Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?

Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?

Wybór odpowiedniej oprawy muzycznej wesela to jeden z najważniejszych zadań planowania tego wyjątkowego dnia. Trudno przyjęcie weselne uznać za udane, gdy zespół muzyczny zawiódł. Wesela nie da się powtórzyć, dlatego Para Młoda musi być pewna swej decyzji. Warto poszukując grupy muzyków na wesele, zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Jak wybrać zespół muzyczny na wesele?Zespołu muzycznego na wesele należy szukać odpowiednio wcześnie, by nie dokonać złego wyboru. Najlepiej ponad rok przed planowanym ślubem. Będziemy mieli wtedy wystarczająco dużo czasu, by przesłuchać i porównać zespoły muzyczne oraz porozmawiać z muzykami.

Bo dobry zespół muzyczny to…

Należy wybrać taki zespół muzyczny, który zapewni Wam i Waszym gościom najlepszą zabawę, zagwarantuje jakość występu i da satysfakcję ze wspaniałej, niepowtarzalnej imprezy. Zespół muzyczny to grupa, która musi spełnić szereg oczekiwań. Nie każda kapela na wesele zagwarantuje Wam tę samą jakość. Dobry zespół muzyczny to nie tylko świetna muzyka i najlepsze przeboje. Na doskonałą oprawę weselną składa się kilka elementów:

 • doświadczenie;
 • doskonała jakość dźwięku i nagłośnienie;
 • wysokie umiejętności zespołu;
 • świetny kontakt z publicznością;
 • konferansjerka – prowadzenie imprezy, dobry kontakt z gośćmi weselnymi, umiejętność zachęcenia i sprowokowania gości do wspólnej zabawy;
 • dobra oprawa wizualna, oświetlenie;
 • efekty dodatkowe takie jak ciężki dym czy dekoracje światłem

Spotkanie z muzykami to konieczność

Znajdźcie czas na spotkanie z muzykami, idźcie na próbę, występ lub wesele, aby posłuchać jak zespół muzyczny (wokalista, wodzirej, śpiewający DJ) śpiewa, prowadzi imprezę, wygląda na żywo, jak brzmią jego profesjonalne kolumny nagłośnieniowe, instrumenty, jak działa oświetlenie. Niepewność może Was tylko niepotrzebnie stresować.

Co dwa głosy, to nie jeden

Przeważnie w zespole jest jedna osoba, która prowadzi konferansjerkę. Bardzo dobrze, jeżeli takie osoby są dwie daje to możliwość wprowadzenia dialogu scenicznego, co pociąga za sobą żart, satyrę, nawet elementy kabaretu. Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego wejście w interakcję z gośćmi weselnymi jest tak bardzo istotne. Ta sama zasada dotyczy również wokalistów, im  więcej osób śpiewa w zespole, tym lepiej. Poszerza to bowiem repertuar grupy, daje możliwość śpiewania na głosy, wzmacnia wrażenia estetyczne podczas zabawy weselnej

Sprawdzony czy doświadczony zespół muzyczny?

Choć kilkuletnie doświadczenie jest istotne, to jednak nie najważniejsze. Nie każdy zespół o długim stażu jest dobry. Ważny jest fakt zgrania muzyków, ich umiejętności wokalne i muzyczne, sposób bycia na scenie i zaangażowanie włożone w przygotowanie imprezy, a następnie jej poprowadzenie, profesjonalizm i chęć zaspokojenia oczekiwań Pary Młodej.

Dobry zespół muzyczny określa świetny wokal i profesjonalne wykonanie utworów – starych i nowych przebojów, oraz bogaty repertuar, który uwzględnia wiele gatunków muzycznych. Dobry zespół zawsze dostosuje się do życzeń swoich klientów.

Akustyka sali weselnej

Nierzadko zdarza się, że lokal, choć ma ładne wnętrze, nie nadaje się na weselne biesiadowanie ze względu na akustykę i ilość miejsca do tańczenia. Profesjonalny zespół znający branżę, jeśli tylko poprosicie, wypowie się na temat większości sal weselnych w regionie. Warto zrobić rozeznanie w tym temacie.

Oświetlenie sprzyja dobrej zabawie

Oprócz dobrej klasy sprzętu nagłośnieniowego bardzo ważne jest oświetlenie zarówno sceny, jak i sali, ponieważ wprowadza to niepowtarzalny nastrój podczas zabawy. Goście bardziej żywiołowo reagują na muzykę, gdy do wrażeń słuchowych dochodzą również te wzrokowe. Należy jednak pamiętać, że na weselu znajdują się ludzie w różnym wieku. Najlepiej stosować się do zasady złotego środka.

Cechy szczególne

Warto zwrócić uwagę na to, czy zespół muzyczny jest wszechstronny, czy z łatwością dostosowuje się do potrzeb zarówno starszych jak i młodszych uczestników wesela. Profesjonalny zespół muzyczny nie może skupiać się tylko na zapewnieniu oprawy muzycznej przyjęcia, powinien także:

 • posiadać umiejętność dostosowania muzyki do potrzeb gości,
 • perfekcyjnie prowadzić uroczystość,
 • być profesjonalny, kulturalny, trzeźwy i elegancko ubrany,
 • służyć Parze Młodej w każdym momencie wesela,
 • grać dopóki Państwo Młodzi o to proszą,
 • być punktualny i niezawodny.

(Nie)istotne koszty

Wasze wesele zasługuje na najpiękniejszą oprawę muzyczną, nie starajcie się na tym punkcie oszczędzać. Pamiętajcie, że muzyka jest podstawowym elementem przyjęcia. Nie ma niestety dobrych, tanich zespołów. Wszystko, co dobre musi kosztować, choćby z uwagi na liczbę doświadczonych, profesjonalnych, wykształconych i pracujących z pasją oraz sercem muzyków wchodzących w skład grupy.

Pamiętajcie!

Bardzo ważną rzeczą jest podpisanie umowy na osobę prowadzącą zespół muzyczny, wymienioną z imienia i nazwiska, a nie na ze samą grupę. Najczęściej podpisuje się umowę z menadżerem zespołu.

KOMENTARZE: 34

 1. Ciężko mi się wypowiedzieć w pełni profesjonalnie w tej tematyce, ale sama raczej kierowałam sie opiniami no i doswiadczeniami i z tad narodził sie pomysł na zespół fiesta z lublina , nie mielismy jakiś profesjonalnych rad.

 2. Nie zgadzam się z opinią, że demo na stronie nie oddaje rzeczywistości. Grałem na weselach 20 lat w zespołach o różnym składzie. Z czasem gdy weszły podkłady mp3 dużo zespołów zaczęło się nimi podpierać. Teraz już nie gram natomiast bywam na różnych weselach uroczystościach rodzinnych i wierzcie mi, że wszędzie – nawet w zespole 5cio osobowym – słychać te podkłady bo one często nie zmieniają się od lat. Uważam, że nie ma nic złego w tych podkladach jeżeli ktoś umiejętnie z nich korzysta. Najgorsza jest teraz ta nagonka na zespoły w tzw „pełnym składzie” postaw się a zastaw się – im więcej zapłacimy tym lepszy zespół itd…cena wcale nie wyznacza gwarancji umiejętności muzyków. Nie jedna impreza była wg mnie lepsza z zespołem „keyboardowym” niż 5cio czy 6cio osobowym. Wszystko zależy od dobrego wokalu i konferansjerki bo muzyka ma być świetna w odbiorze i porywać do tańca.

 3. Sama prawda! Doświadczenie zespołu prowadzącego nasze wesele jest bardzo ważne. U nas, w najważniejszym dniu naszego życia, na imprezie gościliśmy zespół The Good Sound i bawiliśmy się świetnie. Pełen profesjonalizm, super repertuar… A głos wokalistki bajka! Bardzo kontaktowi ludzie- słuchali naszych próśb i dzięki temu wszystko wyszło idealnie.

 4. My mieliśmy taki super zespół! Nazywa się The Good Sound . Znakomici muzycy, pocieszni ludzie i na prawdę zabawy było co nie miara, do białego rana 😀

 5. Moim zdaniem należy kierować się opiniami w internecie i tym co mają do zaoferowania.
  Ja na tej podstawie właśnie zdecydowałam się na Zespół Muzyczny Focus z Łukowa.
  Polecam!

 6. Family BajBand
  Kochane ludziska profesjonalizm rzadko, bardzo rzadko odwiedza imprezy weselne, a jeśli już to za grubą kasę i nie tylko bo jest coś takiego jak prawa autorskie utworów / Ruda nie zaśpiewa Bałkanicy i odwrotnie/
  Dlatego amatorzy wykonują tzw. czarną robotę czyli oprawę muzyczną imprez okolicznościowych. My
  wszyscy chcielibyśmy usłyszeć ba bawić się przy TOP muzie , dlatego należy poznać przed wyborem
  profesjonalizm amatorskich zespołów muzycznych i nie sugerować się tylko opiniami. Bo aby ocenić kogoś należy choćby liznąć wiedzę muzyczną, a jak na razie Polacy to doskonali krytycy . Wszyscy / nowożeńcy,
  goście, zespół, obsługa/ po zakończeniu swojego występu – oceniają go raczej pozytywnie. Jednak jak
  zwykle zdarzają się wpadki i co ….. sugerować się negatywami,….nie ! Należy jasno określić sobie co chcemy
  a następnie spotkać się z kilkoma zespołami i wybrać. Bo jeżeli nie było gwiazdorstwa w trakcie negocjacji,
  a oferowana oferta wyczerpująca nasze wymagania to pewnikiem będzie klimat na naszej imprezie.

 7. Wśród tych wszystkich porad brakuje jednego ważnego punktu.W tych czasach szukajcie zespołu GRAJĄCEGO LEGALNIE, zarejestrowanego i płacącego podatki. Nie chcielibyście mieć takich momentów jak na naszym weselu, kiedy orkiestra uciekała z 1 piętra. Kucharki i kelnerki tak samo. Nic miłego. 3godziny wesele było „nieczynne”, zanim nie znaleźliśmy innych muzyków. A wstyd na całą wieś. Pozdrawiamy.

  • Zgadzam się, sam prowadzę legalną działalność gospodarczą, płacę podatki i ZUS, wystawiam rachunki z każdej, nawet najmniejszej imprezy, a jeżeli ktoś rachunku nie chce, to i tak go wystawiam, a na rachunku piszę – „klient nie chciał rachunku” i mam święty spokój! Pozdrawiam. Krzysztof KIS.

   • Miejmy nadzieję Panie Krzysztofie, ze takich jak Pan jest dużo więcej i że nie zapomina Pan również o korzystaniu z legalnych źródeł muzyki 🙂

  • Wyrażamy ubolewanie z powodu takiej niedogodności – szkoda ze nie zdecydowali się Państwo na ujawnienie nazwy tego zespołu. VOCART pracuje legalnie i nasze Pary Młode nie muszą się obawiać takich nieprzyjemności – jednak warto przed nimi wszystkich przestrzegać i piętnować oszustów.

 8. Nieprawdą jest, że jeżeli ktoś pracuje sam w oparciu o profesjonalne, studyjne podkłady muzyczne, (półplayback’i), a nie Midy, i decyduje się na artystyczną oprawę muzyczną imprezy, to będzie ona na niższym poziomie. Wręcz przeciwnie, bo nie ilość muzyków i wokalistów, a umiejętności, profesjonalizm, doświadczenie, udział w konkursach i festiwalach, zdobyte nagrody oraz doświadczenie sceniczne, a także jakość, i „serce” włożone w przygotowanie imprezy, (scenariusz), itd. w taką oprawę, decyduje o tym, czy będzie ona udana, czy nie, i to bez względu na uwagi pseudo znawców tego tematu.

  Każdy wie, że zespół składający się z 5-6 doświadczonych, profesjonalnych, wykształconych i pracujących z pasją i sercem muzyków oraz wokalistów będzie bardziej interesujący na scenie, choćby z uwagi na liczbę artystów i na to, co określa się „dzianiem” na scenie, niż choćby najlepszy artysta pracujący w pojedynkę – choć nie zawsze! Ale taka oprawa musi kosztować i to sporo, bo nie wierzę, aby spełniający te kryteria muzycy zagrali na weselu za 2500 – 3000 zł. Jednak każdy ma wolną rękę i sam decyduje o tym, czy duże zazwyczaj pieniądze, włożone w przygotowanie uroczystości weselnej, nie będą wrzucone „w błoto”, bo „ktoś” zechciał zaoszczędzić kilkaset złotych na oprawie muzycznej. Większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę, że prawie 75% sukcesu każdej uroczystości to świetna, profesjonalna oprawa muzyczna, z równie zawodowym sprzętem nagłaśniającym i oświetleniowym oraz mającym świetny kontakt z zaproszonymi gośćmi śpiewającym na żywo D-jem i wodzirejem. To moja rada, a każdy z Was postąpi tak, jak uważa za słuszne!
  Pozdrawiam – śpiewający D-j, wodzirej i wokalista – Krzysztof KIS.

 9. Szlag mnie trafia jak szukam zespołu… wchodzę na stronę, na której na wejściu krzyczy do mnie „profesjonalny zespół muzyczny”, wchodzę w sekcję demo i co słyszę? Profesjonalny PODKŁAD MP3 lub MIDI… Słowo „gramy” jest wtedy ogromnym kłamstwem!
  500 piosenek w repertuarze? Jak się wdusza tylko play to co za problem się nauczyć śpiewać. Śpiewać każdy może, grać już niekoniecznie.
  Demo na stronie nie jest ŻADNYM wyznacznikiem!

  • Zupełnie nie ma Pan racji i wiedzy w temacie Panie Pawle. Wokal jest zazwyczaj najtrudniejszym elementem aranżacji muzycznej granej na żywo – mowa szczególnie o oryginalnych tonacjach – instrumenty nie chorują i nie męczą się – wymagają jedynie przygotowania. W VOCART mamy zarówno skład 6 osobowy (instrumenty i wokaliści) jak oraz skład 2-3 osobowy (wokaliści) i każda z tych opcji bardzo się przydaje naszym Klientom – każda ma też wady i zalety. Twierdzenie, że „śpiewać każdy może” zostawiam bez komentarza : )

   • A fałszowanie za 3000 – 4000 (dla mnie to dosc sporo) to ok? A Bozia raczy wiedzieć czy ten zespoł „dobry” w opinii innych gości, którzy ich widzieli albo zobaczą „w akcji”, no i czy nie beda sie „slaniac na nogach” w trakcie mojego wesela heh zal.pl.

 10. Nie trzeba fortuny wydawać na 6 osobowy zespół aby muzyka płynęła na parkiecie a nogi same tańczyły…. jak gra DJ, to nie ma śpiewu i grania na żywo a jakoś wszyscy się bawią:) Dlatego to wszystko chodzi o dobór odpowiedniego repertuaru i kontakt prowadzącego z publicznością, zabawy oczepinowe + fajne jakieś efekty typu oświetlenie.
  Wszystko łącznie daje efekt oczekiwany-tańce do białego rana i piękne wspomnienia.

 11. o wszystkim wspomniano, ale zapomniano o najważniejszym… aby zespół zapewnił nam „profesjonalną” oprawę muzyczną, musi składać się z odpowiedniej ilości muzyków. Trudno nazwać zespołem składy dwu, trzy-osobowe ! Zawodowy zespół to taki, który gra w 100% na żywo. Powszechnie wiadomo, że muzykę w 100% na żywo mogą grać najmniej 4 osoby (najlepiej 5 i więcej). Mamy wtedy pewność, że na wszystkich podstawowych instrumentach grają ludzie, a nie keyboard !

 12. Zespół grający na moim weselu wcale nie był taki tani, jak na nasze środki finansowe, a jednak….. Muzyka była fajna, jednak tylko na tym się skończyło… Całkowicie nie dostosowywał się do potrzeb pary młodej oraz do podań jedzenia… Musieliśmy prosić, żeby w końcu zagrali pierwszy taniec, a potem na 15 minut przed podaniem jedzenia robili przerwę, natomiast jak kelnerzy zaczęli nosić jedzenie to zespół zaczynał grać…. Szkoda…. bo to miał być najpiękniejszy dzień mojego życia…

 13. gram w zespole weselnym i według mnie ważne jest również to, aby zapytać się zespołu czy nie zmieni się skład do czasu naszego wesela

 14. A ja poradzę wszystkim nowożeńcom, żeby się dobrze rozejrzeli za zespołem grającym LEGALNIE. Zaczyna się nagonka na takie granie i obsługę weselną, więc szkoda aby na własnym weselu mieć nieprzyjemności. Warto zapytać zespół czy jest zarejestrowany i czy może to udowodnić. Tak zrobiliśmy i głowa spokojna przez 2 dni.

 15. I pytajcie czy zespół gra jako zarejestrowany! Zaczyna być to ważne. Biedne państwo, szuka pieniędzy więc się czepiają wszystkiego. Jakaś kontrola i po ślubie

 16. Strzeżcie się COVERBAND ze śląska. Porażka! Zero szacunku do klienta. Zespół nie podpisuje umów, nie chce podać repertuaru ani listy zabaw. We wszystko trzeba im wierzyć na słowo. Na spotkanie (na które jechaliśmy 60 km!!!) przyszedł arogancki pan – totalnie nieprzygotowany, nie umiał odpowiedzieć na ŻADNE z naszych pytań. Na dodatek wyśmiewał nas, że na kilka tygodni przed ślubem i tak nie znajdziemy innego zespołu… PORAŻKA!

 17. dobry komentarz ;] ja postaram się trochę zaoszczędzić na sukni, więc zamiast kupować gotową, szyję u krawcowej.. mam nadzieję, że efekt końcowy będzie co najmniej dobry

 18. na fotografie też nie można oszczędzać, podobnie z kamerzystą, jedzeniem – to gdzie w końcu można oszczędzić parę groszy? ;/

  • Ja myślę że jeśli mamy wziąść słabego fotografa i słabego fotografa to albo jedno albo 2 lepiej mieć piękne zdjęcia albo ładny film niż 1?i 2 do d…

 19. oby nasz zespół potrafił się dostosować do panującej wśród gości atmosfery ;] kiedyś byłem na takim weselu, że zespół grał tylko dla własnej przyjemności, a nie dla gości – więc parkiet często był pusty

 20. my przy wyborze zespołu kierowaliśmy się głównie własnymi doświadczeniami, które wynieśliśmy podczas wesel znajomych, a także opiniami doświadczeń – jak wyjdzie, mam nadzieję, że dobrze, a nawet bardzo dobrze ^^ trzymajcie kciuki!

 21. A ja się nie zgadzam żeby nie sugerować się demo.
  Po przesłuchaniu kilkudziesięciu zespołów w internecie i tak usłyszycie i poznacie te które śpiewać nie potrafią a które robią to z lekkością i dobrze.
  Poza tym ja osobiście polecam coś takiego jak rekomendacje klientów u których zespół grał w ostatnim czasie powiedzmy 20 ostatnich klientów.
  Czasy się zmieniają i trochę inaczej wygląda dzisiaj szukanie i rezerwacja zespołu.

 22. nooo znam zespoły co dużo grają i w życiu bym ich nie zaprosił na swoje wesele. Cena i ludzie się na to łapią. Zajęte więc terminy nie muszą o czymś świadczyć. Przede wszystkim spotkanie. Jeśli nawiążecie przyjemny kontakt i prezentacja możliwości będzie odpowiadała to można zaryzykować i podpisać umowę.

 23. Pytanie jeszcze tylko jaki zespół. Bo zespół grający na żywo (perkusja, bas, klawisze, gitary itp) będący na rynku np.3 lata nie jest w stanie zrobić na tip top 500 kawałków. Dlatego lepiej mieć 150-200 numerów, ale zrobionych na cacy, bo na weselu faktycznie gra się od 80-120 numerów w zależności od godzin. Więc PM widząc repertuar wiedzą co będzie grane.

 24. Ja też się zgadzam z powyższym stwierdzeniem. Na przeciętnym weselu (mam na mysli czas trwania) idzie okolo 100 piosenek. Ale my w swoim repertuarze mamy ich z 5 razy więcej. I rzeczywiście warto sugerować się tym, co mówią ludzie i osobistymi odczuciami po rozmowach z zespołami

  • A gdzie tu upodobania i zdanie „klienta”? Tak na logike biorąc chyba sie widzi co „pasuje” gosciom?;> Hm poza tym myślę, że co z tego, że moja koleżanka np miała zespół dobrze grający (ma brata, który się muzyką trochę interesował na pewno) jak np nam sie nie podobal? Disco polo i polskiej muzyki za bardzo nie lubie. O gustach podobno się nie dyskutuje. Dosc dobrze slysze, ale po co mi samo „bebnienie” ja chce slyszec glos dobry glos i dobrze. AMEN.

Dodaj komentarz