• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Jak samodzielnie zrobić zaproszenia ślubne – najciekawsze pomysły!

Jak samodzielnie zrobić zaproszenia ślubne – najciekawsze pomysły!

Znalezienie ciekawego i oryginalnego zaproszenia ślubnego dla niektórych par młodych wydaje się być prawdziwym wyczynem. W gotowych wzorach ciągle coś nie pasuje, właśnie dlatego w głowach zakochanych zaczyna pojawiać się pytanie, jak zrobić zaproszenia ślubne samodzielnie. 

Jeśli tylko macie czas, wykonanie zaproszenia własnoręcznie może zamienić się w niezwykle twórcze i zabawne zadanie. Od czego zacząć? Przede wszystkim od researchu i sprawdzenia, czy gotowe zaproszenia ślubne, które można znaleźć na rynku, aby na pewno nie spełniają waszych wymagań. Może się bowiem okazać, że cena zaproszeń robionych własnoręcznie znacznie przekroczy wasz budżet, szczególnie, jeśli nie będzie to jedynie projekt graficzny wykonany na komputerze. Co więcej, do zaproszenia warto również dobrać winietki ślubne czy zawieszki na alkohol, dzięki czemu całość będzie ze sobą współgrała i będzie tworzyła komplet. 

Jesteście już po wstępnej analizie i wciąż nie zrezygnowaliście z robienia zaproszeń ślubnych samemu? Jeśli tak właśnie jest, sprawdźcie nasze podpowiedzi i zajrzyjcie do małej galerii pomysłów, w której znajdziecie garść inspiracji!

Jak zrobić zaproszenia ślubne krok po kroku

Zanim zabierzecie się za robienie zaproszenia, przede wszystkim zdecydujcie, w jakim stylu chcecie je wykonać. Od tego zależy, czy wasz projekt powstanie jedynie przy pomocy komputera i programów graficznych, czy jednak będą potrzebne wasze zdolności manualne i zakupienie dodatkowych elementów. 

Nowoczesne zaproszenia zazwyczaj powstają w programach graficznych i jedyne co trzeba zrobić, to projekt, potem już tylko zostaje znalezienie odpowiedniego papieru, drukarni i gotowe. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli planujecie na przykład rustykalne wesele lub wesele w stylu boho i chcecie stworzyć zaproszenia diy, które mają być stylistycznie dopasowane. W takim wypadku musicie:

 1. Stworzyć projekt graficzny, ale także kupić kilka dekoracyjnych akcesoriów, na przykład: sznurek, drewniane serduszka, sztuczne gałązki, brokat czy papierowe kwiatki.
 2. Zrobienie takiego zaproszenia ślubnego może być czasochłonne, jednak macie wtedy pewność, że będzie ono również niepowtarzalne. Jak zaprojektować tego typu  zaproszenia ślubne? Tekst, który ma się w nich znaleźć, to podstawa, szczególnie jeśli zaproszenie ma być warstwowe, jego treść ma być wyróżniona kolorystycznie i wydrukowana na innym papierze. W takim wypadku koniecznie należy wiedzieć, ile miejsca zajmie tekst. 
 3. Następnie obliczcie dokładnie, ile zaproszeń powinno powstać. Nie zapomnijcie jednak o tym, aby zrobić kilka zapasowych sztuk. Po stworzeniu listy i wszystkich matematycznych obliczeniach możecie przejść do bardziej twórczej części. Udajcie się na zakupy lub poszukajcie potrzebnych materiałów w sieci. Paczkę małych drewnianych serduszek (około 100 sztuk) można kupić już za 5 złotych. Do tego może się przydać na przykład szpula cienkiego sznurka, która również kosztuje kilka złotych. 
 4. Wybierzcie również odpowiednio gruby papier na zaproszenia. Jeśli chcecie nakleić jedną kartkę na drugą, gramatura spodu powinna być większa. Jednak kupienie zbyt grubego papieru może sprawić, że trudno będzie wam złożyć kartkę, jeśli właśnie tego typu zaproszenia planujecie zrobić.
 5. Do zaproszeń dobierzcie również odpowiednie koperty. Postarajcie się, aby nie były to zwykłe papierowe, białe koperty, które niestety nie wyglądają wystarczająco elegancko. 

Do stworzenia zaproszenia mogą przydać się również:

 • klej na gorąco i pistolet, 
 • ostre nożyczki lub specjalistyczny nożyk do przecinania i wykrawania wzorów,
 • nietypowe dziurkacze, którymi w papierze wytniecie serca, motylki czy zwykłe kółeczka. 
Unsplash

Jak zrobić zaproszenia ślubne na komputerze

Zaproszenia, które idealnie wpisują się w styl wesela nowoczesny i glamour,  można wykonać na komputerze, korzystając z programów graficznych. W takim wypadku nie potrzebujecie żadnych dodatkowych dekoracji. Liczy się przede wszystkim projekt i to, jaki papier wybierzecie. Możecie oczywiście skorzystać z wielu darmowych narzędzi, w których zaproszenie stworzycie online, na przykład Canva. Możecie również skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji, które z pewnością znajdziecie w Photoshopie. 

Jak to wygląda? Od czego zacząć projektowanie? Jak napisać zaproszenie i wpasować je we wzór? Zazwyczaj jest to prostsze niż się wydaje. Potrzeba jedynie odpowiedniego pomysłu. Można również skorzystać z gotowych szablonów, które znacznie ułatwiają projektowanie. W kilku punktach postaramy się przedstawić, co powinniście zrobić i od czego zacząć: 

 • wybierzcie gotowy szablon i układ, który pasuje do waszego zaproszenia;
 • w darmowych programach graficznych można znaleźć wiele zdjęć, jednak możecie również wykorzystać do tego wgrane przez siebie grafiki;
 • zapoznajcie się z dostępnymi filtrami, sprawdźcie, czy można je na siebie nakładać, jeśli potrzebujecie takiej opcji;
 • dobierzcie odpowiedni kolor tła, font czcionki i kolor pola tekstowego. 

Te kilka kroków musicie wykonać w każdym programie graficznym, bez względu na to, jaki program wybierzecie. 

Pexels

Galeria inspiracji

Jeśli wciąż poszukujecie inspiracji, zerknijcie na kilka wizualnych podpowiedzi!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu