Jak zrobić zaproszenia ślubne diy – najciekawsze pomysły!

Jak zrobić zaproszenia ślubne diy – najciekawsze pomysły!
Adobe Stock

Znalezienie ciekawego i oryginalnego zaproszenia ślubnego dla niektórych par młodych wydaje się być prawdziwym wyczynem. W gotowych wzorach nie zawsze mogą znaleźć to coś wyjątkowego, co spełni najwyższe oczekiwania. Właśnie dlatego w głowach zakochanych może pojawić się pytanie, jak zrobić gotowe zaproszenia ślubne samodzielnie. 💌

Aplikacja wesele z klasą

Jeśli tylko macie czas, wykonanie zaproszenia własnoręcznie może zamienić się w niezwykle twórcze i zabawne zadanie. Od czego zacząć? Przede wszystkim od researchu i sprawdzenia czy gotowe zaproszenia ślubne, które można znaleźć na rynku, aby na pewno nie spełniają Waszych wymagań. 😉 Może się bowiem okazać, że cena zaproszeń robionych własnoręcznie znacznie przekroczy Wasz budżet, szczególnie, jeśli nie będzie to jedynie projekt zaproszenia wykonany w wybranym programie graficznym. Co więcej, do zaproszenia warto również dobrać winietki ślubneczy zawieszki na alkohol, dzięki czemu całość będzie ze sobą współgrała i będzie tworzyła komplet. Ważnym jest również, abyście opracowali tekst zaproszenia i nadali mu indywidualny charakter.

Oferty promowane

Jesteście już po wstępnej analizie i wciąż nie zrezygnowaliście z robienia zaproszeń ślubnych samemu? Jeśli tak właśnie jest, sprawdźcie nasze podpowiedzi i zajrzyjcie do małej galerii pomysłów, w której znajdziecie garść inspiracji!

Zaproszenia ślubne: kupić czy zrobić?

Kupując zaproszenia ślubne przede wszystkim oszczędzacie czas. Zwróćcie również uwagę na to, że ich samodzielne wykonanie wcale nie musi być tańsze niż kupienie gotowców. Zaproszenia ślubne diy będą natomiast od Was wymagały posiadania odpowiednich zdolności manualnych. 🤲 Jednocześnie jednak robione ręcznie krok po kroku zaproszenia ślubne mogą okazać się źródłem bardzo dużej satysfakcji i sposobem na odprężenie się w czasie przedweselnych przygotowań, które mogą być bardzo stresujące. Reasumując: kupować czy nie? To zależy tylko od Was! Zastanówcie się jednak, czy rzeczywiście będziecie mieli czas na samodzielną pracę. To ważne, bo zaproszenia rozdaje się zwyczajowo co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu.

Jak zrobić zaproszenia ślubne - bordowa koperta
Adobe Stock

Jak samemu zrobić zaproszenia ślubne krok po kroku

Zanim zabierzecie się za robienie zaproszenia, przede wszystkim zdecydujcie, w jakim stylu chcecie je wykonać. 😉 Od tego zależy, czy Wasz projekt powstanie jedynie przy pomocy komputera i programów graficznych, czy jednak będą potrzebne Wasze zdolności manualne i zakupienie dodatkowych elementów. 

Jak zrobić zaproszenia ślubne - przepięknie kaligrafowane zaproszenie ślubne
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz oryginalnych zaproszeń ślubnych? Zajrzyj do naszego katalogu!

Nowoczesne zaproszenia zazwyczaj powstają w programach graficznych np. serwisie Canva i jedyne co trzeba zrobić to projekt, potem już tylko zostaje znalezienie odpowiedniego papieru, drukarni i gotowe. 😊 Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli planujecie na przykład rustykalne wesele lub wesele w stylu boho i chcecie stworzyć zaproszenia diy, które mają być stylistycznie dopasowane. W takim wypadku musicie:

1. Stworzyć projekt graficzny, ale także kupić kilka dekoracyjnych akcesoriów, na przykład: drewniane serduszka, sztuczne gałązki, brokat czy papierowe kwiatki. Ciekawym sposobem będzie również związanie całości jutowym sznurkiem. Ważne, aby na Waszych zaproszeniach ślubnych pojawiły się właśnie takie ozdobniki.

2. Przygotowanie takiego zaproszenia ślubnego może być czasochłonne, jednak macie wtedy pewność, że będzie ono również niepowtarzalne. Jak zaprojektować tego typu zaproszenia ślubne? Tekst, który ma się w nich znaleźć, to podstawa, szczególnie jeśli zaproszenie ma być warstwowe, jego treść ma być wyróżniona kolorystycznie i wydrukowana na innym papierze. W takim wypadku koniecznie należy wiedzieć, ile miejsca zajmie tekst na Waszym zaproszeniu ślubnym. 

3. Następnie obliczcie dokładnie, ile zaproszeń powinno powstać, aby wszyscy Wasi goście je otrzymali. Nie zapomnijcie jednak o tym, aby zrobić kilka zapasowych sztuk. Po stworzeniu listy i wszystkich matematycznych obliczeniach, możecie przejść do bardziej twórczej części. Udajcie się na zakupy lub poszukajcie potrzebnych materiałów w sieci. Paczkę małych drewnianych serduszek (około 100 sztuk) można kupić już za 5 złotych. Do tego może się przydać na przykład szpula cienkiego sznurka, która również kosztuje kilka złotych albo inne dekoracje typu wstążki.

4. Wybierzcie również odpowiednio gruby papier na zaproszenia. Jeśli chcecie nakleić jedną kartkę na drugą, gramatura spodu powinna być większa. Jednak kupienie zbyt grubego papieru może sprawić, że trudno będzie Wam złożyć kartkę, jeśli właśnie tego typu zaproszenia planujecie zrobić. Pamiętajcie, że aby wydrukować zaproszenie również potrzebny jest Wam odpowiedni papier.

5. Do zaproszeń dobierzcie również odpowiednie koperty. Postarajcie się, aby nie były to zwykłe papierowe, białe koperty, które niestety nie wyglądają wystarczająco elegancko. 

Do stworzenia zaproszenia mogą przydać się również:

  • klej na gorąco i pistolet, 
  • ostre nożyczki lub specjalistyczny nożyk do przecinania i wykrawania wzorów,
  • nietypowe dziurkacze, którymi w papierze wytniecie serca, motylki czy zwykłe kółeczka. 

💡 Zobacz także: Największy wybór papeterii ślubnych w jednym miejscu! Zajrzyj do naszego katalogu.

Jak zrobić zaproszenia ślubne na komputerze

Zaproszenia, które idealnie wpisują się w styl wesela nowoczesny i glamour,  można wykonać na komputerze, korzystając z programów graficznych. W takim wypadku nie potrzebujecie żadnych dodatkowych dekoracji. Liczy się przede wszystkim projekt i to, jaki papier wybierzecie. Możecie oczywiście skorzystać z wielu darmowych narzędzi, w których zaproszenie stworzycie online, na przykład Canva. 💻 Możecie również skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji, które z pewnością znajdziecie w Photoshopie. 

Jak zrobić zaproszenia ślubne - zaproszenia ślubne w różnokolorowych kopertach
Adobe Stock

Jak to wygląda? Od czego zacząć projektowanie? Jak napisać zaproszenie i wpasować je we wzór? Zazwyczaj jest to prostsze niż się wydaje. Potrzeba jedynie odpowiedniego pomysłu. Można również skorzystać z gotowych szablonów, które znacznie ułatwiają projektowanie. 😉 W kilku punktach postaramy się przedstawić, co powinniście zrobić i od czego zacząć: 

  • wybierzcie gotowy szablon i układ, który pasuje do waszego zaproszenia;
  • w darmowych programach graficznych można znaleźć wiele zdjęć, jednak możecie również wykorzystać do tego wgrane przez siebie grafiki;
  • zapoznajcie się z dostępnymi filtrami, sprawdźcie, czy można je na siebie nakładać, jeśli potrzebujecie takiej opcji;
  • dobierzcie odpowiedni kolor tła, font czcionki i kolor pola tekstowego. 

Te kilka kroków musicie wykonać w każdym programie graficznym, bez względu na to, jaki program wybierzecie. 

Ręcznie robione zaproszenia ślubne: scrapbooking

Scrapbooking to nic innego, jak technika dekoracyjna, która polega na ozdabianiu wycinankami z kolorowego papieru, wstążek, naklejek itp. 🎀 Jeżeli zastanawiacie się, jak samemu zrobić zaproszenia ślubne diy ta metoda zdecydowanie może się Wam przydać. Zacznijcie jednak od przygotowania przynajmniej wstępnego projektu, to bardzo ułatwi Wam pracę. Co dalej? Teraz czas na listę zakupów! Planując ręcznie robione zaproszenia ślubne techniką scrapbookingu możecie posiłkować się kawałkami wstążek i koronkowymi sznureczkami. Do kupienia w pasmanteriach. Wytnijcie elementy dekoracyjne (kwiatki, serduszka itp.) z grubego, sztywnego papieru i przyklejcie do ozdabianego zaproszenia. Pamiętajcie, że zaproszenia ślubne diy wcale nie muszą być skomplikowane. Czasami mniej znaczy więcej.

Jak zrobić zaproszenia ślubne - koperta i zaproszenie z motywem kwiatów
Adobe Stock

Jak zrobić zaproszenie ślubne w pudełku?

Zastanawiacie się, jak samemu zrobić zaproszenia ślubne w pudełku? Najprościej będzie, jeżeli kupicie gotowe pudełeczka, w odpowiednim kolorze i umieścicie w nich kartę z zaproszeniem oraz pozostałe elementy (mapkę z dojazdem, prośbę o potwierdzenie obecności itp.). 😊 Zwróćcie jednak uwagę, że własnoręcznie robione zaproszenia ślubne umieszczane w dekoracyjnych pudełeczkach mogą okazać się dla was pracochłonne, ponieważ ozdobić musicie też pudełko. Decyzja należy do Was, ale mierzcie siły na zamiary.

Jak zrobić zaproszenia ślubne - zielone koperty ze złotą pieczęcią
Adobe Stock

Jak zrobić proste zaproszenia ślubne?

Nie macie pojęcia, jak zrobić możliwie jak najprostsze zaproszenia na ślub? W praktyce zaproszenia ślubne diy z łatwością przygotujecie w programie Word. 📑 Wybierzcie tylko dekoracyjną czcionkę i wydrukujcie tekst na grubym, wysokiej jakości papierze. Co dalej? Wytnijcie część z tekstem, zostawiając taki sam odstęp, jak na górze kartki i włóżcie bilecik do koperty. To dobre rozwiązanie, jeżeli szukacie pomysłu na to, jak zrobić własne zaproszenia ślubne, w możliwie jak najbardziej budżetowej wersji i najmniejszym nakładem sił. Takie zaproszenia są proste, ale bardzo eleganckie i ponadczasowe.

Jak zrobić zaproszenia ślubne - zaproszenia i koperty wykonane na tekturze
Adobe Stock

Jak zrobić internetowe zaproszenie na ślub?

Jeżeli nie macie pojęcia, jak samemu zrobić zaproszenia na ślub, najprościej będzie skorzystać z jednego z dedykowanych programów graficznych, a następnie przekonwertować plik na format PDF. 📑 W tej formie możesz wysyłać własnoręcznie robione zaproszenia na ślub na skrzynki mailowe gości lub za pośrednictwem popularnych komunikatorów. Zanim jednak zdecydujecie się za wysyłanie zaproszeń przez Internet, zastanówcie się czy to rzeczywiście dobry pomysł. W Polsce bardzo silnie zakorzeniona jest tradycja osobistego zapraszania (w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się wysłanie zaproszeń tradycyjną pocztą), dlatego upewnijcie się, że nikt nie poczuje się urażony.

Jak zrobić zaproszenia ślubne - różowa koperta i delikatny kwiatowy druk na zaproszeniu
Adobe Stock

Zaproszenia ślubne diy – czy to się opłaca?

Musicie wiedzieć, że samodzielne zrobienie zaproszeń ślubnych wiąże się ze wspaniałą zabawą, ale też z dużą odpowiedzialnością. 😉 Niewątpliwie musicie posiadać zdolności manualne, ale też dysponować odpowiednią ilością czasu. Zawsze też przygotujcie się na plan B. Nie kupujcie od razu ogromnej ilości materiałów. Sprawdźcie na kilku zaproszeniach czy podołacie wyzwaniu. Jeśli zobaczycie, że zaproszenia wyglądają naprawdę nieźle, wtedy możecie dokupić resztę dekoracji i pozostałych akcesoriów.

Gdyby się jednak okazało, że nie czujecie klimatu robienia zaproszeń ślubnych własnoręcznie, postarajcie się wcześniej znaleźć dobrą drukarnię i przygotować dla nich projekt. Wstępnie możecie się umówić na wydruk próbnych kilku sztuk, aby zobaczyć, czy gramatura papieru Wam odpowiada i na pewno wszystkie kolory są zgodne z Waszymi założeniami.

Galeria inspiracji

Jeśli wciąż poszukujecie inspiracji, zerknijcie na kilka wizualnych podpowiedzi!

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (16)

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore