• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Jak przygotować listę gości weselnych?

Redakcja
Jak przygotować listę gości weselnych?

Przed weselem trzeba przygotować się na wiele pytań bez odpowiedzi i zagwozdek, które będą spędzały młodym sen z powiek. Jednym z trudniejszych zadań przedślubnych jest zrobienie listy gości.

Kogo zaprosić? Czy daleka ciocia nie obrazi się, jeśli dostanie jedynie zawiadomienie o ślubie? Jak wielu przyjaciół i znajomych powinno znaleźć się na liście? Niejednokrotnie pary młode ograniczone są przez koszty wesela, co związane jest z zaproszeniem okrojonej liczby osób. Jakimi zatem zasadami się kierować? Komu podarować zaproszenia ślubne? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą wam stworzyć listę gości weselnych.

Lista gości weselnych – jak ją przygotować?

Sporządzenie listy gości weselnych to jeden z pierwszych kroków, od których powinna zacząć każda para. Wiedząc, ile mniej więcej osób chcemy zaprosić, należy sprawdzić, które sale weselne pomieszczą przewidywaną liczbę gości. Po potwierdzeniu przybycia na ślub i wesele warto od razu zamówić winietki ślubne i przygotować plan stołów.

Nie da się zaprosić całej rodziny i wszystkich znajomych, więc trzeba stanąć przed trudnym dylematem – z kim chcemy spędzić nasz najważniejszy dzień w życiu. Obowiązkowo na liście gości powinna pojawić się najbliższa rodzina i świadkowie. Czym kierować się, zapraszając dalszą rodzinę i znajomych? Czy powinno się myśleć o osobach, które wypada zaprosić, czy o tych, z którymi ma się dobry kontakt?

Warto postawić sobie kilka pytań. Przede wszystkim, czy znacie daną osobę. Zdarzają się sytuacje, w których zaproszonego gościa poznaje się dopiero na własnym ślubie i wcale nie chodzi o osoby towarzyszące, tylko o dalekich krewnych lub znajomych rodziców. Warto wtedy zastanowić się, czy na własnej uroczystości nie będziecie czuć się, jakbyście byli wśród obcych.

Warto też zastanowić się, jaki kontakt macie z daną osobą. Czasami lepiej zaprosić dobrą koleżankę, z którą rozmawiacie kilka razy w tygodniu niż kuzynkę, z którą nie macie kontaktu od podstawówki.

Czy zaprosić parę, na której ślubie byliście dawno temu? Zasada wzajemności przestaje działać, jeśli od dawna nie macie ze sobą kontaktu.

Czy znajomi z pracy powinni pojawić się na waszym ślubie? Osoby, z którymi spędzacie kilkanaście-kilkadziesiąt godzin tygodniowo, są Wam prawdopodobnie bliskie, ale nie zawsze jest to relacja, która obowiązuje was także poza miejscem pracy.

Czy powinno się zapraszać całą rodzinę? Zgodnie ze ślubną etykietą, nie należy pomijać członków niedalekiej rodziny! Jeśli jednak planujecie małe przyjęcie, a macie duże rodziny, musicie stanąć przed tym trudnym wyborem.

Koniecznie zastanówcie się też, czy przy danym gościu będziecie czuć się komfortowo. Ślub i wesele to wasza osobista uroczystość, pełna emocji. Wybierzcie osoby, przy których będziecie mogli w pełni cieszyć się swoim dniem i nie będzie zastanawiać się, jak usadzić gości na weselu. Ograniczcie osoby, które mogę zepsuć atmosferę waszej uroczystości.

Dobrym sposobem na upewnienie się, czy dany gość powinien pojawić się na waszym ślubie jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy bylibyście w stanie zmienić datę ślubu, żeby tylko ta osoba mogła dotrzeć na uroczystość?

Panna młoda tworzy listę gości weselnych
Unsplash

Zobacz także: Zaproszenia ślubne i winietki – znajdź w katalogu swój wymarzony wzór!

Lista gości weselnych – jakie zaproszenia dla kogo?

Po sporządzeniu listy gości weselnych warto również pomyśleć o tym, czy są jakieś osoby, które chcielibyście np. zaprosić na sam ślub. Dlatego zanim zamówicie zaproszenia, trzeba policzyć ile i jakie rodzaje zaproszeń będziecie potrzebować:

  • zawiadomienie o uroczystości – powiadomienie najczęściej przynosi się do pracy. W ten sposób informuje się swoich kolegów o tym ważnym dniu, a przybycie na ślub pozostawia do ich decyzji.
  • zaproszenie na ślub – zaproszenie na sam ślub może zastąpić zawiadomienie o uroczystości.
  • zaproszenie na ślub i wesele – wysyłamy do wszystkich osób, które znalazły się na naszej liście gości weselnych.

Autor: Adrianna Fliszewska

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu