Jak się zrelaksować w sytuacjach stresowych i nie tylko?

Codzienne życie, nawet jeśli nie pojawiają się w nim trudne decyzje, obowiązki, odpowiedzialność i napięcie, jest niezwykle intensywne. A jednak większość osób doświadcza każdego dnia dodatkowych emocji, które powodują stres, wyrzuty sumienia i w efekcie zaprzątają głowę. Dlatego każdy powinien znaleźć w ciągu dnia choć chwilę na odpoczynek, ale by był efektywny trzeba wiedzieć, jak się zrelaksować.

Jak się zrelaksować w sytuacjach stresowych i nie tylko?

Aplikacja wesele z klasą

Metod jest wiele i każda z nich może dla jednej osoby być doskonała, a u innej nie przynieść oczekiwanego wyciszenia. Jednym wystarczy kojąca muzyka relaksacyjna słuchana w drodze do domu z pracy, dla innych odpowiedzią będzie joga w domu praktykowana przez co najmniej godzinę dziennie. A co może być najlepszym rozwiązaniem dla ciebie?

Oferty promowane

Jak się zrelaksować w czasie napięcia i stresu?

Kiedy spotyka nas sytuacja stresowa, natychmiastowo całe nasze ciało się spina. Często mamy ochotę krzyczeć, wyładować emocje, bezsilność i złość. To naturalne sygnały, które wysyła nam organizm, aby uporać się z nagłym przypływem napięcia. Jednak zazwyczaj musimy szybko się opanować, by nie „wybuchnąć” przy współpracownikach, rodzinie, klientach itp. Dlatego zawsze warto ćwiczyć i przypominać sobie różne sposoby na relaks. Bo tu liczy się każda sekunda. Nie chodzi wyłącznie o opanowanie się, ale też o to, by ten stres błyskawicznie ukoić. W takim razie jak się szybko zrelaksować, gdy dopada nas gwałtowny stres?

Jeśli chodzi o metody relaksu w takich sytuacjach, to zwykle skupiają się one na… oddechu. Zamiast eksplodować ze stresu – wyczuj ten moment i weź głęboki wdech nosem, następnie powoli wypuść powietrze ustami. Oddech jest kluczem do sukcesu nie tylko w czasie ćwiczeń fizycznych. Prawidłowe oddychanie wymaga skupienia, więc oddala myśli od tego, co stresuje. Dodatkowo dotlenia organizm.

Dobrym sposobem jest też wykonanie szybkiego ćwiczenia na stres. Na przykład do spowolnionego oddechu dodaj zamknięte oczy i pomyśl o tym, że twoje czoło jest chłodne. Pomoże to ci się opanować, ale też zminimalizować potliwość i zaczerwienienie twarzy, a tym samym znaleźć siłę na konfrontację z sytuacją stresową.

napis neonowy breathe
Unsplash

Zobacz także: Zero waste. Jak śmiecić mniej i zacząć żyć w zgodzie z naturą?

Sposoby na relaks, które musisz znać

Wiesz już, jak się zrelaksować błyskawicznie. Ale lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto poznać sposoby na relaks i wyciszenie, by wkomponować je w codzienny rytuał. Bardzo dobrze tutaj sprawdza się tzw. mindfulness, czyli rodzaj medytacji z zamkniętymi oczami, która pomaga nie tylko w tym, jak się odprężyć i zrelaksować. Jeśli zgłębisz tajniki tej metody i dowiesz się, jak medytować, a następnie zaczniesz praktykować mindfulness, to wedle badań masz dużą szansę, by zredukować uczucie niepokoju i zakończyć tzw. gonitwę myśli.

Kolejna skuteczna metoda to… sport! Zwłaszcza bieganie, zajęcia z jogi czy pilatesu, ale też każda inna aktywność fizyczna, która pozwala ci „oczyścić umysł”, chociażby spacery. Takie formy relaksu wymagają więcej od ciała, ale też dzięki temu pozwalają mu być w formie. A to bardzo ważne dla redukcji stresu! Często stres jest potęgowany przez siedzący tryb życia, dlatego szukając odpowiedzi na to, jak się zrelaksować, warto zawsze pamiętać o diecie i aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu. To też klucz do tego, jak wzmocnić odporność, a przecież w zdrowym ciele – zdrowy duch!

kącik do zrelaksowania się
Unsplash

Zobacz także: Co można robić w domu, aby zapobiec wkradającej się nudzie?

Relaks w domu – sprawdzone sposoby na wyciszenie

Dobrze też wiedzieć, jak się zrelaksować w domu. Często czas na odpoczynek mamy dopiero późnym wieczorem, kiedy niemożliwe są do wprowadzenia bardziej czasochłonne i wymagające metody relaksacyjne. Ale nie martw się, na domowy relaks sposoby są liczne i skuteczne!

Jeśli chodzi o relaks w domu, to dobrze działają np. napary z ziół, z herbatą z melisy na czele. Pite codziennie przywrócą równowagę twojemu organizmowi, ale też zredukują stres np. w czasie pracy. Gdy nie masz czasu na całą praktykę jogi, postaw na kilkuminutowe odprężenie w pozycji dziecka – poprawnie przyjęta balasana pozwoli ci się szybko pozbyć skumulowanego przez cały dzień napięcia.

A skoro o jodze mowa, to niech twoją codzienną pielęgnację uzupełni joga twarzy – często wystarczy kilka minut dziennie, by nie tylko poprawić jędrność swojej twarzy, ale też odpocząć. Doskonale redukuje napięcie i stres również aromaterapia. Jeśli nie w smak ci kadzidła i świece zapachowe, postaw na kąpiel w wannie z eterycznymi olejkami. Zwłaszcza, że można ją połączyć z muzyką relaksacyjną, a takie połączenie to prawdziwy klucz do tego, jak się wyciszyć i zrelaksować skutecznie we własnych czterech ścianach.

4.5/5 - (12)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore