwiatowym motywem
Adobe Stock

Jak wypisać zaproszenia ślubne z osobą towarzyszącą?

Nie macie pojęcia jak wypisać zaproszenie na ślub z osobą towarzyszącą? Zasada jest prosta, jeżeli znacie partnera/partnerkę Waszego gościa z imienia i nazwiska, na zaproszeniu nie powinniście pisać „Jan Kowalski z osobą towarzyszącą”, ale „Jan Kowalski z Anną Nowak”. 👩‍🦰👨‍🦰 Jeżeli nie wiemy z kim dany gość zamierza przyjść, wówczas możemy użyć formy „osoba towarzysząca”. 

jak napisać zaproszenie - zaproszenia ślubne z niebieskim i morskim motywem
Adobe Stock

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Wam pomogły i już wiecie, jak napisać zaproszenie!

Podsumowanie tego artykułu

4.9/5 - (18)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore