Jak zorganizować ślub symboliczny? Podpowiedzi Wedding Plannera!

Jak zorganizować ślub symboliczny? Podpowiedzi Wedding Plannera!
Handsome emotional groom in stylish suit giving wedding vow to beautiful bride with bouquet at outdoor wedding ceremony near aisle and lake, guests in the foreground

Ślub humanistyczny, symboliczny – piękna i coraz bardziej powszechna ceremonia. I chociaż jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie innej formy zawarcia związku małżeńskiego, jak ślub kościelny i/lub cywilny, tak teraz śluby symboliczne cieszą się rosnącą popularnością. Jak się do takiej uroczystości przygotować, i dlaczego jest tak wspaniała i fascynująca?

Aplikacja wesele z klasą

Na początku przypomnę czym jest ślub humanistyczny. Jest to ceremonia, która w Polsce nie posiada żadnej mocy prawnej. Jednocześnie młodą parę, która decyduje się na tego typu ślub nie czekają żadne zobowiązania. Jedyne, co ich czeka, to możliwość puszczenia wodzy fantazji, gdyż taka uroczystość może się odbyć całkowicie według ich scenariusza.

Pierwszym krokiem jest decyzja o przeprowadzeniu ceremonii symbolicznej. Są pary młode, które od początku wiedzą, że to jest właśnie to, czego pragną, a powody są różne: są po przejściach i chcą jedynie symbolicznej uroczystości, pragną, aby ślub był wyjątkowy i na ich zasadach oraz w wybranym miejscu, są tej samej płci lub, jak jedna z moich par, podjęli decyzję spontanicznie podczas urlopu na Mazurach i mieli za mało czasu, aby dopełnić formalności. Wszak decyzję o ślubie humanistycznym możecie podjąć dzień wcześniej i zorganizować romantyczną ceremonię tylko we dwoje.

Kolejnym etapem jest wybór lokalizacji – i tu możecie spełnić swoje najskrytsze marzenia. Może to być miejsce, gdzie spotkaliście się po raz pierwszy lub gdzie się zaręczyliście. Może to być plaża o zachodzie słońca lub wschód na szczycie góry. Może to być również prywatny ogród, a następnie kolacja z najbliższymi. Wraz z moją parą zdecydowaliśmy się na ceremonię na tarasie restauracji z widokiem na Zamek Kapituły Warmińskiej, w obecności 12 najbliższych osób z rodziny pary młodej.

Kto poprowadzi ślub symboliczny?

Istotną kwestią w ślubie humanistycznym jest to, kto go wam udzieli. W Polsce mamy kilka firm specjalizujących się w tego typu uroczystościach, zatrudniających tzw. mistrzów ceremonii, inaczej zwanych celebransami. Właśnie mistrzyni ceremonii poprowadziła uroczystość dla mojej młodej pary.

Jak wygląda współpraca z taką agencją? Na samym początku opowiadacie o was i o waszych oczekiwaniach. Mistrzowie ceremonii mają doświadczenie w prowadzeniu ślubów humanistycznych i wiedzą, jak sprawić, aby była to niezapomniana chwila. Inną osobą, która poprowadzi dla was ślub symboliczny może być wodzirej lub konferansjer, który następnie będzie prowadził waszą zabawę weselną. Radzę wam, abyście wcześniej spotkali się i wspólnie ustalili szczegóły z osobą, która udzieli ślubu. Moim zdaniem najbardziej wzruszającym wyborem jest bliska wam osoba. Może to być rodzic, rodzeństwo czy też najlepszy przyjaciel, dzięki któremu się poznaliście. Taka osoba zna was najlepiej i gwarantuję wam, że podczas takiej ceremonii niejedna łza spłynie po policzku. Aby jednak móc udzielić ślubu symbolicznego, należy wcześniej dokonać rejestracji w Towarzystwie Humanistycznym.

Envato

Ceremonia krok po kroku

Kiedy wiecie już kto poprowadzi uroczystość, pomyślcie, jaką wybierzecie porę dnia. Decydując się na zawarcie formalnego związku małżeńskiego najczęściej jesteście uzależnieni od dostępności godzin w kościele lub USC. Nawet biorąc ślub w plenerze musicie liczyć się z tym, że urzędnicy USC pracują do określonej godziny, a miejsce zawarcia małżeństwa musi spełniać konkretne warunki. Przy ślubie humanistycznym może to być wschód słońca lub ciemna noc w ogrodzie oświetlonym setkami małych lampek lub świec. Nasza ceremonia odbyła się o złotej godzinie, w sierpniowe popołudnie, kiedy można było idealnie uchwycić piękny zachód słońca.

Na koniec to, co moim zdaniem jest najpiękniejsze przy ślubach symbolicznych. Wasza przysięga. Ślub kościelny lub cywilny wymaga powtórzenia słów przysięgi (są sytuacje, gdzie urzędnik USC po wygłoszeniu formalnej przysięgi pozwala wypowiedzieć parze młodej własne słowa). Podczas uroczystości symbolicznej wygłaszacie przysięgi przygotowane w 100% przez was. Jest to moment, który na zawsze zapamiętacie – możecie wtedy przekazać ukochanej osobie wszystko czego tylko zapragniecie. Oczywiście możecie również ułożyć jedną przysięgę i powtarzać ją za mistrzem ceremonii (na taką formę zdecydowała się moja młoda para, również dlatego, że ceremonia została przeprowadzona w dwóch językach: po polsku i po angielsku).

Jak widzicie organizacja ślubu humanistycznego jest niezwykle prosta, przyjemna i na pewno wyjątkowa. Nie ma dwóch takich samych symbolicznych uroczystości. Nic więc dziwnego, że ta właśnie forma zawarcia małżeństwa zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Natomiast po całej ceremonii pozostaje już tylko zabawa z bliskimi lub romantyczne chwile we dwoje.

4.7/5 - (20)

Agnieszka Kamieniecka

Agnieszka Kamieniecka

Wedding planner, właścicielka Agencji ślubnej Agnieszka Kamieniecka Wedding Planner. Od kilku lat zajmuje się kompleksową organizacją ślubów i wesel w całej Polsce. Ekspert branży ślubnej. Organizatorka wielu ślubnych wydarzeń oraz warsztatów dla panien młodych. Kreatorka przepięknych i klimatycznych uroczystości, ma słabość do kameralnych przyjęć oraz imprez tematycznych. Od 2020 roku jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, gdzie obejmuje stanowisko PR Menagera. Prywatnie mama i żona, miłośniczka komiksów, jazdy na rowerze, zumby, mody oraz projektowania wnętrz.

Więcej artykułów autora Agnieszka Kamieniecka

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore