Jak obciąć grzywkę – nie musisz być fryzjerką by zrobić to dobrze!

Jak obciąć grzywkę – nie musisz być fryzjerką by zrobić to dobrze!

Samodzielne obcinanie grzywki to jedna z tych czynności, które mogą być rutyną lub przyprawić o niemały zawrót głowy, szczególnie, kiedy grzywka miała być prosta, a wyszła mocno pofalowana. Jak obciąć grzywkę, aby nie żałować? Czy zawsze trzeba skorzystać z pomocy fryzjera?

Oczywiście fryzjerzy doskonale wiedzą, jak dobrać fryzurę, przeprowadzają próby i czytają poradniki, jak dobrać kolor włosów do naszej cery lub wymarzonej kreacji! Jednak samodzielne podcinanie swoich włosów lub też swoim pociechom to przełamanie kolejnej bariery. Czasem wiąże się to ze sporym stresem, jednak aranżacja domowego salonu piękności i dobre podcięcie końcówek potrafi sprawić super frajdę i satysfakcję!

Która z nas nie marzy o tym, by przeglądając fryzury wyszczuplające twarz, znaleźć tę idealną odpowiednią dla nas. Kiedy już się uda, wystarczy tylko pokazać zdjęcie fryzjerowi i gotowe… Ale zaraz, zaraz… Czy nie zdarzyło się już kilka razy, że wyszło prawie podobnie, ale jednak coś nie grało? Myślisz – sama przycięłabym ten przód znacznie lepiej. No właśnie, dlaczego by nie spróbować? Obcinanie włosów samodzielnie sobie i członkom rodziny to też niemała oszczędność, a z czasem na pewno nabierzesz wprawy!

Jak obciąć grzywkę dziecku?

Podcięcie włosów u swojej pociechy jest w niektórych sytuacjach zdecydowanie dużo bardziej stresujące dla mam, niż dzieci. „Jak to, obca osoba z nożyczkami tak blisko twarzy mojej pociechy? Spróbuję sama!” – jeśli taka myśl choć raz pojawiła się w twojej głowie – to wszystko z tobą ok! Obcięcie włosów dziecka, szczególnie po raz pierwszy, to naprawdę bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej mamy. Później pójdzie już jak z płatka. Wystarczy, że poznasz i przećwiczysz kilka prostych tricków.

Jeśli zastanawiasz się, jak obciąć grzywkę swojemu dziecku – na pewno słyszałaś o metodzie „na garnek”. Stosowały ją nasze babcie i być może mamy, jednak dzisiaj… Nakładanie garnka na główkę dziecka raczej nie jest często praktykowane. W obcinaniu włosów najważniejsze są odpowiednie dość małe i precyzyjne nożyczki oraz sprawne dłonie. Warto znaleźć również ulubione zajęcie dla swojej pociechy na moment strzyżenia.

Bujną czuprynę najlepiej ścinać od środka główki dziecka, unosząc poszczególne pasma włosów i obcinając podobną długość. Następnie kolejne pasma zabieramy wzdłuż szyi oraz uszu. Najlepiej zawsze trzymać zaczesane kosmyki pod kątem 90 stopni od linii głowy. Wtedy będziesz miała pewność, że włosy będą dobrze obcięte.

Jak obciąć grzywkę - kobieta z prostą grzywką
Unsplash

Zobacz także: Szukasz fryzjera na wielkie wyjście? Zajrzyj do naszego katalogu sprawdzonych kontaktów!

Jak obciąć grzywkę na dwa boki i na półokrągło?

Istnieje wiele sposobów podcinania grzywki – sporo zależy od rodzaju włosa, fryzury podstawowej no i oczywiście od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli zastanawiasz się, jak obciąć grzywkę, najpierw zdecyduj, czy chcesz, by była ona ścięta na prosto, półokrągło, na dwa boki, a może na skos. Od tego zależy wybór techniki, która najlepiej się sprawdzi.

Wybierając odpowiedni dla siebie typ grzywki, warto przestudiować kształt swojej twarzy tak, by sprawdzić, czy przypadkiem wybrana fryzura nie będzie cię pogrubiała. Zastanów się też, w jakich fryzurach najczęściej lubisz chodzić. Jeśli na przykład na co dzień uwielbiasz koczek lub czeszesz warkocz dobierany, sprawdź czy wybrana grzywka nie będzie kolidować z tą fryzurą.  Jeśli natomiast wybierasz się na wielkie wyjście – uważaj z eksperymentami. Czas, presja i pośpiech nie są naszymi sprzymierzeńcami, a upinanie wsuwkami nierówno obciętej grzywki nie zawsze może uratować sytuację. Pamiętaj też, że jeśli obcinasz grzywkę po raz pierwszy – włosy automatycznie będą wracały na dotychczasowe miejsce i z prostej grzywki może niechcący powstać grzywka na dwa boki.

Jak obciąć grzywkę na półokrągło? Wbrew pozorom bardzo prosto. Wystarczy, że gładko rozczesane włosy w półokrągłej linii przedziałka zbierzesz i ułożysz w trójkąt z przodu twarzy. Dolne kąty powinny sięgać do końca brwi – wtedy trójkąt jest dobrze ułożony. Następnie zetnij włosy zebrane w okolicy nosa jednym zdecydowanym ruchem i fryzura gotowa!

Aby obciąć grzywkę na dwa boki, przede wszystkim musisz zdecydować, czy ma ona być delikatna i symboliczna, czy też okazała. Grzywka na dwa boki, to grzywka półokrągła, jednak wycieniowana i zdecydowanie dłuższa. Sporo precyzyjnej pracy trzeba poświęcić na delikatne wycieniowanie i podcięcie symetrycznie obu boków, więc jeśli obcinasz ją po raz pierwszy, warto zdecydować się na wizytę u fryzjera.

Zobacz także:Fryzury na wesele – jak dobrać idealną do swojego rodzaju włosów?

Jak obciąć grzywkę na prosto i na skos?

Obcięcie prostej grzywki, choć nazwa mogłaby na to wskazywać, wcale nie jest takie proste. Jest to jedno z trudniejszych cięć, ponieważ przy prostej grzywce każda nierówność będzie od razu widoczna. Jeśli obcinasz grzywkę na prosto po raz pierwszy, załóż, że ma być ona 1 cm dłuższa, bo może się zdarzyć, że będziesz musiała ją wyrównać. Wtedy lepiej mieć zapas, żeby było z czego skracać. Aby obciąć grzywkę na prosto, zbierz swoje włosy w trzech miejscach – na nosie oraz na środku obu oczu przy źrenicy, patrząc prosto i zetnij na równe wysokości.

W przypadku podcinania grzywki na skos, zadanie jest trochę łatwiejsze – tutaj nie trzeba być aż tak bardzo precyzyjnym, ponieważ minimalne nierówności nie są aż tak widoczne. Wystarczy, że zabierzesz włosy z przodu twarzy tak, by brzegi grzywki sięgały mniej więcej do połowy brwi. Bardzo ważne jest, żeby takie pasmo włosów odpowiednio wygładzić, a następnie skręcając o ok. 180 stopni, podciąć prosto. Wówczas grzywka na jeden bok i na skos powstanie niemalże sama.

Galeria zdjęć

Jeśli wciąż zastanawiasz się jak obciąć grzywkę i którą propozycję wybrać – na dwa boki, półokrągłą, prostą czy cięta na skos – zobacz naszą galerię zdjęć, która z pewnością cię zainspiruje! 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu