Jak obniżyć budżet weselny? Oto 10 wskazówek jak to zrobić

Ślub – to jedno z najważniejszych, a jednocześnie najdroższych wydarzeń w życiu. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą obniżyć koszt uroczystości bez utraty jakości. Oto one.
Kalkulator wydatków
Gratulacje, zdecydowałeś się wziąć ślub! Jak teraz obliczyć budżet weselny? Jakie są główne wydatki na uroczystość? Na czym można zaoszczędzić? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci zorganizować wesele z klasą i nie zbankrutować.
1. Ślub „poza sezonem”
Choć najwięcej ślubów ma miejsce latem, wczesna jesień to także doskonała pora na klimatyczne przyjęcie. Zimowa świąteczna aura również sprzyja organizacji ślubu i wesela. Śmiało można stwierdzić, że młodzi coraz częściej decydują się na zorganizowanie wesela w okolicach Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. Jednak już późną jesienią i zimą, po świętach, można uzyskać zniżki od kontrahentów i wynająć salę weselną znacznie taniej.
2. Zaproszenia elektroniczne
Współczesne pary rzadziej wysyłają zaproszenia tradycyjną pocztą. Coraz częściej informują o zbliżającym się wydarzeniu w internecie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Istnieje wiele stron internetowych, na których można wybrać projekt zaproszeń lub samemu je zaprojektować według własnych upodobań i wysłać do wszystkich znajomych.
3. Styl ślubny
Zastanów się, jak widzisz swoje wesele – uroczyście i oficjalne, czy raczej preferujesz minimalizm i większą swobodę/większy luz?
Klasyczny romantyczny ślub dyktuje pewne zasady organizacji, podczas gdy styl boho czy rustykalny – są tańsze w realizacji. Zaplanowanie wesela w stylu boho to oryginalny pomysł, jeżeli lubicie luźne, artystyczne klimaty, które nawiązują do natury. Taki ślub pozwala także zaoszczędzić na elementach, m.in. sukni ślubnej, torcie czy dekoracjach. Zamiast ciężkiej sukienki w stylu księżniczki – zwiewna tiulowa kreacja i wianek na głowie.

4.Goście
Można zmniejszyć liczbę gości. Jest to najlepszy sposób, aby zaoszczędzić na weselu. Jak wiadomo, nie zawsze więcej znaczy lepiej. Zastanów się, czy faktycznie jest potrzeba, by zapraszać wszystkie ciotki i wujków, znajomych z podstawówki czy sąsiadów. Określ dokładną liczbę zaproszonych i wskaż w zaproszeniach, czy oczekujesz przybycia jednej osoby, czy pary. Może to nieco bezlitosne, ale rachunek też nie zna litości.
5. Miejsce na ślub
Warto wybrać miejsce, które będzie pasować do Twojego stylu i koncepcji. Ostatecznie pozwoli Ci to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas i wysiłek. Wybierz restaurację, w której w cenie są takie elementy, jak np.: obrusy, pokrowce na krzesła, czy słodki stół. Zapytaj o takie elementy, możesz się zdziwić, że w niektórych miejscach za swoje życzenia zapłacisz dodatkowo.
6. Zabawa na trzeźwo
Zamiast dużej ilości ciężkich alkoholi, można zaproponować gościom symboliczny kieliszek wina, bądź szampana. Wtedy rezygnujesz z drogiego trunku. Pomoże to także uniknąć niezręcznych sytuacji z nietrzeźwymi gośćmi. Możesz też całkowicie zrezygnować z tego typu napojów na bankiecie mówiąc, że chcesz w tak ważny dzień mieć do końca kontakt ze swoimi gośćmi.

7. Zdjęcia i wideo
Najpierw zdecyduj się, co chcesz uzyskać od wybranego specjalisty: film z całego ślubu i wesela, czy 5- minutowy teledysk. Niektórzy decydują się tylko na fotografa, który wychwyci najlepsze i najważniejsze dla Was momenty uroczystości, a także zorganizuje piękną sesję zdjęciową. Pamiętaj, że wielu początkujących fotografów oferuje swoje usługi za niższe stawki.
8. Muzyka i DJ
Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów wesela jest zrezygnowanie z zespołu muzycznego i wynajęcie zamiast niego DJ-a. Wtedy za usługę płacisz tylko jednej osobie, a doświadczony DJ może być również wodzirejem i świetnie poprowadzić Wasze wesele.

9. Wynajem zamiast zakupu
Stoły i krzesła, dekoracje, kwiaty – taniej jest wynająć, niż kupić.
I pamiętaj: na samo hasło „ślub” ceny usług dla młodej pary są często znacznie droższe, mimo że faktycznie niczym się nie różnią od podstawowych.
10. Dzień ślubu nie musi być w weekend
Świętowanie w dzień powszedni będzie kosztować mniej. Nie trzeba dodawać, że sale weselne i restauracje często mają promocje oraz zniżki w te dni. Ceny są nawet 20 proc. niższe, co przy 100 gościach daje nam oszczędności rzędu kilku tysięcy.
Ten
wielki dzień
Pamiętaj, od samego początku trzeba ustalić budżet ślubny. Wyobrażanie sobie wesela z bajki może przy wycenie przynieść Ci sporo rozczarowań albo – co gorsza – długów. Jeśli z góry wiesz, ile jesteś gotów wydać na zabawę, znacznie łatwiej będzie Ci zaplanować ten wyjątkowy dzień.
Życzymy udanego ślubu bez żadnych zmartwień!
Autor: Viktoriia Metelska