• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Jak zrobić winietki na wielkie przyjęcie – samodzielnie i efektownie!

Jak zrobić winietki na wielkie przyjęcie – samodzielnie i efektownie!

Od kilku lat winietki weselne to już oczywistość. Coś, co kiedyś było nietypowym dodatkiem do uroczystości, czyli rozsadzanie gości przez gospodarzy, dziś wkrada się nie tylko do sal weselnych, ale też na inne duże przyjęcia i jubileusze. Jednocześnie coraz więcej osób zastanawia się, jak zrobić winietki, które będą wyjątkowe i piękne. 

Warto ten temat przemyśleć wcześniej i nie działać na gorąco! Winietki muszą być nie tylko estetyczne, lecz także dopasowane stylistycznie do przyjęcia, a jeśli to winietki ślubne, powinny też mieć tę samą czcionkę i kolory, co zaproszenia i księga gości na stronie tytułowej. Warto brać to pod uwagę, by wspaniały pomysł nie skończył się spektakularną katastrofą! 

Jak zrobić winietki na stół na wesele, chrzest czy 18? 

Winietek używa się głównie na dużych przyjęciach, kiedy liczba zaproszonych gości może powodować kłopoty w samodzielnym znalezieniu miejsc, takich jak: wesele, chrzest czy osiemnastka. 

Często młode pary decydują się zlecić wykonanie winietek firmie, która robi dla nich zaproszenia ślubne. Nic dziwnego – narzeczeni stracili już zapewne mnóstwo czasu, zastanawiając się, jak napisać zaproszenie ślubne, do tego odpada im problem z niedopasowaniem stylistycznym winietki do zaproszenia. Jednak jeśli młodzi robią sami zaproszenia, to pewnie chcą też wiedzieć, jak samemu zrobić winietki.  

Trochę łatwiej jest w przypadku takich przyjęć jak chrzest czy osiemnastka, bo wówczas organizacja imprezy jest dość szybka, nie zaprasza się aż tylu gości, co na wesele, a przede wszystkim… można pozwolić sobie na wykonanie winietek nieco innych niż zaproszenia. 

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić winietki na chrzest, jest dość prosta – tak samo, jak zrobić winietki na wesele. Skupiając się na estetyce, skromności, akcentach bieli, dodając delikatne grafiki. 

Jeśli jednak zastanawiasz się, jak zrobić winietki na 18, to tutaj z pewnością stylistycznie możesz bardziej poszaleć – pozwól sobie na zabawne kolory, motywy przewodnie, grafiki z butelkami szampana itp. 

Każdy rodzaj winietek możesz wykonać łatwo w programach graficznych typu Photoshop, ale też w bezpłatnych aplikacjach, takich jak Canva, a następnie wydrukować je na papierze odpowiedniej grubości. 

Winietka ślubna z kluczykiem
Unsplash

Zobacz także: Chcesz kupić zaproszenia ślubne i gotowe winietki? Zajrzyj do naszego katalogu firm weselnych i przejrzyj najlepsze oferty z całej Polski!

Jak zrobić winietki w wordzie krok po kroku?

Jeśli jednak stronisz od zaawansowanych programów graficznych lub aplikacji, to nie martw się o to. Winietki można wykonać w pliku tekstowym! 

Potrzebny będzie ci tylko Word lub inny program tego typu. Poznaj naszą instrukcję krok po kroku:

  1. Automatyczny rozmiar pliku to format A4 (210 x 297 mm). Oznacza to, że na stronie zmieści się 6 winietek o rozmiarach 98 x 52 mm. Oczywiście możesz inaczej dopasować rozmiar winietek, zawsze też określ dokładnie obszar roboczy, czyli sprawdź, jaki margines przyjmuje drukarka, by uniknąć problemów z błędami przy drukowaniu.
  2. Podziel obszar roboczy: krótszy bok na 2, a dłuższy na 3 części. Możesz to zrobić za pośrednictwem narzędzia „Wstaw tabelę”, pamiętaj jednak, by przed wydrukiem usunąć obramowanie. 
  3. Umieść imiona i nazwiska, formatuj, dodaj kolory, obrazki itp. Jeśli umieszczasz jakiś tekst z drugiej strony winietki, obróć go o 180 stopni. Wtedy po wydrukowaniu i zgięciu winietki tekst będzie poprawnie nadrukowany i łatwy w przeczytaniu. 
  4. Wydrukuj winietki na wybranym papierze. Zalecana gramatura to od 200g/m2 wzwyż. 

Teraz już wiesz, jak zrobić winietki w Wordzie. Możesz tak zrobić nie tylko winietki, które posłużą jako rękodzielnicze dekoracje stołu weselnego, ale też jako winietki z nazwami pyszności ustawionymi na słodkim stole. 

Winietki na drewnie
Unsplash

Winietki – wzory 

Wiesz już, jak zrobić winietki samemu, ale zawsze warto zaczerpnąć odrobinę inspiracji. Bo jeśli chodzi o winietki na stół, to zrobienie ich tak, aby efekt był zachwycający, nie jest takie oczewiste. Choć klasyka zawsze się sprawdzi, to jeśli pragniecie czegoś innego, przejrzyjcie poniższą galerię wzorów!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu