• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?

Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?

Wybór odpowiedniej oprawy muzycznej wesela to jeden z najważniejszych zadań planowania tego wyjątkowego dnia. Trudno przyjęcie weselne uznać za udane, gdy zespół muzyczny zawiódł. Wesela nie da się powtórzyć, dlatego Para Młoda musi być pewna swej decyzji. Warto poszukując grupy muzyków na wesele, zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Zespołu muzycznego na wesele należy szukać odpowiednio wcześnie, by nie dokonać złego wyboru. Najlepiej ponad rok przed planowanym ślubem. Będziemy mieli wtedy wystarczająco dużo czasu, by przesłuchać i porównać zespoły muzyczne oraz porozmawiać z muzykami.

Bo dobry zespół muzyczny to…

Należy wybrać taki zespół muzyczny, który zapewni Wam i Waszym gościom najlepszą zabawę, zagwarantuje jakość występu i da satysfakcję ze wspaniałej, niepowtarzalnej imprezy. Zespół muzyczny to grupa, która musi spełnić szereg oczekiwań. Nie każda kapela na wesele zagwarantuje Wam tę samą jakość. Dobry zespół muzyczny to nie tylko świetna muzyka i najlepsze przeboje. Na doskonałą oprawę weselną składa się kilka elementów:

 • doświadczenie;
 • doskonała jakość dźwięku i nagłośnienie;
 • wysokie umiejętności zespołu;
 • świetny kontakt z publicznością;
 • konferansjerka – prowadzenie imprezy, dobry kontakt z gośćmi weselnymi, umiejętność zachęcenia i sprowokowania gości do wspólnej zabawy;
 • dobra oprawa wizualna, oświetlenie;
 • efekty dodatkowe takie jak ciężki dym czy dekoracje światłem

Spotkanie z muzykami to konieczność

Znajdźcie czas na spotkanie z muzykami, idźcie na próbę, występ lub wesele, aby posłuchać jak zespół muzyczny (wokalista, wodzirej, śpiewający DJ) śpiewa, prowadzi imprezę, wygląda na żywo, jak brzmią jego profesjonalne kolumny nagłośnieniowe, instrumenty, jak działa oświetlenie. Niepewność może Was tylko niepotrzebnie stresować.

Co dwa głosy, to nie jeden

Przeważnie w zespole jest jedna osoba, która prowadzi konferansjerkę. Bardzo dobrze, jeżeli takie osoby są dwie daje to możliwość wprowadzenia dialogu scenicznego, co pociąga za sobą żart, satyrę, nawet elementy kabaretu. Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego wejście w interakcję z gośćmi weselnymi jest tak bardzo istotne. Ta sama zasada dotyczy również wokalistów, im  więcej osób śpiewa w zespole, tym lepiej. Poszerza to bowiem repertuar grupy, daje możliwość śpiewania na głosy, wzmacnia wrażenia estetyczne podczas zabawy weselnej

Sprawdzony czy doświadczony zespół muzyczny?

Choć kilkuletnie doświadczenie jest istotne, to jednak nie najważniejsze. Nie każdy zespół o długim stażu jest dobry. Ważny jest fakt zgrania muzyków, ich umiejętności wokalne i muzyczne, sposób bycia na scenie i zaangażowanie włożone w przygotowanie imprezy, a następnie jej poprowadzenie, profesjonalizm i chęć zaspokojenia oczekiwań Pary Młodej.

Dobry zespół muzyczny określa świetny wokal i profesjonalne wykonanie utworów – starych i nowych przebojów, oraz bogaty repertuar, który uwzględnia wiele gatunków muzycznych. Dobry zespół zawsze dostosuje się do życzeń swoich klientów.

Akustyka sali weselnej

Nierzadko zdarza się, że lokal, choć ma ładne wnętrze, nie nadaje się na weselne biesiadowanie ze względu na akustykę i ilość miejsca do tańczenia. Profesjonalny zespół znający branżę, jeśli tylko poprosicie, wypowie się na temat większości sal weselnych w regionie. Warto zrobić rozeznanie w tym temacie.

Oświetlenie sprzyja dobrej zabawie

Oprócz dobrej klasy sprzętu nagłośnieniowego bardzo ważne jest oświetlenie zarówno sceny, jak i sali, ponieważ wprowadza to niepowtarzalny nastrój podczas zabawy. Goście bardziej żywiołowo reagują na muzykę, gdy do wrażeń słuchowych dochodzą również te wzrokowe. Należy jednak pamiętać, że na weselu znajdują się ludzie w różnym wieku. Najlepiej stosować się do zasady złotego środka.

Cechy szczególne

Warto zwrócić uwagę na to, czy zespół muzyczny jest wszechstronny, czy z łatwością dostosowuje się do potrzeb zarówno starszych jak i młodszych uczestników wesela. Profesjonalny zespół muzyczny nie może skupiać się tylko na zapewnieniu oprawy muzycznej przyjęcia, powinien także:

 • posiadać umiejętność dostosowania muzyki do potrzeb gości,
 • perfekcyjnie prowadzić uroczystość,
 • być profesjonalny, kulturalny, trzeźwy i elegancko ubrany,
 • służyć Parze Młodej w każdym momencie wesela,
 • grać dopóki Państwo Młodzi o to proszą,
 • być punktualny i niezawodny.

(Nie)istotne koszty

Wasze wesele zasługuje na najpiękniejszą oprawę muzyczną, nie starajcie się na tym punkcie oszczędzać. Pamiętajcie, że muzyka jest podstawowym elementem przyjęcia. Nie ma niestety dobrych, tanich zespołów. Wszystko, co dobre musi kosztować, choćby z uwagi na liczbę doświadczonych, profesjonalnych, wykształconych i pracujących z pasją oraz sercem muzyków wchodzących w skład grupy.

Pamiętajcie!

Bardzo ważną rzeczą jest podpisanie umowy na osobę prowadzącą zespół muzyczny, wymienioną z imienia i nazwiska, a nie na ze samą grupę. Najczęściej podpisuje się umowę z menadżerem zespołu.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu