Polskie wesele. Poznaj tradycje, które świadczą o jego wyjątkowości!

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało typowo polskie wesele w średniowieczu? Czy jakieś tradycje pozostały do dnia dzisiejszego? I dlaczego osoby z zagranicy, które przyjeżdżają na polskie wesele, są tak zachwycone gościnnością i oczywiście specjałami pojawiającymi się na stołach?

Polskie wesele. Poznaj tradycje, które świadczą o jego wyjątkowości!

Przeczytaj i oceń!

4.7/5 - (22)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Choć niektórzy twierdzą, że polskie wesele to kicz i przesada, wiele pięknych słowiańskich tradycji podziwianych jest na całym świecie. Oczywiście możemy cieszyć się, że niektóre ze zwyczajów nie przetrwały do dnia dzisiejszego. Jednym z nich są pokładziny, które z pewnością były krępujące zarówno dla pana młodego, jak i panny młodej. Z pewnością nikt nie chciałby, aby go obserwować podczas nocy poślubnej i sprawdzać, czy aby na pewno małżeństwo zostało skonsumowane. Takie nietypowe dopełnienie formalnej umowy zdecydowanie nie mogło być ekscytujące dla nowożeńców. 

Oferty promowane

Do przeszłości przeszły również zmówiny. Za dwoje zakochanych ludzi nie decydują już rodzice i swat. Zakochani sami wiedzą, kiedy i czy w ogóle wezmą ślub. 

Jednak poza tymi nietypowymi tradycjami do dnia dzisiejszego pozostało wiele innych, pięknych, które sprawiają, że polskie wesele jest wyjątkowym przeżyciem nie tylko dla pary młodej, ale także dla zaproszonych gości. 

Polskie wesele pełne niezwykłych tradycji

Ślub słowiański pełen był wielu rytuałów, obrzędów i tradycji. Które z nich są obecne na współczesnych weselach? Wbrew pozorom elementów tych jest naprawdę wiele i większość par młodych nie wyobraża sobie uroczystości i zabawy bez nich. Oto te, które budzą największe emocje!

Polskie wesele - welon ślubny
Unsplash

Zobacz także: Wesele w plenerze to twoje marzenie? Zajrzyj do naszego katalogu i zorganizuj je z głową!

Welon panny młodej lub wianek

Welon lub wianek to oczywiście oznaka niewinności i czystości. Kiedyś jeden z podstawowych emblematów panny młodej, która musiała zakryć się welonem, aby żadne złe moce nie skłoniły jej w trakcie ślubu do niecnych i niemoralnych czynów. Plecenie wianka dla młodej było równie ważną i cenioną tradycję. Obecnie panny młode same decydują, czy chcą mieć welon, czy wianek ślubny i z pewnością dodatki te nie mają już żadnego magicznego znaczenia. 

Podział kosztów wesela

Koszty wesela i ich podział to niezwykle delikatny temat, który w XXI wieku najczęściej przedyskutowywany jest na początku przez parę młodą. Nie zmienia to jednak faktu, że w przeszłości panna młoda płaciła za gości i jedzenie, natomiast pan młody miał zatroszczyć się o alkohol czy zespół weselny. To ich rodzice pokrywali te koszty, co często brane było za punkt honoru. Obecnie bardzo często każda ze stron płaci za swoich gości, a resztą kosztów wesela i ślubu dzieli się na pół. Choć te  “starodawne” rozliczenia również się zdarzają. 

Błogosławieństwo pary młodej

To wyjątkowy moment zarówno dla pary młodej jak i dla rodziców czy dziadków. I oczywiście jest to tradycja, która nierozerwalnie związana jest z typowym, polskim weselem. Rodzice błogosławią parę, aby ta żyła w zgodzie i szczęściu. 

Polskie wesele - tort weselny w otoczeniu kwiatów
Unsplash

Powitanie chlebem i solą

Po ślubie para młoda, tuż przed salą weselną, witana jest chlebem i solą przez rodziców. Po pierwsze musi skosztować chleba, aby nigdy go nie zabrakło, po drugie wypić kieliszek wódki na szczęście. 

Przeniesienie przez próg

Polskie wesele nie może się również obejść bez przeniesienia panny młodej przez próg. Pan młody pokazuje swoją siłę i unosi na rękach swoją ukochaną w całym ekwipunku (uwierzcie, to suknia ślubna waży tak dużo, panna młoda jest oczywiście jak piórko!).  

Tort weselny

Tort weselny musi pojawić się na każdym weselu. Według tradycji powinien wjechać o północy. W niektórych regionach polski para młoda musi najpierw nakarmić się nim nawzajem, a później zanieść po kawałku przysmaku rodzicom. Obecnie tort najczęściej podawany jest nieco wcześniej. 

Podziękowania dla rodziców

Wychowują, uczą, jak być dobrymi ludźmi, kochają, a na koniec oddają drugiej osobie. Podziękowania dla rodziców to jeden z najważniejszych punktów wesela, który jest wyjątkową chwilą zarówno dla pary młodej jak i rodziców. Szczególnie, kiedy przez wiele miesięcy czeka się, aby wręczyć im wymarzoną niespodziankę. 

Poprawiny

Choć obecnie coraz częściej pary młode decydują się na zorganizowanie jednodniowego wesela, w minionych wiekach było to nie do pomyślenia. Goście zjeżdżali się z dalekich stron, zatem należało ich podjąć z pełną pompą. Dwa dni wesela były obowiązkowe, czasem trwało ono nawet dłużej. 

Panna młoda z bukietem na polskim weselu
Unsplash

Ślub w parafii panny młodej

Gdzie powinien odbyć się ślub? Oczywiście w parafii panny młodej. Tak nakazuje tradycja, która jednak powoli odchodzi w zapomnienie. Obecnie pary młode mogą wybrać kościół, w którym chcą, aby odbyła się uroczystość. Oczywiście aby tak się stało, muszą zgromadzić wszystkie dokumenty niezbędne do odprawienia mszy ślubnej. 

Wykupowanie panny młodej i brama weselna

To tradycja, z którą spotkać się można na wielu polskich wsiach. Pan młody, który przyjeżdża po swoją ukochaną, musi ją wykupić. Najbliżsi panny młodej (najczęściej rodzeństwo i kuzynostwo) targują się z młodym o jego ukochaną. Kiedy dobiją targu, pan młody może w końcu zobaczyć swoją jeszcze narzeczoną. To oczywiście nie koniec. Istnieje bowiem jeszcze coś takiego jak brama weselna. Sąsiedzi panny młodej i pana młodego na trasie prowadzącej do kościoła lub do domu panny młodej ustawiają bramki. Świadek jadący z panem młodym musi “zapłacić” alkoholem, ciastem czasem słodyczami, aby móc dalej jechać. 

Oceń artykuł!

4.7/5 - (22)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore