Jak obciąć włosy samodzielnie w domu?

Jak obciąć włosy samodzielnie w domu?
Envato

Rozdwojone końcówki, nieukładające się włosy, których w żaden sposób nie da się okiełznać? To problem, który szczególnie dotkliwie odczuwany jest w czasie epidemii. Zamknięte salony fryzjerskie i konieczność przesuwania terminu wizyty coraz bardziej skłania cię do sięgnięcia po nożyczki? O tym jak obciąć włosy w domu przeczytajcie w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Jak samemu obciąć włosy – to będzie ci potrzebne!

Niezależnie od tego, jaki rodzaj włosów posiadasz, aby wykonać dobre i w miarę profesjonalne cięcie, szczególnie jeśli po raz pierwszy trzymasz w ręku nożyczki fryzjerskie musisz odpowiednio się do tego przygotować. Co będzie ci potrzebne? O tym poniżej!

Oferty promowane

 • nożyczki – w profesjonalny sprzęt fryzjerski możesz zaopatrzyć się w praktycznie każdej drogerii, ale także w specjalnie dedykowanych fryzjerom i włosom sklepach internetowych.
 • lustro – a nawet dwa. Jedno po to, aby podczas cięcia widzieć postęp prac z przodu (tu najlepiej sprawdzi się wiszące lub stojące lustro), a drugie, aby obserwować jak wygląda tył głowy.
 • klamerki do włosów, które umożliwią rozdzielenie włosów, dzięki czemu będziesz mogła dokładnie kontrolować cięcie.
 • grzebień – najlepiej, aby był on cienki. Grzebyk ułatwi dokładne i precyzyjne rozczesanie włosów przed, a także w trakcie strzyżenia.
 • ręcznik
 • butelka z atomizerem do zwilżenia włosów

Oprócz tego pamiętaj o tym, aby przygotować sobie odpowiednią przestrzeń do cięcia włosów. Zadbaj o dobre oświetlenie oraz dokładne zabezpieczenie przestrzeni, w której będziesz wykonywać strzyżenie.

Jak samodzielnie podciąć końcówki
Envato

Zobacz także: Jak olejować włosy? Poznaj sposób na piękne i lśniące włosy!

Jak obciąć włosy w domu?

Wiesz, jak obciąć grzywkę, ale zastanawiasz się jak samodzielnie skrócić włosy, aby nadać im objętości. Skorzystaj z poniższych kroków:

 • Umyj lub zwilż włosy. Pamiętaj o tym, że włosy mokre są znacznie dłuższe niż po wysuszeniu!
 • Dokładnie rozczesz włosy grzebieniem.
 • Zwiąż włosy za pomocą gumki w kucyk przy samym czubku głowy.
 • Korzystając z drugiej gumki zwiąż włosy na takiej długości, jaką chcesz pozostawić.
 • Resztę włosów (od gumki do końcówek) obcinaj partiami powoli i dokładnie.
 • Możesz także wydzielić z kucyka z przodu pojedyncze pasmo, które zetniesz najpierw, a które w dalszej części posłuży ci za punkt odniesienia przy cięciu pozostałych włosów.
 • Rozpuść włosy i przeczesz. Ewentualnie poproś kogoś o to, aby pomógł ci wyrównać końcówki, jeśli pojawią się nierówności.

*Możesz także po ścięciu włosów, aby złagodzić nierówności na końcówkach i pocieniować włosy zastosować technikę strzyżenia punktowego, która pokazana została na poniższym filmie (1:50). Dla ułatwienia rozdziel włosy na trzy części i zwiąż gumkami. Aby je wykonać przesuń palce poziomo w dół po włosach , aby je spłaszczyć i następnie użyj nożyczek i podcinaj końcówki. Możesz użyć także degażówek, aby jeszcze bardziej pocieniować i przerzedzić włosy.

Jak samemu podciąć końcówki?

Końcówki Twoich włosów są rozdwojone i suche, pomimo stosowania różnego rodzaju odżywek i witamin na włosy? Wizyta u fryzjera cały czas odkłada się w czasie, a ty masz już dosyć bad hair day? Poniżej o tym, jak w kilku krokach podciąć końcówki samodzielnie w domu i cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.

Po pierwsze możesz wykorzystać technikę cięcia na prosto. Umyj włosy lub zwilż wodą, aby były wilgotne, a następnie przy pomocy grzebienia dokładnie rozczesz. Jeśli ktoś bliski znajduje się w pobliżu poproś go, aby pomógł ci precyzyjnie podciąć zniszczone końcówki o kilka centymetrów.

A co jeśli zależy ci, aby zapuścić włosy i nie chcesz pozbywać się zbyt wielu centymetrów z długości? Skorzystaj z metody polegającej na skręcaniu pojedynczych pasm włosów. Po skręceniu dokładnie zauważysz rozdwojone końcówki i obetniesz wyłącznie wystające zniszczone włoski, nie tracąc przy tym na długości.

Możesz również skorzystać z metody podcinania włosów z wykorzystaniem gumek. Wykonaj niski kucyk, a następnie co 4-5 centymetrów zwiąż włosy, korzystając z przygotowanych gumek. Długość od ostatniej gumki do końca włosów to obszar, który należy ściąć. Po obcięciu rozczesz dokładnie włosy i w razie pojawienia się nierówności skoryguj je.

młody mężczyzna wykonujący strzyżenie maszynką
Envato

Zobacz także: Jak zdjąć hybrydę – wystarczy kilka prostych kroków!

Jak obciąć włosy w domu maszynką – poradnik dla mężczyzny

W strzyżeniu męskim zawsze należy dążyć do uzyskania efektu kwadratu. O co chodzi? Włosy powinny zostać obcięte od najkrótszych przy karku oraz uszach, a im wyżej robić się coraz dłuższe. Dlatego ważne jest, aby stosować różne nakładki w maszynce, które pozwolą uzyskać taki efekt i wykonać płynne przejścia między włosami. Przygotowując się do strzeżenia zadbaj również o odpowiedni sprzęt i dobre oświetlenie, a wszystkie ruchy wykonuj powoli i dokładnie. 

 • Rozpocznij od rozdzielenia włosów na dwie sekcje – boki i góra, aby uzyskać sekcję podkowy. Sekcja ta to obszar, w którym zauważysz, że twoje włosy są dłuższe. Jak ją wyznaczyć? Poszukaj dwóch najbardziej wysuniętych punktów, które znajdują się nad uszami oraz punktu na potylicy, w którym głowa nie jest już zaokrąglona. Połącz punkty ze sobą, górną część włosów oddzielając grzebieniem.
 • Korzystając z maszynki rozpocznij strzyżenie. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią nasadkę. Lepiej zacząć od dłuższej, a następnie zmieniać, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zacznij od boków, kierując maszynkę od dołu ku górze. Na bieżąco rozczesuj włosy grzebieniem, aby strzyżenie było jak najdokładniejsze.
 • Następnie wybierz krótszą nasadkę i podobnie strzyż włosy, rozpoczynając od dołu.
 • W kolejnym kroku skróć włosy znajdujące się przy karku i uszach. Pamiętaj o płynnych przejściach. Możesz w tym celu wybrać inną nasadkę, albo jeśli jest to dla ciebie problematyczne skrócić całe boki przy pomocy jednej długości!
 • Do ostrzyżenia góry użyj nasadki, która jest najdłuższa i pomału ścinaj włosy, tak aby nie zahaczyć o boki.

*Na filmiku poniżej możesz także zobaczyć, jak ostrzyc górną część włosów za pomocą nożyczek.

4.8/5 - (46)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore